علائم افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

افسردگی پس از زایمان چیست؟ نشانه ها و علائم افسردگی پس از زایمان کدامند؟ چگونه می توان افسردگی پس از زایمان را درمان کرد؟ در مقاله ای که در ادامه می آید، قصد داریم تا بدین سوالات پاسخ بدهیم.

گرفتگی خلق پس از زایمان و افسردگی پس از زایمان چه تفاوتی با هم دارند؟

گرفتگی خلق پس از زایمان می تواند فقط به معنی اضطراب درباره مسئولیت بچه دار شدن، از دست دادن احساس آزادی یا درک سختی یا عدم امکان پیگیری برنامه های شخصی باشد.

اما افسردگی پس از زایمان، در دسته بندی اختلال افسردگی شدید پس از زایمان قرار می گیرد. افسردگی پس از زایمان می تواند در دوران بارداری و یا پس از زایمان اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر 50% افسردگی های پس از زایمان، پیش از زایمان اتفاق می افتد.

9 نشانه هشداردهنده افسردگی پس از زایمان

برای این که به مادری که تازه فرزندش را به دنیا آورده است، بتوان برچسب ابتلا به افسردگی پس از زایمان زد، باید حداقل 5 نشانه ای را که در ادامه می آید، در وی یافت و این نشانه ها حداقل باید برای مدت زمان 2 هفته در وی ادامه داشته باشد.

 1. احساس ناراحتی، پوچی و ناامیدی
 2. احساس لذت و خوشی در اکثر فعالیت ها کاهش یافته باشد
 3. بی خوابی یا پُر خوابی
 4. اضطراب شدید به همراه بی قراری حرکتی
 5. خستگی یا کاهش انرژی تقریباً هر روز (خستگی ناشی از مراقبت از نوزاد یا فقدان خواب)
 6. احساس بی ارزشی یا احساس گناه بی مورد بیش از حد
 7. کاهش توانایی تفکر، تمرکز و یا تصمیم گیری
 8. افکار تکرار شونده درباره مرگ و یا خودکشی
 9. تغییر وزن قابل توجه (اما افزایش وزن ناشی از بارداری جز این علائم نیست) یا کاهش اشتها

چه کسانی می توانند به زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان کمک کنند؟

 • متخصصان روانشناسی و مشاوره: این افراد به این زنان کمک می کنند که به وسیله شناسایی و برطرف کردن احساس شکست و یا افکار غیر منطقی، بر علائم افسردگی پس از زایمان غلبه کنند و کسانی را که می توانند در شبکه حمایتی آنان باشند، شناسایی کنند. آن ها می توانند با افراد عاقل و مورد اعتمادشان ارتباط برقرار کنند. افرادی که آن ها را تشویق کنند و اجازه دهند که آن ها استراحت کنند و در کارهای مرتبط با مراقبت از نوزاد به آنان کمک کنند.
 • شوهران: شوهران افرادی هستند که حضور، کمک و حمایتشان در این مرحله ضروری است. شوهران نزدیک ترین افراد به زنان هستند. مادری که احساس می کند، همه کارهای مرتبط با نوزادش را به دوش می کشد و درباره مسئولیت های جدیدش احساس اضطراب می کند، باید توانایی و امکان صحبت کردن با شوهرش را داشته باشد.
 • مادران، مادر شوهران و خواهران: گروه دیگری که می توانند به این زنان کمک کنند، مادران، مادر شوهران و خواهران هستند. این گروه در صف اول شبکه های حمایتی قرار دارند.
 • دوستان: دسته آخری که ارتباط با آنان مفید است، گروه دوستان هستند. حتی اگر زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان دوست نداشته باشند که با سایرین ارتباط برقرار کنند، مهم است که این کار را انجام دهند. در تماس بودن با دوستان همیشه بهتر از در خود ماندن و کناره گرفتن از آنان است.

چه کمک هایی می توان به مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان کرد؟

 • به آن ها کمک کنید و آن ها را سرزنش نکنید: مادران را به خاطر افسردگیشان سرزنش نکنید. به جای این کار، به آن ها در انجام کارهایشان کمک کنید و اجازه دهید آن ها استراحت کنند و بخوابند.
 • آن ها را تشویق کنید تا روال عادی زندگیشان را ادامه دهند: به آن ها کمک کنید تا به زندگی عادیشان برگردند. این می تواند شامل پوشیدن لباس های زیبا، مراقبت از خود و به باشگاه رفتن باشد.
 • اگر آن ها نیاز به درمان دارویی داشتند، این روش درمانی را تایید کنید: گاهی اوقات افسردگی نیاز به درمان دارویی دارد. بنابراین سایر افراد نباید تعصبی نسبت به این شکل از درمان داشته باشند.
 • حالات معنوی را در وی تقویت کنید: این راهکار بهترین راهکار است. به این مادران کمک کنید تا معنویت و زندگی معنوی را در خودشان آغاز و یا تقویت کنند. چرا که این سبک از زندگی همراه با معنویت، معنای لذت بخش و عمیق مادرانگی را می تواند در وجودشان میسر سازد.

در نهایت این که

تولد نوزاد و مراقبت از وی یک چالش بزرگ است و اگر این اتفاق به افسردگی پس از زایمان مادر همراه شود، کارها دشوارتر می شود. پس بیاید در این باره آگاهی کسب کنیم و به سایر مادرانی که مبتلا به افسردگی پس از زایمان هستند، کمک کنیم تا به زندگی عادی برگردند.

منبع: برگرفته از وب سایت smart parenting

بهترین زمان برای آوردن فرزند دوم چه زمانی است؟

4 مزیت شگفت انگیز بارداری

چگونه مادر شدن شما را باهوش تر می کند؟

چگونه به وزن پیش از بارداری خود بازگردیم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.