فرزندانمان را کتاب خوان بار بیاوریم: 16 راه برای تشویق دانش آموزان دبستانی به خواندن

در این مقاله با 16 راه کاربردی برای علاقه مند کردن کودکان به مطالعه و کتاب خواندن آشنا می شوید.

نرخ مطالعه در کشور پایین است. این واقعیت تردیدناپذیر زندگی اجتماعی مردم ایران است. پدیده ای عام و فراگیر که به دلیل شیوع واگیردار آن و اپیدمی شدن فراگیرآن، کسی رنج آن را حس نمی کند؛ با نگاهی که بر میزان مطالعه در ایران و جهان می اندازیم متوجه می شویم که هنوز فاصله زیادی داریم تا به میانگین جهانی برسیم. برای این که بخواهیم فرهنگ مطالعه را در ایران نهادینه کنیم بایستی یک نقطه شروع مطمئن و هدف دقیقی را مشخص نماییم. این نقطه ی شروع همان دوران کودکی است. اگر بتوانیم مطالعه و کتاب خوانی، سواد خواندن و روحیه پرسش گری را از همان اوایل کودکی در فرزندانمان آموزش و تقویت نماییم به گونه ای که به آن ها بقبولانیم که مطالعه جزئی از زندگیشان بوده و با استفاده از آن می توانند به اهداف بزرگی نایل شوند، می توانیم در این راستا به موفقیت دست یابیم. به همین خاطر در ادامه 16 راهی که انجام آن ها باعث تشویق کودکانمان به خواندن و علاقه مند شدن آن ها به مطالعه می شود، برای شما همراهان عزیز شهروند فردا ارائه شده است.

1.­ بخوانید و دوباره بخوانید:

کودکتان را تشویق کنید کتاب های مورد علاقه اش را دوباره و چند باره بخواند. بازخوانی یک کتاب موجب سرعت و دقت در خواندن می شود. خواندن مجدد یک کتاب باعث تقویت اعتماد به نفس و احساس موفقیت در کودکان می شود.

2. خواندن را به زندگی واقعی گره بزنید:

فعالیت هایی را در داستان ها جستجو کنید که می تواند نمودی در زندگی واقعی داشته باشد. فعالیت ها می تواند او را با موضوع درگیر کند. برای مثال اگر فرزندتان داستانی درباره یادگیری شنا در پنگوئن ها می خواند، از او درباره آخرین باری که پایش را در استخر به آب زده بود سوال کنید.

3. خانه را بدون برداشتن چیزی برای خواندن ترک نکنید:

از هر فرصت و بهانه ای برای خواندن کتاب و مطالعه استفاده کنید. کتاب یا مجله کودکانه برای زمانی که می دانید فرزندتان باید مدتی منتظر باشد، مثلاً مطب دکتر، با خود همراه داشته باشید.

4. در داستان عمیق شوید:

به کودکتان کمک کنید که با داستان درگیر شود. از او درباره احساسات، افکار و اعمال شخصیت های داستان سوال کنید. فرزندتان را تشویق کنید که داستان را با افکار و اعمال خود پیوند زند.

5. تشویق به خواندن در اوقات فراغت:

از تماشای تلویزیون به عنوان پاداش و از کتاب خواندن به عنوان تنبه استفاده نکیند. بجای آن به دنبال راه هایی برای لذت بردن از خواندن کتاب و مجله باشید. یک مجموعه مثال خوب از خواندن کتاب به جای تماشای تلویزیون در اوقات فراغت داشته باشید.

6. صبور باشید:

زمانی که فرزندتان سعی می کند یک کلمه ناآشنا را با صدای بلند بخواند به او زمان بدهید، او نیاز دارد این کار را انجام دهد. تلاش هایش را ستایش کنید. (در این زمینه می توانید به مقاله 10 نکته برای این که چگونه کودکتان را مورد تمجید و ستایش قرار دهید مراجعه کنید). اصلاح اشتباهات به معنای شکست نیست، بلکه فرصتی است برای بهبود. صبر شما به او کمک می کند که به اشتباهاتش به عنوان تجارب یادگیری نگاه کند نه دلایلی برای تسلیم شدن.

7. کتاب های مناسب با رده سنی آنها انتخاب کنید:

به فرزندتان در پیدا کردن کتاب هایی کمک کنید که نه خیلی مشکل و نه خیلی آسان باشند. هدف ایجاد تجارب موفق خواندن بسیار (در سطحی که مناسب فرزندتان است)، می باشد. مطمئن شوید که انتخاب هایتان درست بوده است. بدین صورت که به فرزندتان بگویید چند صفحه از کتاب را برایتان بخواند و سپس از او در باره آن چه که خوانده سوال کنید. اگر او داستان را تعریف کرد، او را تشویق کنید تا کتاب دیگری انتخاب کند.

8. با کلمات بازی کنید:

استفاده از کلمات در بازی ها، به کودکتان کمک می کند که آگاهی بیشتری به صداها در کلمات پیدا کند و همچنین به او در نوشتن حروف نیز کمک می کند.

9. برای یکدیگر بخوانید:

حتی بچه های بزرگ تر نیز دوست دارند که یک زمان خاص برای کتاب خواندن با والدینشان داشته باشند. پس به نوبت و با صدای بلند کتاب خواندن را شروع کنید. اگر فرزندتان می تواند بخواند به او نقش رهبری هنگام خواندن با یکدیگر را بدهید. اگر خواهر یا برادر کوچک تر دارد او را تشویق کنید که به او نیز مسئولیتی در خواندن بدهد.

10. خواننده کوچک خود را با ملایمت تصحیح کنید:

 هنگامی که کودکتان مرتکب اشتباهی می شود، به آرامی و باصبر به حروفی که نادیده گرفته است و یا اشتباه خوانده است، اشاره کنید. اجازه دهید، برگردد و دوباره سعی کند و این بار به همه حروف توجه کند. مطمئن شوید که جمله را بازخوانی می کند بدون این که معنای آن چه خوانده از دست برود. به آرامی اشتباهاتش را تصحیح کنید و تقویت مناسب ارائه دهید.

11. به روابط بین کلمات اشاره کنید:

هر زمان که می توانید درباره کلمات صحبت کنید. توضیح دهید که چگونه کلمات مرتبط، املا و معنای مشابه دارند. اگر خواندن  برای کودکتان دشوار است، شما می توانید با ایجاد آشنایی او با کلمات نوشته شده و برقراری ارتباط با زبان گفتار، به او کمک کنید.

12. حقه های ذهنی به کودکتان آموزش دهید:

بچه ها می توانند از استراتژی درک مطلب در عمل بهره مند شوند. اگر کودکتان کاملاً مطلبی را درک نکرده است، اهمیت دوباره خوانی جمله را به او توضیح دهید. این راهکار، به خصوص برای کودکان دارای مسائل و مشکلات یادگیری و توجه، اهمیت دارد. با یکدیگر تمرین کنید که چگونه یک داستان را در چند جمله خلاصه کند یا چگونه اتفاقاتی که در آینده داستان ممکن است بیفتد را پیش بینی کند. به او یاد دهید که چگونه بگوید یک شخصیت داستانی چه احساسی درباره اعمالش دارد.  این استراتژی ها می تواند به کودکتان در ایجاد مهارت های درک مطلب و درگیری فعالانه در خواندن، کمک کند.

13. کتاب ها را برایش خاص و ویژه جلوه دهید:

 اگر خواندن برای کودکتان دشوار است، او سعی می کند از این کار اجتناب کند، زیرا این کار، او را مضطرب و ناامید می کند. احساسات مثبت حول خواندن در او ایجاد کنید. او را به کتابخانه ببرید و او را به عضویت کتابخانه در آورید. همراه او بخوانید و کتاب هایی به عنوان هدیه برایش بخرید.

14. فرایند مطالعه و خواندن را خلاقانه و متفاوت کنید:

 شاید خواندن برای کودکتان دشوار باشد، ولی در حوزه های دیگری همچون هنر، ریاضی یا حتی نوشتن برتری داشته باشد. فعالیت های خواندن را با ترکیب کردن برخی نقاط قوتش تغییر دهید. برای مثال اگر کوکتان به نقاشی کشیدن علاقه دارد، با یکدیگر یک کتاب درست کنید.

15. اجازه بدهید کودکتان انتخاب خودتش را داشته باشد:

کودکتان را در معرض انواع گوناگونی از کتاب ها قرار دهید تا او انواع مختلفی از نوشته ها را تجربه کند. بعضی از بچه ها کتاب های غیر داستانی و برخی دیگر کتاب های فانتزی را ترجیح می دهند. به او با دادن گزینه های مختلف کمک کنید تا عشق به خواندن را یاد بگیرد. و مراقب باشید ترجیحات خواندن خودتان را به اوتحمیل نکنید.

16. به دنبال کتاب های دنباله دار باشید:

 از یک کتابدار یا معلم درخواست کنید که درباره کتاب های دنباله دار محبوب به شما پیشنهادهایی بکند که ممکن است کودکتان از آن ها لذت ببرد. خواندن کتاب های دنباله دار به کودکتان اجازه می دهد که با تم و شخصیت ها آشنا شود.  این آشنایی می تواند به درک آسان تر کتاب های دنباله دار بعدی کمک کند. کتاب های دنباله دار این امکان را فراهم می کند که کودکتان یک انتخاب طبیعی درباره این که چه کتابی بخواند (بعد از این که کتاب حاضر را تمام کرد) داشته باشد.

منبع:

 وب سایت Understood

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.