7 اثر جانبی غیر منتظره که ممکن است در طول دوران بارداری تجربه کنید

مقدمات مادر شدن و بارداری را معمولا با علائمی نظیر تهوع صبحگاهی و خستگی می شناسند. اما علائم جانبی و غیر منتظره دیگری هستند که کمتر شناخته شده و ممکن است بانوان در طول دوران بارداری آن را تجربه کنند. از این رو در این مقاله به بررسی 7 مور د از این علائم جانبی غیر منتظره پرداخته ایم.

بارداری، علائم و عوارضی دارد که همه کس بدان واقفند، مانند: تهوع صبحگاهی، خستگی و ... . اما آیا می دانید که زنان برخی عوارض غیر معمول و حتی عجیب را در طول دوران بارداری تجربه می کنند؟ شما احتمالاً درباره این علائم نشنیده اید چرا که آن ها جذاب نیستند. برخی از پزشکان نیز این علائم را به زنان باردار متذکر نمی شوند، زیرا آن ها غیر معمول هستند و سلامت مادر و نوزاد را به خطر نمی اندازند.

زنان ممکن نیست که این علائم را قبل از بارداری تجربه کنند اما شما به علائم غیر معمولی که در ادامه می آید، توجه کنید:

1.  ترشح بزاق دهان

علاوه بر رنج بردن از حالت تهوع صبحگاهی، ممکن است دهان شما بزاق زیادی تولید کند، این امر زیاد طول نمی کشد اما به حالت تهوع بی پایان کمک می کند. شما برای کاهش این علائم می توانید، نعنا بمکید، آدامس بجوید، آب بنوشید و به طور مکرر دندان هایتان را مسواک بزنید.

2. ویار

بی میلی نسبت به غذا اغلب بین زنان باردار معمول است، اما اغلب آن ها درک نمی کنند که یک حس بویایی فوق العاده در طول این دوران خواهند داشت. تشخیص بوهای مختلف در طول این دوران افزایش پیدا می کند و به حدی آنان را آزار می دهد که آن ها فکر می کنند دیگر هرگز نمی توانند غذاهای مورد علاقه خود را بخورند.

3. تکرر ادرار

همان طور که شکم شما در طول دوران بارداری رشد می کند، نوزاد نیز به مثانه شما فشار وارد می کند. فشار وارده به مثانه نه تنها شما را وادار می کند که به طور مکرر به توالت بروید بلکه ممکن است به هنگام خندیدن، عطسه و سرفه نیز مقدار کمی ادرار به بیرون نشت کند. مهم نیست که بتوانید خود را نگه دارید یا خیر چرا که فشار وارده به مثانه به مرور زمان بیشتر می شود، بنابراین شما باید مطمئن شوید که اجازه دارید دفعات زیادی در طول روز از توالت استفاده نمایید.

4. خواب های پریشان

خودتان را برای دیدن خواب های آشفته و پریشان در طول دوران بارداری آماده کنید. شکی وجود ندارد که آن ها خاطره ساز و به یادماندنی خواهند شد، اما به هنگام بیدار شدن ممکن است پذیرش این که آن ها خواب بوده اند، دشوار باشد.

5. دردها و گرفتگی های عضلانی

درباره دردها و گرفتگی های عضلانی در طول دوران بارداری، کمتر صحبت شده است، چرا که این دردها به اندازه کافی معمول هستند، بنابراین پزشکان، دوستان و اعضای خانواده فکر می کنند که نباید در مورد آن ها صحبت کنند. بدن شما باید اتاقی برای نوزاد بسازد، بنابراین این حس در شما به وجود می آید که رباط ها و رحم شما، به منظور تطبیق با شرایط، شروع به کشیدگی می کنند. در نتیجه، شما ممکن است، درد کمی در مفاصل و پشت خود احساس کنید.

6. رویش مو

یکی از مزایای بارداری، رشد مو است. رشد مو همچنین یکی از عوارض جانبی دوران بارداری می باشد که کمتر زیبا به نظر می رسد. شما ممکن است موهای زیادی را بر روی سر خود بیابید، اما گاهی ممکن است موهایی را بر روی سایر قسمت های بدن خود بیابید که حتی فکرش را هم نمی کردید که در آن نواحی مو بروید. از چانه گرفته تا نوک سینه، مو می تواند در همه جا یافت شود.

7. برجستگی ناشی از گاز روده

برجستگی ناشی از گاز روده یکی از عجیب ترین اما معمول ترین علائم در دوران بارداری است. برجستگی ناشی از گاز روده می تواند منجر به نفخ  و حتی دردناک نیز شود. شما می توانید گاز روده را همانند یبوست درمان کنید و درد آن را تسکین دهید، و همچنین می بایست مصرف کلم بروکلی، کلم سفید، ذرت، گل کلم، کلم بروکسل و نوشابه های گازدار را کاهش دهید.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.