پاسخ به سوالات والدین (12): چرا فرزندم این قدر بی حوصله است؟

کم حوصله بودن و بی حوصلگی کودکان و نوجوانان موضوعی است که دغدغه بسیاری از والدین می باشد. از این رو در این شماره از چالش های تربیتی و راه حل ها، به بررسی ریشه های جسمی و روانی کم حوصلگی در کودکان و نوجوانان و ارائه راهکارهایی برای بهبود این مسئله می پردازیم.

باسلام

«دخترم 9 سالشه، خیلی بی حوصله ست. بیشتر وقتش به نگاه کردن برنامه کودک میگذره. لطفا راهنمایی ام کنید، چه کار باید بکنم؟»

پاسخ مشاورین و کارشناسان شهروند فردا:

با سلام خدمت شما مادر عزیز

کم حوصلگی در کودکان و نوجوانان می تواند دلایل متعددی داشته باشد. این دلایل می توانند جسمی یا محیطی و روانی باشند:

 الف - یکی از مشکلات جسمی اثرگذار بر بی حوصلگی، مشکلات مربوط به تغذیه است که به دنبال آن مشکلاتی نظیر کم خونی و کمبود ویتامین ها زمینه ساز بی حوصلگی و گاهی پرخاشگری در کودکان و نوجوانان می شوند. خواب کافی، تحرک بدنی و تغذیه مناسب در طول روز به ویژه در ساعات مدرسه در جلوگیری از بی حوصلگی بسیار مفید است.

ب - از سوی دیگر بی حوصلگی می تواند نشان گر یک مشکل روانی در قالب ارتباط با والدین، معلمان و همسالان باشد. وقتی کودک یا نوجوان شما در ارتباط با مدرسه یا دوستان مشکلی برایش پیش آمده و نمی خواهد شما بدانید ممکن است بی حوصلگی نشان دهد. 

ج - بی حوصلگی اگر وابسته به فعالیت های خاصی باشد، باید علت را در نحوه برخورد کودک یا نواجوان با آن فعالیت خاص در نظر گرفت. مثلا داشتن انتظارات بالا و نامتناسب با سطح توانمندی از فرزندتان در یک فعالیت خاص منجر به نا امیدی و بی حوصلگی او در آن فعالیت می شود.

د - بی حوصلگی می تواند به علت جا به جایی منابع انگیزشی باشد. به این معنی که اگر انجام فعالیت خاصی را همراه با پاداش بیرونی برای او کرده باشید و بعد از مدتی آن پاداش بیرونی را از او گرفته باشید که منبع انگیزش بیرونی اوست فرزندتان دیگر رغبتی به انجام آن فعالیت خاص نخواهد داشت، پس سعی کنید انگیزش درونی او را با تحریک کنجکاوی و به چالش کشیدن تکالیف فراهم کنید.

ذ - گاهی بی حوصلگی، واکنش فرزند شما به بایدها و نبایدهای فراوان شماست. با دادن آزادی عمل در انتخاب فعالیت ها و نظارت غیر مستقیم زمینه احساس کنترل و به تبع آن مولد بودن را در او ایجاد کنید.

ر- نکته حائز اهمیت دیگر این که اگر بی حوصلگی وابسته به یک موقعیت خاص نباشد و همراه با علامت های دیگر مثل بی قراری، پرخاشگری، عدم تمرکز باشد، به خصوص در نوجوانان، احتمال وجود افسردگی مطرح می شود که در این مورد باید به روانشناس مراجعه شود.

در نهایت این که:

بی حوصلگی و کسل بودن دلایل متعددی دارد. ممکن است به دلایل مشکلات فیزیکی مثل کم خونی یا بلوغ زودرس در دختر خانم ها باشد. بعد از این که از لحاظ جسمی وضعیت کودک بررسی شد و با آزمایشات مربوطه مشخص شد که مشکل خاصی وجود ندارد، آن گاه می توان دلایل روانی را مد نظر قرار داد. گاهی این مساله به خاطر خستگی ناشی از مدرسه رفتن و داشتن تکالیف متعدد است. گاهی نیز به دلیل فرو رفتن در خیال پردازی و در رویا بودن است. باید زمان هایی که این حالت (بی حوصلگی) بیشتر روی می دهد و همچنین مدت زمانی را که طول می کشد، شناسایی کرد. بررسی کنید آیا این مساله در تمام روز رویت می شود یا محدود به زمان خاصی است. زمان هایی که فرزندتان انرژی بیشتری دارد، شناسایی نموده و از آن محرک ها برای بالا بردن انگیزه و انرژی کودکتان در سایر زمان هایی که بی حوصله است، استفاده کنید. همچنین در پایان پیشنهاد می کنیم، اینفوگراف «33 راه برای افزایش شادی و سلامت کودکان» را ملاحظه نموده و سعی کنید این فعالیت ها را در زندگی خود به کار گیرید. مطمئن باشید اگر والدین شاد و پویایی باشید و برای انجام فعالیت های سازنده در زندگی خانوادگی خود برنامه ریزی داشته باشید، فرزندتان نیز شما را الگوی خود قرار داده و در کنار شما شاد و پویا خواهد شد. 

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 
ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.