پاسخ به سوالات والدین (13): استفاده از پستانک برای نوزادان توصیه می شود یا خیر؟! مزایا و معایب مصرف پستانک چیست؟

پستانک وسیله است که معمولا برای آرام کردن نوزادان از آن استفاده می شود، اما توصیه های ضد و نقیض فراوانی در مورد کاربرد یا عدم کاربرد پستانک می شود که موجب نگرانی و سردرگمی والدین شده است. از اینرو در این پرسش و پاسخ به بررسی بایدها و نبایدهای پستانک و دغدغه یک مادر عزیز در این رابطه پرداخته ایم.

با سلام

مدتی است که بچه دار شده ام و برای آرام کردن نوزادم گاهی از پستانک استفاده می کنم. اما توصیه های مختلفی در این رابطه می شود و هر کس دلایلی بر استفاده یا عدم استفاده از پستانک برایم می آورد. من باید چه کار کنم؟ استفاده از پستانک توصیه می شود؟ اگر بلی تا چه زمانی؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر 

با سلام خدمت شما مادر عزیز

درمورد استفاده کردن از پستانک توصیه های مختلف و متفاوتی می شود، اما شاید بتوان گفت توجه به شرایط و موقعیت شما و فرزندتان، بهترین اطلاعات را جهت تصمیم گیری در رابطه با این موضوع در اختیار شما قرار خواهد داد.

باید و نباید های پستانک

اگر نوزاد بیش از حد بی قرار است و با تکان دادن و راه بردن های معمول آرام نمی گیرد، پستانک می تواند وسیله ای سودمند برای آرام کردن او باشد. می توان بین وعده های شیر، پستانک را به نوزاد معرفی کرد. اگر مقاومت می کند، اصرار نکنید و به وقتی دیگر موکول کنید. هرگز هنگام خواب پستانک را با بند به لباس نوزاد وصل نکنید، چون ممکن است بند به دور گردنش بپیچد. هرگز برای به تعویق انداختن وعده شیر از پستانک استفاده نکنید. اگر روند وزن گیری فرزند شما مناسب نیست، پستانک گزینه مناسبی نخواهد بود، چون کودک با مکیدن، خودش را آرام کرده و ممکن است از شیر خوردن امتناع کند. اما اگر فرزند شما زودتر از موقع دنیا آمده است، گاهی پستانک به خاطر کاهش ریسک «مرگ ناگهانی کودک در خواب» توسط پزشکان تجویز می شود، در این صورت با پزشک شیرخوار مشورت کنید.

کودکان به مکیدن پستانک عادت می کنند و بهترین زمان برای گرفتن پستانک قبل از تولد یک سالگی است.

مهم ترین اثر وارده مکیدن پستانک، بر فرم دندان ها، فک و کام است. که این اثر با مدت زمان استفاده از پستانک رابطه مستقیم دارد. این درحالی است که باید در نظر بگیریم، مکیدن انگشتان بیشتر از پستانک فرم دندان ها و فک و خصوصاً کام را عوض می کنند. همچنین جلوگیری از مکیدن انگشت شیرخوار کاری به مراتب سخت تر است.

انتخاب نوع پستانک بسیار مهم است. انواع اورتودنسی و یک تکه و همین طور آن دسته از پستانک هایی که فاقد مادهBPA اند، بسیار مناسب تر از انواع دیگر هستند. تمیز نگاه داشتن و شستشوی مداوم آن هم ضروری است.

در نهایت با توجه به مطالبی که ذکر شد، شما مادر گرامی تصمیم بگیرید که با توجه به شرایطی که دارید، آیا دادن پستانک به فرزندتان به نفع او خواهد بود یا خیر؟

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ - ۱۰:۳۸

مطلب بسیار مفیدی بود