7 راهکار مدیریت ارتباط نوجوانان با جنس مخالف

تمایل به دوستی با جنس مخالف در میان نوجوانان به عنوان یک مسئله جدی برای والدین و خانواده ها مطرح است. این تمایل و کشش، ریشه های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها و از همه مهم تر راهکارهایی که والدین می بایست برای مدیریت این مسئله به کار گیرند، خواهیم پرداخت.

با طولانی تر شدن دوره نوجوانی از سویی و گسترش فضای ارتباط از طریق اینترنت و گروه های اجتماعی از سوی دیگر شاهد تغییر سبک زندگی در نوجوانان هستیم. سبکی از زندگی که با رفع محدودیت های گذشته، گسترش ارتباط با دنیای بیرون از خانواده را به همراه داشته است. از اینرو یکی از مشکلات و دغدغه هایی که خانواده های امروزی با آن روبرو هستند، مسئله ی ارتباط فرزند نوجوان آنها با جنس مخالف و خطرات پیش روی این ارتباطات عاطفی زودگذر و هیجان مدار است . در این مقاله سعی داریم با ارائه نکاتی آگاهی خانواده ها را از این پدیده بالا ببریم و در مدیریت این روابط به آنها کمک کنیم.

چرایی تمایل نوجوانان به دوستی با جنس مخالف:

فرزند شما با تغییرات سریع روحی و جسمی رو به رو است و کنار آمدن با این تغییرات نیازمند گذشت زمان و کسب تجربه است. روانشناسان معتقدند با پررنگ شدن نیاز به استقلال در این دوره، فرزند نوجوان شما می کوشد تا از خانواده فاصله بگیرد. خانواده یکی از منابع رفع نیازهای عاطفی فرزند است. حال نوجوان به دنبال کسب استقلال، برای رفع نیاز عاطفی به دنبال فردی خارج از خانواده می گردد. از سویی به خاطر تغییرات هورمونی ای که در بدن او اتفاق افتاده، جذب جنس مخالف می شود. پسران بیشتر از روی کنجکاوی و برای کسب استقلال و دختران بیشتر برای تحقق رویاهای عاطفی خود درگیر این روابط می شوند. با این حال با گسترش این پدیده در این نسل می توان به دلایلی مثل همانندسازی با گروه همسالان و اثبات توانمندی و ابراز وجود نیز اشاره کرد. در هر صورت این پدیده کاملا طبیعی است و اگر در حال حاضر این مسئله بیشتر به چشم می آید و بیشتر مشاهده می شود به علت گسترش فضای ارتباطی است. دنیای مجازی شکل گیری روابطی از این دست را سهولت بخشیده است. حال والدین با این سوال اساسی رو به رو هستند که باید چگونه به فرزندشان کمک کنند؟ آیا آن ها هم باید این تغییرات را بپذیرند؟ در ادامه به راهکارهایی جهت کمک به مدیریت این روابط اشاره می کنیم.

راهکارهای مدیریتی برای والدین

1. پذيراي اين موقعيت باشيد

فراموش نكنيد كه فرزند شما كار غير طبيعي انجام نداده است. آشنايي با جنس مخالف يكي از اتفاقات عادي و رايج در دوران نوجواني و بلوغ است، پس اين مساله را براي خود يادآوري و هضم كرده و تصور نكنيد فرزند شما يك منحرف اخلاقي است. تعريف انحراف اخلاقي بسيار متفاوت است حتي در جوامع سنتي يا داراي باورهاي مذهبي سخت گيرانه.

2. از صحبت در اين رابطه استقبال كنيد

لازم نيست به فرزند خود بفهمانيد كه متوجه شكل گيري چنين رابطه اي شده ايد. به خواست وي احترام بگذاريد، اگر مايل نيست شما را از اين رابطه مطلع كنيد شما هم نبايد سعي كنيد به وي بفهمانيد كه خيلي باهوش هستيد و مچ وي را گرفته ايد. اما اگر او تمايل به صحبت با شما در اين زمينه داشت از صحبت در اين رابطه استقبال كنيد. هرگز در اين مكالمه سعي نكنيد، خود را والدي باهوش، با تجربه يا آموزگاري مجرب نشان دهيد. براي وي يك دوست صميمي باشيد. حرف هايش را بشنويد و صادق باشيد. مطمئن باشيد به اين ترتيب خواهيد توانست اطلاعات مفيدي درباره چگونگي اين رابطه به دست آوريد.

3. جاسوس نباشيد

فرزند شما در حال صحبت با تلفن همراه خود است و شما نيز دائما سعي مي كنيد در پشت درب اتاق به مكالمات وي گوش دهيد. شما با اينكار ريسك بزرگي مي كنيد. نوجوان شما بسيار از آن چيزي كه شما تصور مي كنيد حساس تر و زيرك تر است. او به زودي متوجه رفتارهاي تعقيبي شما شده و اعتماد خود را به شما از دست خواهد داد. با ايجاد اعتماد متقابل، وي هر آن چه را كه شما نياز به دانستن آن داريد به شما خواهد گفت پس اشتباه نكنيد.

4. به تصميم فرزند خود احترام بگذاريد

اگر با انتخاب فرزند خود مشكل داريد سعي نكنيد تا وي را به زور از اين دوستي منصرف كنيد. بيان مستقيم و تهاجمي معايب طرف مقابل و عدم تجانس اين رابطه نتيجه اي جز ضعيف شدن روابط شما و فرزندتان به دنبال نخواهد داشت. در مورد روابط خطرآفرين با احتياط رفتار كنيد و به صورت مستقيم به مقابله با آن نپردازيد. اگر نمي دانيد چه كنيد به متخصص مراجعه كنيد. به انتخاب وي به عنوان يك نوجوان، احترام بگذاريد.

5. آموزش را فراموش نكنيد ولي با احتياط

در موقعيت مناسب درباره خطر روابط جنسي در دوران نوجواني و عواقب و مشكلات بعدي آن با فرزند خود صحبت كنيد. ملامت گر نباشيد ولي به وي بياموزيد كه موقعيت هاي خطرناك كه مي تواند منجر به از دست دادن كنترل نفس شده و خطر آفرين باشد كدامند و راهكارهاي برون رفت از اين موقعيت ها را به وي بياموزيد. درباره افراد سودجو به وي هشدار داده و از وي بخواهيد تا درصورتي كه كسي قصد ايجاد مزاحمت براي وي را داشت به شما گزارش دهد. به وي در شناسايي علائم هشدار دهنده كمك كنيد. لازم است بستر مناسب براي اعتماد فرزند خود و در نتيجه آموزش و صحبت در اين رابطه را پيش از اين ايجاد كرده باشيد ولي هنوز دير نيست. اعتماد، كليدي ترين مولفه صحبت با فرندتان در اين رابطه است. بهتر است والد هم جنس با نوجوان، اين وظيفه را بر عهده بگيرد.

6. اجازه دهيد اين رابطه آشكار و غير مخفيانه باشد

يك گردش دسته جمعي خانوادگي به همراه دوست فرزندتان موقعيت بسيار خوبي است كه با وي آشنا شده و بدون ايجاد حساسيت يا مقاومت، پي به چگونگي رابطه ايجاد شده ببريد. دليلي وجود ندارد كه يك رابطه سالم را قطع يا مخفي كنيد. اجازه دهيد كه فرزند شما بداند كه شما براي وي احترام قائل هستيد. روابط مخفي، غيرقابل كنترل بوده و گاهي در مكان هاي نا مناسب و يا در حضور افراد نامناسب صورت گرفته و مي تواند خطر آفرين باشد. در عين حال لازم است شرايط خاص فرهنگي خانواده خود را نيز تا حدودي در نظر داشته باشيد. قرار نيست فرزند شما و يا خود شما فردي غير عادي و انگشت نما باشيد.

7. وي را به حال خود نگذاريد

فرزند خود را كاملا آزاد و بي قيد نگذاريد. علاوه بر ارائه آموزش هاي لازم به منظور شكل دهي به روابط اين دوران، لازم است تا شرايط خطر آفرين را شناسايي كنيد. دوستي فرزند نوجوان شما با فردي كه ارزش هاي اخلاقي و خانوادگي نامناسبي دارد، مي تواند خطر آفرين باشد. در اين صورت به جاي مقابله مستقيم، با جلب اعتماد فرزندتان و صحبت غير مستقيم مي توانيد خطرات رابطه با فرد مورد نظر را به وي يادآوري كنيد. به اين منظور مي توانيد از افرادي كه بيشتر مورد اعتماد فرزندتان هستند استفاده كنيد. هرگز به زور، ارعاب، تحقير، تهديد و ... متوسل نشويد و در صورت نياز از متخصصين كمك بگيريد.

منابع:

برگرفته از کتاب روان شناسی رشد (نوجوانی و جوانی)؛ مؤلف: دکترحسن احدی، دکتر نیکچهره محسنی

برگرفته از دانشنامه روانشناسی میگنا

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.