نکات مهمی که باید درباره جهش های رشدی کودکان بدانیم!

فرایند رشد در کودکان ثابت نیست، به طوری که در مقاطعی شاهد تغییرات ناگهانی در رشد کودکان می باشیم. از آن جایی که آگاهی از نشانه های این تغییرات ناگهانی و واکنش مناسب به هنگام این تغییرات اهمیت دارد، در مقاله ای که در ادامه می آید، به ارائه توضیحاتی در این رابطه می پردازیم.

جهش های رشدی در طول یک سال اول زندگی و همچنین در دوران بلوغ به وضوح قابل مشاهده هستند. در هر دو بازه سنی گفته شده، حجم بسیار زیاد تغییرات رشدی در مدت زمانی کوتاه رخ می دهد. اما جهش های رشدی می توانند دیرتر نیز اتفاق بیفتند.

رشد کودکان چگونه است؟

در طول سال های اولیه دبستان، کودکان هر ساله، به طور میانگین، حدود 5 سانتی متر بلندتر می شوند و 2.5 الی 3 کیلوگرم وزن می گیرند. پزشک فرزند شما برای اطمینان از سلامت و تناسب اندام وی، قد و وزن او را با نمودار رشد مقایسه می کند. نمودار رشد، قد و وزن فرزند شما را نسبت به کودکان هم سن و هم جنس خودش می سنجد.

رشد به ندرت روند ثابتی دارد و لذا در فرایند رشد تمایل به جهش های رشدی وجود دارد. نشانه های جهش های رشدی عبارت اند از:

  • کودک گرسنه تر از حد معمول باشد و بیشتر از حد معمول بخورد.
  • کودک بیش از حد معمول چرت بزند و یا در طول شب بیشتر بخوابد.

اما موارد گفته شده در مورد وقوع جهش های رشدی، توجیه مناسبی برای تغییرات رفتاری دراز مدت ایجاد شده در کودکتان نیست. اگر کودکتان خسته است، بیش از حد معمول می خوابد، به طور فزاینده ای گرسنه است ویا بدخلق است، شاید او از یک مشکل پزشکی جدی رنج می برد و شما باید وی را به یک پزشک ارجاع دهید.

به طور معمول والدین پس از وقوع جهش های رشدی، متوجه جهش رشدی فرزندشان می شوند. برای مثال شما می بینید، شلواری که فرزندتان تا دیروز آن را به راحتی می پوشیده، امروز چند سانتی متر برای او کوچک  شده و بالای مچ پای او قرار می گیرد و یا این که کفش ورزشی که فرزندتان هفته پیش با آن ورزش کرده، امروز به پای وی نمی رود.

چه واکنشی به جهش های رشدی نشان دهید؟

شما لازم نیست که واکنش های عجیب و یا زیادی را به جهش های رشدی فرزندتان نشان دهید. خوردن تنقلات اضافی و زودتر به رختخواب رفتن برای چند روز، معمولاً نشان دهنده تغییرات رشدی هستند. دردهای رشدی معمولاً در نواحی ساق های پا، زانوها و جلوی ران ها رخ می دهند. البته با این که وجود این دردها واقعی است، اما شواهد و مدارک پزشکی مبنی بر وجود رابطه بین این دردها و رشد عضلات و استخوان ها وجود ندارد.

با این حال، امکان دارد که بعد از فعالیت های زیاد، ماهیچه های در حال رشد، دچار گرفتگی و اسپاسم شوند. این دردها در اوایل سال های دبستان طبیعی است و در حدود سنین 8 الی 12 سالگی و پیش از دوران بلوغ به اوج خود می رسند. این دردها معمولاً با استراحت از بین می روند.

اغلب این دردها، کودک را در نیمه های شب از خواب بیدار می کند. این دردها اغلب به دنبال بازی ها و فعالیت های شدید خارج از خانه ایجاد می شوند. این دردها را می توان با کمپرس آب گرم، ماساژ و کشش های ملایم درمان کرد.

مُسکن هایی مانند: ایپوپروفن و استامینوفن نیز می تواند برای درمان این دردها موثر واقع شود، اما اگر فرزندتان جهت تسکین این دردها نیاز داشت که روزهای بیشتری این مُسکن ها را مصرف کند، وی را نزد پزشک ببرید.

اگر دردها همچنان ادامه داشت و یا اگر آن نواحی، حساس به لمس کردن شد، ممکن است نشان از یک مشکل جدی باشد. اگر نواحی درد، قرمز، متورم، همراه با جوش های پوستی و تب باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

درد شدیدی که با فعالیت های معمول کودکتان تداخل داشته باشد، نیز نگران کننده است. بنابراین نیاز به بررسی های بیشتر و رد مشکلات و بیماری های دیگر، مانند: آرتریت نوجوانان، سرطان، عفونت، شکستگی و یا سایر مشکلات ارتوپدی توسط یک پزشک دارد.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

با روند طبیعی رشد حرکتی کودک خود آشنا شوید

تفاوت های رشد جسمانی دختران و پسران

چه ارتباطی بین خواب و رشد کودکان وجود دارد؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.