کودک شما از چه زمانی آماده رفتن به مهد کودک است؟

فکر می کنید بهترین زمان برای فرستادن کودک دلبندتان به مهد کودک چه زمانی است؟ زودتر از زمان موعد فرستادن کودکان به مهد کودک همان قدر کار نادرستی است که نفرستادنشان! به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین زمان و شرایط ورود کودکتان به مهدکودک آشنا کنیم.

بهترین زمان برای فرستادن کودک دلبندتان به مهد کودک چه زمانی است؟ اغلب پدر و مادر ها در مورد این که از چه زمانی کودک خود را به مهد بفرستند دچار تردید هستند. متخصصان روانشناسی و تعلیم تربیت معتقدند که کودک تا پایان دو سالگی باید در محیط خانواده و با مراقب اصلی خود، یعنی مادر، اوقاتش را سپری کند، چرا که دلبستگی کودک خصوصاً در این دو سال شکل گرفته و اگر محیط نگهداری کودک مناسب نباشد، دلبستگی او ناایمن خواهد شد و منجر به مشکلات عاطفی در او می شود. پس والدینی که مشغله کاری زیادی دارند و کودک را از سنین شیرخوارگی به مهد ها می سپارند، باعث آسیب دیدن کودک از لحاظ روحی می شوند.

البته  مادرانی که بنا به دلایلی ناچارند کودک شیرخوار خود را به مهد بسپارند، توجه داشته باشند که مهدی مناسب است که مربیان ثابتی دارد و مدام مربیان آن تغییر نمی کنند. همچنین تعداد مربیان نیز مهم است و باید به ازای هر 3 تا 5 کودک یک مربی وجود داشته باشد تا به اندازه کافی کودکان مورد توجه واقع شوند.

چه سنی بهترین زمان است؟

در واقع آنچه مهتر از سن کودک است، توانایی های فیزیکی و شناختی اوست. اکثر متخصصان 3 سالگی را بهترین سن ورود به مهدکودک می دانند. در حدود 3 سالگی روند اجتماعی شدن آغاز می شود و اغلب کودکان 3 ساله به توانایی کلامی دست یافتند. یکی از توانایی های مهم اجتماعی که در این سن بروز پیدا می کند، توانایی و علاقه کودک به بازی های گروهی است. تا قبل از آن کودکان به بازی موازی می پردازند یعنی با وجود اینکه در کنار هم هستند هر کدام به تنهایی با اسباب بازی هایشان مشغول بازی می شوند. اما با رشد شناختی و افزایش مهارت های کلامی، کودکان به بازی های گروهی روی می آورند و به ارتباط موثر با همسالان خود بیشتر توجه می کنند.

ویژگی هایی که کودک برای رفتن به مهدکودک باید داشته باشد:

همان طور که قبلا هم گفته شد لزوماً سن نمی تواند تعیین کننده ی مناسبی برای تشخیص بهترین زمان ورود به مهد کودک باشد و در این زمینه باید برخی توانایی های کودک مورد ارزیابی قرار گیرد.

 بهتر است کودکی را به مهد بسپاریم که مهارت های زیر را دارا باشد:

  • توانایی کلامی او تکامل پیدا کرده باشد و بتواند به طور موثر منظور خود را برساند.
  • بتواند دستورالعمل های ساده را به راحتی انجام دهد.
  • توانایی درک قوانین ساده را داشته باشد.
  • توانایی مشارکت، رعایت نوبت، همدلی با دیگران و صبر کردن را داشته باشد.
  • بتواند به تنهایی و یا با اندکی کمک به دستشویی برود.
  • بتواند برای چند  دقیقه روی مسئله ای مثل درست کردن پازل تمرکز کند.
  • شناخت جهت ها، بالا وپایین.چپ و راست
  • دانستن نام خانوادگی و آدرس و شماره تلفن منزل

معایب و مزایای مهد کودک

معایب:

معایب و مزایای مهد کودک را در نظر داشته باشید و متناسب با توانایی کودکتان تصمیم بگیرید. در محیط مهد کودک ویروس ها و بیماری های رایج مثل سرماخوردگی به راحتی بین کودکان منتقل می شوند پس همواره از سلامتی کودکتان مطمئن شوید. همچنین گاهی محیط مهد بر رفتارهای کودک اثر می گذارد و ممکن است برخی رفتارها و گفتار های ناشایست را از دیگر همسالان خود یادبگیرد.

مزایا:

تمام کودکان در مراحل رشد و تکامل خود از وابستگی به سمت استقلال پیش می روند تا در نهایت به انسانی مستقل تبدیل شوند. مهدکودک می تواند به روند رشد استقلال کودک کمک کند و فضایی برای افزایش خودکارآمدی و اجتماعی شدن کودک فراهم کند. کودکان با ورود به مهد جدایی از والدین را تجربه می کنند و می آموزند به تنهایی کارهای شخصی خود را انجام دهند.

 همچنین از این نکته هم نمی توان غافل بودکه اغلب کودکانی که به مهد کودک می روند، اجتماعی ترند و اعتماد به نفس بیشتری دارند، نظم و ترتیب را بهتر می آموزند، از استقلال بهتری برخوردارند و آمادگی نسبی بهتری برای ورود به مدرسه و غلبه بر اضطراب جدایی دارند.

در نهایت این که:

سال های نخست زندگی کودک اهمیت ویژه ای در رشد و یادگیری مهارت های اجتماعی لازم برای زندگی دارد و والدین باید از هر فرصتی برای فراهم کردن محیط غنی و سالم استفاده کنند. با ارزیابی صحیح، توانایی های کودک را برآورد کنید و همواره درهنگام انتخاب مهدکودک، همه جوانب را بررسی کنید تا کودک در محیطی ایمن به تجاربی جدید دست یابد.

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.