10 نشانه کودکان نوپا که والدین باید برای آن ها خود را آماده کنند!

با پایان یافتن دوران شیرخواری، کودکان وارد مرحله جدیدی از رشد خود می شوندکه نوپایی نام دارد. کودکی که تا دیروز مجبور بودید همه کارها را شما برایش انجام دهید، در این دوران (نوپایی) تغییر کرده و می خواهد که همه کارهایش را خودش انجام دهد. این تغییرات نشان از آغار دورانی جدید در زندگی فرزندتان می باشد که بایستی خود را برای آن آماده کنید. از اینرو در این مقاله به بررسی نشانه های کودکان نوپا پرداخته ایم.

پس از اتمام دوره شیرخوارگی و نوزادی، کودکان پا به دوره جدیدی از زندگی خود می گذارند که به اصطلاح نوپا گفته می شود. نحوه برقراری تعامل سازنده با کودک نوپا مسئله بسیار مهمی است که والدین بایستی از قبل در مورد آن اطلاع کسب کرده و آماده شوند، به ویژه اگر برای اولین بار پدر و مادر شدن را تجربه می کنند. تا قبل از نوپایی اصلی ترین کار کودکان شیر خوردن و خوابیدن بوده است. اما با قدم نهادن به مرحله نوپایی جنب و جوش فراوان آن ها شروع شده به طوری که گاهی خانواده ها را کلافه نموده و دچار مشکل می کنند. اگر کودک شیر خواری دارید که دوران نوزادی او رو به اتمام است، منتظر نشانه هایی که در ادامه به آن ها اشاره می شود، باشید. البته جای هیچ نگرانی نیست. این نشانه ها کاملا طبیعی بوده و خبر از بزرگ شدن کودکتان و ورود او به دوران نوپایی می دهد.

1. کودکان نوپا می دانند با مداد رنگی چه کاری انجام دهند! (نقاشی روی دیوار)

آن ها مدام نام رنگ ها را می پرسند، پشت میز کوچکشان می نشینند و دست هایشان را به سرعت جلو و عقب می برند. آن ها با لذت رنگ هایی را که بر روی کاغذ می کشند، تماشا می کنند. شما ناگهان متوجه می شوید که دست های آن ها از روی کاغذ به سمت دیوار کناریشان حرکت می کند.

* بجای کنترل و مراقبت شدید و نگرانی از کثیف شدن در و دیوار های خانه، سعی کنید محیطی فراهم کنید که او با خیال راحت بتواند از رنگ های مختلف استفاده کند. می توانید وسایل در دسترس کودکان نوپا را با پوشش های پلاستیکی و قابل شست و شو بپوشانید و یا از رنگ هایی که به آسانی تمیز می شوند، استفاده کنید.

2. کودکان نوپا دیگر به شما اجازه نخواهند داد که آن ها را نگه دارید

یکی از چیزهای  مورد علاقه کودکان نوپا، هنگامی که می خواهند شروع به راه رفتن کنند، این است که نمی خواهند هیچ کاری را با کمک دیگری انجام دهند. این کودکان می خواهند خودشان به هر جایی بروند. این دقیقاً همان کاری است که کودکان نوپا  انجام می دهند.

* آن ها می خواهند اولین قدم های استقلال را تجربه کنند. راه رفتن یکی از مهمترین اتفاقاتی است که در دوران نوپایی برای کودکان رخ می دهد. سعی کنید همراه خوبی برای شان باشید و پا به پای آن ها انرژی صرف کنید.

3. هر کاری که قبلاً شما انجام می دادید، کودکان نوپا خودشان آن کار را انجام می دهند

از انتخاب لباس ها تا سوار ماشین شدن، آن ها می خواهند همه کارها را خودشان انجام بدهند. آن ها می خواهند خودشان، لیوانشان را پر از آب کنند.

*کودک نوپا اکنون یک کودک بزرگ است بنابراین او می خواهد که همه کارها را خودش انجام می دهد.

4. غذا خوردن هزار برابر سخت تر می شود

کودکانی که قبلاً پوره هر غذایی را می خوردند، اکنون  هنگامی که همه اعضای خانواده برای شام دور هم جمع می شوند، فوراً آن چه را که جلویشان می گذارند با یک «نه گفتن» پس می زنند.

* به عبارت دیگر کودکی که قبلاً همه چیز می خورد اکنون تنها برخی از مواد غذایی را می خورد.

5. تکنولوژی در دسترس کودکان نوپا است و درباره آن اطلاعات دارند

کودکان نوپا می دانند چگونه از تکنولوژی استفاده کنند. افراد بزرگسال همیشه از این که چگونه کودکان نوپا به سرعت نحوه استفاده از تکنولوژی را یاد می گیرند، شگفت زده هستند.

6. نظر و عقیده کودکان نوپا اهمیت می یابد

کودکان نوپا به سرعت می فهمند که برخی چیزها برایشان اهمیت دارد و می خواهند که دیگران نیز این را بدانند. آن ها نمی خواهند وقتی بیرون می روند، کت بپوشند. آن ها نمی خواهند که بخوابند.

* آن ها نظر و عقیده دارند و می دانند که چگونه از آن استفاده کنند. البته انتظار رفتار منطقی از آن ها  نداشته باشید. 

7. «نه» کلمه مورد علاقه کودکان نوپا است

آن ها در تمام مدت این کلمه را بیان می کنند. حتی وقتی که واقعاً منظورشان «بله» است.

* از شنیدن این کلمه کلافه نشده و آن را به معنای نافرمانی و عدم حرف شنوی آن ها در نظر نگیرید.

8. کودکان نوپا در جمع (اجتماع) اوقات تلخی می کنند

کودکان نوپا به تازگی دوران شیرخواری را پشت سر گذاشته و در تمام طول این دوران بیشتر وقت خود را کنار والدین خود گذرانده اند. با ورود به دنیای نوپایی آن ها هنوز به ارتباط با دیگران و حضور در جمع عادت نداشته و همین مسئله باعث کج خلقی و اوقات تلخی شان در چنین موقعیت هایی می شود.

* به مرور زمان و البته تمرین مهارت های ارتباطی و اجتماعی با کودکان، این مسئله خود به خود حل خواهد شد.

9. کودکان نوپا راه نمی روند، می دوند

با داشتن کودکان نوپا دیگر نیازی به باشگاه رفتن نیست. چرا که آن ها اصرار دارند، هر جایی که بقیه راه می روند، بدوند.

* انرژی و جنب و جوش کودکان نوپا فراوان بوده و این مسئله می بایست برای والدین دارای فرزندان نوپا نیز صدق کند. به عبارت دیگر پدر و مادر نیز نیاز به صرف انرژی و فعالیت، پا به پای ک.دک نوپای خود دارند.  

10. کودکان نوپا سه کلمه بسیار مهم را به زبان می آورند: من دوستت دارم

این سه کلمه بهترین چیز درباره ورود به دنیای نوباوگی و پشت سر گذاشتن دوران نوپایی است.

 

منبع: برگرفته از وب سایت babble

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.