پدرها بخوانند: چگونگی حمایت از همسر در دوران بارداری

پس از تصمیم به بچه دار شدن، نقش های جدید و مهمی، یعنی همان پدر و مادر شدن، برای زوج های جوان شکل می گیرد. نقش مادران در این بین از اهمیت به سزایی برخوردار است. اما این بدان معنی نیست که شوهران حال و پدران آینده، نقش و وظیفه ای بر عهده ندارند. در این مقاله به اهمیت و نقش شوهران در دوران بارداری همسرشان اشاره می کنیم.

شما و همسرتان پر از احساس شادی و انتظار به دنیا آمدن فرزندتان هستید. به شما تبریک می گوییم. شما به زودی پدر خواهید شد. همسرتان از شما می خواهد که درگیر بارداریش شوید و به او توجه کنید. به او یادآوری کنید که او مادری شایسته و دوست داشتنی خواهد شد. راه هایی بیابید که در هر مرحله از دوران بارداری همسرتان، با او همراه شوید. در ادامه راهنمایی های ساده ای را برای نشان دادن عشق و مراقبت شما، در طول دوران بارداری به همسرتان، می آوریم.

سه ماه اول بارداری (هفته یکم تا هفته سیزدهم)

با همسرتان صحبت کنید:

هر روز با او درباره احساسات، شرایط جسمانی و عاطفیش صحبت کنید. با یکدیگر درباره امیدها، رویاها، ترس ها و اضطراب هایتان درباره دوران بارداری و پدر و مادر شدنتان گفتگو کنید.

آسایش همسرتان را فراهم کنید:

همسرتان به طور معمول با مشکلاتی نظیر خستگی صبحگاهی، تهوع های روزانه و آشفتگی های عاطفی ناشی از تغییرات هورمونی دست و پنجه نرم می کند. شما راه هایی ساده برای آسایش و راحتی او در طول این دوران سخت بیابید. به همسرتان محبت کنید. گردن و کمر او را ماساژ بدهید. شام درست کنید. به احساس های او با دقت گوش کنید.

به صدای قلب فرزندتان گوش دهید:

همسر خود را در مراجعات پیش از تولد فرزندتان به مطب پزشک همراهی کنید. برای گوش کردن به صدای قلب نوزادتان برای اولین بار در آن جا حضور داشته باشید.

اولین عکس فرزندتان را ببینید:

بعد از هفته دهم، همسرتان اولین عکس سونوگرافی از فرزندتان را دریافت خواهد کرد. لذا همراه او به پزشک مراجعه کنید و از دیدن اولین عکس سونوگرافی فرزندتان، لذت ببرید.

سه ماهه دوم بارداری (هفته چهاردهم تا هفته بیست و ششم)

با یکدیگر لباس های بارداری را خریداری نمایید:

به همسرتان یادآوری کنید که او بسیار زیبا است. از خرید لباس های بارداری به همراه یکدیگر لذت ببرید.

با همسرتان تصمیم بگیرید که آیا می خواهید جنسیت فرزندتان را بدانید یا خیر:

در دانستن و ندانستن جنست فرزند مزیت هایی وجود دارد. برای مثال در دانستن جنسیت فرزند مزیت هایی از قبیل: چگونگی تزیین اتاق خواب، خرید لباس ها و اسباب بازی های مخصوص هر جنس وجود دارد و در ندانستن جنسیت فرزند مزیت های از قبیل شگفت زدگی و هیجان و انتظار چیزی خاص را کشیدن وجود دارد.

با فرزندتان هر روز صحبت کنید:

فرزندتان می تواند صداها را از درون رحم مادر تشخیص دهد،  بنابراین زمانی را با همسرتان صرف صحبت کردن روزانه با فرزندتان نمایید. شما می توانید برای فرزندتان کتاب های کودکانه بخوانید، موسیقی کودکانه پخش کنید و ترانه های کودکانه بخوانید. شنیدن صدای پدر و مادر از درون رحم، تشخیص صدای شما را به هنگام تولد برایش آسان تر می کند. موسیقی، فواید درمانی بسیاری دارد و می تواند به رشد شناختی کودک درون رحم کمک کند.

به همراه همسرتان به کلاس های والدگری بروید:

کلاس های آموزشی لذت بخش مخصوص والدگری را بیابید و با همسرتان در آن شرکت کنید. توصیه ها و پیشنهاداتی از دوستان و خانواده هایتان دریافت کنید.

سه ماهه سوم بارداری (هفته بیست و هفتم تا هفته چهلم)

ماساژ

کمر و پاهای همسرتان را به طور منظم ماساژ دهید.

پزشک

همسرتان را در مراجعاتش به پزشک، همراهی کنید.

با همسرتان برای تولد فرزندتان برنامه ریزی کنید:

درباره مقدمات و نحوه زایمان تصمیم گیری کنید.

به کمک همسرتان یک متخصص اطفال پیدا کنید:

با چندین متخصص اطفال صحبت کنید و در نهایت یک متخصص اطفالی که هم شما و هم همسرتان به او اعتماد دارید و راحت تر با او صحبت می کنید را انتخاب کنید.

به کمک همسرتان یک پرستار بچه پیدا کنید:

اگر همسرتان شاغل است و قصد دارد پس از طول مدت مرخصی زایمان به محل کار خود بازگردد، به سایر گزینه های مراقبت از فرزندتان نظیر پرستار بچه فکر کنید. اما به شما و همسرتان پیشنهاد می کنیم تا مجبور نشده اید، این کار را انجام ندهید. به خاطر داشته باشید که هیچ مراقبی نمی تواند جای مادر کودک را بگیرد.

منبع: برگرفته از وب سایت healthypregnancyblog

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.