علائم طبیعی و نگران کننده در ادرار و مدفوع نوزادان

رنگ و وضعیت ادرار و مدفوع نوزادان می تواند نشان از سلامت یا وجود یک مشکل یا بیماری در کودکان باشد. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم تا به بررسی موارد سلامت و نشانه های بیماری موجود در ادرار و مدفوع نوزادان تازه متولد شده بپردازیم.

پدر و مادرهای جدید زمان زیادی را صرف بحث در مورد ادرار، مدفوع و تعویض پوشک نوزادشان می کنند. خروجی نوزادان نشان از سلامت کلی آن ها است. در حالی که هر کودک منحصر به فرد است، اما دستورالعمل های کلی وجود دارد که رعایت آن ها به ذهن شما در مورد سلامت نوزادتان، آرامش می بخشد. در ادامه نکاتی کاربردی برای اطمینان خاطر و رفع نگرانی شما در مورد عمل دفع فرزندتان آمده است.

ادرار

چه چیزی طبیعی است؟

پس از روز چهارم، نوزاد شما باید بین 4 تا 6 بار در هر روز ادرار کند. ادرار یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است طیف رنگی بین زرد کم رنگ تا زرد پررنگ را شامل شود و حتی ممکن است رنگ ادرار وی هنگامی که تغلیظ شده باشد به رنگ شنی و یا صورتی نیز به نظر رسد. همچنین در نظر داشته باشید که یک نوزاد تازه متولد شده دختر، ممکن است رد مقدار کمی خون در ادرارش وجود داشته باشد. در این مورد چیزی برای نگرانی بیش از حد وجود ندارد و به احتمال زیاد می توان آن را به افزایش هورمون های مادر، قبل از زایمان نسبت داد.

چه وقت باید نگران شد؟

اگر نوزاد شما کمتر از 4 الی 6 پوشک در روز کثیف می کند، ممکن است نشانه کم آبی و عدم مصرف شیر کافی توسط وی باشد. اگر شما متوجه خون در پوشک نوزاد پسرتان شُدید و یا متوجه وجود بیش از یک قطره خون گاه به گاه در پوشک نوزاد دخترتان شُدید، ممکن است نشانه ای از یک مشکل کلیوی و یا عفونت دستگاه ادراری باشد. پس در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا، جهت مراقبت های بیشتر به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید.

مدفوع

چه چیزی طبیعی است؟

اولین مدفوع نوزادتان، تیره، غلیظ و حاوی ماده قیر مانندی به نام مِکونیوم است. این می تواند یک نشانه هشداردهنده باشد، اما مطمئن باشید که مدفوعی به رنگ سیاه تا سبز در چند روز اولیه زندگی نوزادتان طبیعی است.

پس از آن، رنگ مدفوع نوزاد شما با توجه به آن چه شما خورده اید و سرعتی که نوزادتان، وعده غذایی اش را هضم می کند، متفاوت است. در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، مشاهده مدفوع شُل، روان و دارای طیف رنگی زرد، قهوه ای و اندکی سبز رنگ کاملاً طبیعی است.

اگر نوزاد شما با شیر خشک تغذیه می شود، شما ثبات بیشتری در مدفوع او خواهید دید. مدفوع وی به رنگ زرد و قهوه ای روشن و دارای بافتی سفت خواهد بود.

چه نوزاد شما با شیر مادر تغذیه شود و چه با شیر خشک، تعداد حرکات روده وی ممکن است الگوی آشفته ای داشته باشد، به طوری که ممکن است گاهی نوزاد شما بعد از هر بار تغذیه مدفوع کند و گاهی یک بار بعد از چند روز این عمل را انجام دهد.

چه وقت باید نگران شد؟

اگر شما متوجه رنگ سفید و یا خاکستری رنگ مدفوع نوزدتان شُدید، فوراً به پزشک اطفال مراجعه کنید، چرا که می تواند نشانه مشکل در فرایند جذب مواد غذایی و دفع مواد زائد در فرزندتان باشد.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

9 دلیل طبیعی گریه نوزادان

چگونگی ماساژ پای نوزادان و فواید آن

7 ماده غذایی مفید برای مغز نوزادان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.