4 مزیت شگفت انگیز بارداری

وقتی صحبت از باردار شدن و دوران بارداری می شود، به جز تولد فرزند که بزرگ ترین مزیت آن محسوب می شود، سایر موضوعاتی که در وهله اول از ذهنمان عبور می کند، دردسرها و سختی های این دوران است. اما باردار شدن، مزایای مختلفی دیگری نیز دارد که کمتر در مورد آن ها شنیده اید. از این رو، در ادامه به معرفی این مزایا می پردازیم.

بزرگترین مزیت بارداری به وضوح این است که از درون شما یک نوزاد بیرون می آید و شما او را در آغوش می گیرید. مزایای موقتی دیگری نیز وجود دارد، از جمله پوست درخشان تر، موهای ضخیم تر، سینه بزرگ تر و ... . اما آیا مزایای دوران بارداری می تواند پس از به دنیا آمدن بچه و برای ادامه زندگی نیز وجود داشته باشد؟ پاسخ این سوال بله است.

1. سبک زندگی سالم تر 

یک زن نیاز دارد، تغییرات مختلفی را در طول دوران بارداری اش به وجود بیاورد تا از سلامت جنینش مطمئن شود. تغییرات شایعی مانند: ترک مشروبات الکلی، ترک سیگار، خوردن غذاهای سالم و بیشتر ورزش کردن که منجر به سبک زندگی سالم تر می شود. هنگامی که شما این اقدامات را برای بهبود سلامت خود انجام می دهید، به احتمال زیاد، شما این تغییرات را پس از به دنیا آمدن فرزندتان نیز حفظ کرده و ادامه می دهید. اگر شما مجبور باشید که سیگار را ترک کنید، بازگشت به آن یک حرکت احمقانه خواهد بود، به خصوص این که دود سیگار برای کودک شما بسیار خطرناک است. همچنین برگشتن به رژیم غذایی ناسالم و ترک ورزش به شما برای برگشتن به شکل و داشتن اندام پیش از بارداری کمکی نخواهد کرد.

2. عادت ماهیانه بهتر

اگر شما جز آن دسته از زنانی هستید که در هنگام عادت ماهیانه درد بسیار زیادی را تحمل می کنید، خبر خوبی برای شما وجود دارد. بارداری ممکن است منجر به عادت ماهیانه آسان تر شود. در بسیاری از زنان، بعد از به دنیا آوردن بچه اول، احساس گرفتگی عضلات در طول دوران عادت ماهیانه به حد زیادی کاهش می یابد و یا هیچ گرفتگی ای رخ نمی دهد. پزشکان از علت این امر مطمئن نیستند، ولی زنانی که زایمان طبیعی داشته اند به نسبت زنانی که عمل سزارین انجام داده اند، به احتمال زیاد، عادت ماهیانه آسان تری را سپری خواهند کرد. در نتیجه ممکن است کشیده شدن و گشاد شدن رحم، نقشی را در این زمینه بازی کند.

3. کاهش خطر ابتلا به سرطان

بارداری و شیردهی به دو دلیل می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان کمک کند.

1. هنگامی که شما باردار هستید، عادت ماهیانه متوقف می شود و در نتیجه شما در معرض استروژن و پروژسترون زیادی قرار نمی گیرید. این هورمون های تولید شده توسط تخمدان، رشد سلول های سرطانی را تحریک می کنند و لذا می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

2. سلول های سینه در طول دوران بارداری و شیردهی دچار تغییرات زیادی می شوند. این تغییرات می توانند احتمال تغییر شکل آن ها را به سلول های سرطانی، کاهش دهد. بارداری و شیردهی می توانند به کاهش خطر ابتلا به سایر سرطان ها نیز کمک کنند. تغییرات هورمونی ای که در طول دوران بارداری اتفاق می افتد، می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان رحم را کاهش دهد. علاوه بر این، هر چه فرزندان بیشتری داشته باشید، خطر ابتلا به سرطان کمتر می شود. مطالعات اولیه نیز نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان ریه و سرطان روده بزرگ در زنانی که بچه دارند، کاهش می یابد.

4. قلب سالم تر

بیماری قلبی یک خطر عمده برای زنان است، اما مطالعات نشان داده اند که بارداری و شیردهی می توانند به داشتن قلبی سالم تر کمک کنند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. یک مطالعه نشان داده است که زنانی که 4 بچه یا بیشتر دارند، به احتمال کمتری نسبت به سایر زنان بر اثر سکته می میرند. دانشمندان دلیل این اتفاق را در معرض استروژن قرار گرفتن در طول دوران بارداری می دانند و این امر کاهش استروژن در دوران یائسگی را جبران می کند. فقدان استروژن منجر به بیماری قلبی می شود. همچنین شیردهی می تواند به موجب ترشح اُکسی توسین در هنگام شیر دادن به داشتن قلبی سالم تر کمک کند.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

چگونه مادر شدن شما را باهوش تر می کند؟

3 زنگ خطر در دوران بارداری که هرگز نباید نادیده بگیرید

7 کاری که زنان باردار از انجام آن در حین بارداری لذت می برند!

6 حقیقت عجیب درباره بارداری که نشنیده اید

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.