7 اشتباه رایج پدر و مادرهای تازه کار

اگر قرار بود ما انسان ها برای یادگیری هر موضوع جدیدی، خودمان همه چیز را تجربه می کردیم، تا کنون هیچ رشد و پیشرفت علمی حاصل نشده بود. تربیت کودکان و موضوع فرزند پروری نیز از همین قاعده پیروی می کند. استفاده از تجارب و آگاهی از اشتباهاتی که سایر والدین انجام می دهند، می تواند چراغ راه و الگوی زوج های جوان و والدینی که برای اولین بار بچه دار می شوند قرار گیرد. از این رو در این مقاله به معرفی 7 اشتباه رایج پدر و مادر های تازه کار می پردازیم.

همه والدین دچار اشتباه می شوند. واقعیت این است که هیچ کس مصون از خطا نیست، به خصوص کسانی که به تازگی پدر و مادر شده اند. اما اگر شما 7 خطای رایج والدین تازه کار را بدانید، شاید از انجام آن ها خودداری کنید. در ادامه به 7 مورد از این خطاهای رایج اشاره شده است:

1. وحشت کردن از هر چیزی

بسیاری از والدین تازه کار واکنش های فیزیکی اغراق شده، در مورد استفراغ کودک و سایر چیزهای مشابه، نشان می دهند. این واکنش ها سبب ایجاد اضطراب در کودک می شود. ممکن است والدین با نگرانی های بی مورد در مورد مسائل کوچک و بی اهمیت کل سال اول زندگی کودک را هدر دهند. آیا شکم کودکم به اندازه کار می کند؟ آیا او زیاد تف می کند؟ آیا او به اندازه گریه می کند و یا بیش از حد؟ آیا او به اندازه غذا می خورد؟ حتماً شما هم با این سوال ها رو به رو شدید. این مساله را به خاطر داشته باشید که کودکان مقاوم تر از آن چیزی هستند که ما فکر می کنیم، پس به جای نگرانی، از یک سال شیرین اول زندگی کودکتان لذت ببرید.

2. اجازه گریه کردن را به نوزاد نمی دهند

گاهی ما فکر می کنیم که به عنوان والدین وظیفه داریم که مطمئن شویم، کودک گریه نمی کند. این کار به این علت است که گریه را مرتبط با این امر می دانیم که ما در حال انجام کار اشتباهی هستیم که باید آن را درست کنیم. نوزادان برای گریه کردن طراحی شدند و گریه مهم ترین راه ارتباط برقرار کردن برای آن ها است. گاهی کودک با وجود این که تمیز است و غذا خورده است، باز هم گریه می کند و این فقط می تواند به این معنا باشد که شما او را در آغوش بگیرید.

در اکثر مواقع گریه نوزاد طبیعی است اما اگر نوزادتان به مدت یک ساعت به صورت تسلی ناپذیری گریه می کند و یا دچار تب، تهوع، شکم متورم و یا هر چیز غیر معمولی است، در اسرع وقت او را به یک پزشک متخصص اطفال نشان دهید. (در همین زمینه، مقاله ای تحت عنوان 9 دلیل طبیعی گریه نوزادان را بخوانید.)

3. بیدار کردن نوزاد برای شیردهی

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند می توانند -یا باید- در طول شب بخوابند، اما یک اشتباه رایج این است که شیر مادر به اندازه کافی غنی نیست تا نوزاد را در طول شب نگه دارد. بهتر است بدانید خواب در طول شب برای نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود و همچنین مادر بسیار مفید و لازم است.

4. گیج شدن در تمایز بین تف کردن و استفراغ

تفاوت بین این دو مربوط به فراوانی تکرار آن است نه شدت آن. استفراغ با فراوانی و تکرار شدن ارتباط دارد. اگر کودک شما به علت ویروس دستگاه گوارش دچار تهوع و استفراغ شود، بدون در نظر گرفتن تغذیه هر 30 تا 45 دقیقه دچار استفراغ می شود. در حالی که تف کردن معمولا به تغذیه مربوط می شود.  

5. نصب کردن صندلی ماشین به صورت نادرست

بسیاری از پدر و مادرهای تازه کار، هنگامی که می خواهند صندلی کودک را در ماشین نصب کنند با مشکل مواجه می شوند و ممکن است این کار را به درستی انجام ندهند، اما فراموش نکنید که این امر بسیار با اهمیت است و جان کودک به آن بستگی دارد. پس برای نصب صحیح با فروشنده مشورت کنید و یا از او کمک بخواهید.

6. غفلت در مراقبت از دهان و دندان شیرخوار

بسیاری از والدین جدید در مورد بهداشت دهان و دندان نوزاد خود فکر نمی کنند تا وقتی که دیگر دیر شده است. تصور نکنید که کودک شما برای شروع مراقبت های دهان و دندان کوچک است. همواره با استفاده از یک گاز استریل مرطوب لثه های کودک را پاک کنید و مسوارک زدن را از یک سالگی برایش شروع کنید.

هرگز اجازه ندهید که موقع خواب کودک شیشه شیر را در دهان خود نگه دارد این کار مهم ترین علت پوسیدگی دندان است. (در همین زمینه اینفوگراف راهنمای والدین برای بهداشت دهان و دندان کودکان را مطالعه نمایید.)

7. اعتماد به منابع غیر قابل اعتماد برای مشاوره

خیلی از والدین تازه کار برای گرفتن مشاوره به مکان های اشتباه می روند. در مورد گرفتن مشورت همواره مراقب باشید و سعی کنید به متخصصان معتبر مراجعه کنید. در همین راستا به زودی در وب سایت شهروند فردا برای شما همراهان خوب از نحوه انتخاب یک مشاور و متخصص و شرح خدماتی که می توانید از مراکز مشاوره و روانشناسی دریافت نمایید، سخن خواهیم گفت. 

 

منبع برگرفته از وب سایت webmd

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.