آیا نوزاد شما پس از خوردن شیر مادر دچار اسهال می شود؟

درد شکم، نفخ و اسهال در نوزادان دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل که خوشبختانه به ندرت در زمان نوزادی اتفاق می افتد، عدم تحمل لاکتوز است. عدم تحمل لاکتوز منجر به ایجاد مشکلات گوارشی می گردد. برای آشنایی با علائم و نشانه های مشکل عدم تحمل لاکتوز و راه های درمانی آن مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

عدم تحمل لاکتوز چیست؟

هنگامی که شخصی عدم تحمل لاکتوز دارد، یعنی بدنش نمی تواند لاکتاز کافی که آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز که قند اصلی در شیر گاو و سایر محصولات لبنی است، تولید کند. در نتیجه، لاکتوز هضم نشده در روده باقی می ماند و منجر به مشکلات گوارشی می شود. این مشکلات ناراحت کننده اند، اما خطرناک نیستند. نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند، گاهی اوقات نمی توانند لاکتاز کافی تولید کنند. عدم تحمل لاکتوز به طور معمول در سنین دبستان و یا نوجوانی پدیدار می شود، اگر چه ظهور زودتر علائم عدم تحمل لاکتوز نیز محتمل است، اما بسیار بعید است که نوزادان عدم تحمل لاکتوز داشته باشند.

علت عدم تحمل لاکتوز چیست؟

به ندرت اتفاق می افتد که نوزادی با عدم تحمل لاکتوز به دنیا بیاید. ژنتیک در این زمینه نقش دارد. پدران و مادرانی که عدم تحمل لاکتوز دارند، این ژن را به فرزندشان منتقل می کنند. نوزادانی که از هنگام تولد اسهال شدید دارند و قادر به تحمل لاکتوز در شیر مادر و یا شیر خشک نیستند، باید شیر بدون لاکتوز مصرف نمایند. اگر نوزاد شما تا به حال یک مورد اسهال شدید داشته است، بدنش به طور موقت در تولید لاکتاز مشکل دارد و علائم عدم تحمل لاکتوز ممکن است یک الی دو هفته به طول بیانجامد.

برخی داروها نیز می توانند منجر به کاهش تولید لاکتاز شوند و در نتیجه به طور موقت منجر به عدم تحمل لاکتوز شوند. افرادی که مدت زیادی است که روده شان دچار بیماری های سلیاک یا کرون و ... می باشد، گاهی اوقات از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند.

علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟

اگر نوزاد شما عدم تحمل لاکتوز دارد، او ممکن است، 30 دقیقه الی 2 ساعت بعد از خوردن شیر مادر یا سایر محصولات لبنی و یا بلافاصله بعد از خوردن غذاهای جامد، اسهال، دردهای شکمی، نفخ یا ورم داشته باشد. (نوزادان نباید تا پیش از تولد یک سالگیشان شیر گاو بنوشند.)

برخی افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، می توانند مقدار کمی محصولات لبنی را بدون داشتن عوارض مصرف کنند. سایر افراد هر دفعه با خوردن حتی مقدار کمی محصولات لبنی دچار ناراحتی می شوند.

آیا عدم تحمل لاکتوز همان حساسیت به شیر است؟

پاسخ این سوال منفی است. حساسیت یک پاسخ ایمنی است، در حالی که عدم تحمل لاکتوز یک بیماری گوارشی است، اگر چه می توانند علائم مشابهی داشته باشند. دردهای شکمی یا اسهال پس از مصرف محصولات لبنی می تواند هم ناشی از حساسیت به شیر باشد و هم عدم تحمل لاکتوز.

اگر نوزاد شما هر زمان که محصولات لبنی را استفاده کرد، دچار کم آبی، جوش، خارش یا تورم صورت، لب ها و یا دهان و یا علائمی مانند: کهیر، آبریزش چشم و بینی شد، او ممکن است به یکی از پروتئین های شیر گاو، حساسیت داشته باشد.

چگونه مطمئن شوید که نوزادتان عدم تحمل لاکتوز دارد؟

دوباره خاطر نشان می کنیم که ظهور علائم عدم تحمل لاکتوز در نوزادان بسیار بعید است، اما با پزشک فرزندتان صحبت کنید. او ممکن است، همه منابع غذایی حاوی لاکتوز را برای چند هفته از رژیم غذایی نوزادتان حذف کند تا ببیند آیا علائم فروکش می کنند یا خیر.

آیا عدم تحمل لاکتوز را می توان درمان کرد؟

پاسخ این سوال منفی است، اما راهکارهایی وجود دارد که با انجام دادن آن ها می توانید به نوزاد مبتلا به عدم تحمل لاکتوزتان کمک کنید.

  • برچسب ها را بخوانید

شما باید از محصولات لبنی و سایر مواد غذایی که حاوی لاکتوز هستند، اجتناب کنید. برخی مواد غذایی ظاهراً بی ضرر شامل محصولات شیر هستند، مانند: نان شیرین، بیسکوئیت، غلات صبحانه، سیب زمینی فوری، سوپ، مارگارین، سُس سالاد، نان، گوشت و ... . برچسب های مواد غذایی را برای آگاهی از مواد تشکیل دهنده ای مانند: آب پنیر، کشک، فراورده های فرعی شیر، شیر خشک و شیر خشک بدون چربی، بررسی کنید.

  • چگونگی واکنش های کودکتان را مشاهده کنید

برخی افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، می توانند مقادیر کم لاکتوز را هضم کنند، در حالی که سایرین به کمترین مقدار لاکتوز هم حساس هستند. شما احتمالاً باید از طریق آزمون و خطا یاد بگیرید که کودکتان چه مقدار از لاکتوز را می تواند تحمل کند.

برای مثال، برخی پنیرها، لاکتوز کمتری نسبت به سایر پنیرها دارند. بنابراین ممکن است راحت تر هضم شوند و ماست های کفیر نیز عموماً راحت تر از شیر و سایر محصولات لبنی هضم می شوند، چرا که باکتری های سالم موجود در آن ها، به تولید لاکتاز کمک می کند.

اگر کودک شما بسیار حساس است، شما از منابع لاکتوز اجتناب خواهید کرد، اما در غیر این صورت، شما می توانید به او مقادیر کمی از محصولات لبنی انتخاب شده بدهید. اگر او این محصولات را با سایر مواد غذایی بخورد، ممکن است راحت تر محصولات لبنی را تحمل می کند.

  • مطمئن شوید که تمام نیازهای تغذیه ای کودکتان را مد نظر قرار داده اید

اگر شما متوجه شدید که لازم است محصولات لبنی را از رژیم غذایی فرزند در حال رشدتان حذف کنید، مطمئن شوید که او سایر منابع کلیسم برای کمک به رشد استخوان ها و دندان ها را دریافت می کند. منابع غیر لبنی کلسیم عبارت اند از: سبزیجات دارای برگ های سبز، آب میوه های غنی شده، شیر سویا، توفو، کلم بروکلی، ماهی سالمون، پرتقال و نان های غنی شده.

فراورده های لبنی بدون لاکتوز در تمام فروشگاه های مواد غذایی موجود و در دسترس است. آن ها تمام مواد مغذی محصولات لبنی را دارا می باشند.

در نهایت این که

اگر برایتان دشوار است که تمام مواد غذایی لازم برای رشد فرزندتان را در محصولات غیر لبنی بیابید، با پزشکش مشورت کرده و نظر وی را درباره مصرف مکمل ها جویا شوید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

8 ماده غذایی که در کودکان حساسیت (آلرژی) ایجاد می کند

اگر کودکتان حساسیت غذایی داشت، چه کار باید انجام دهید؟

6 روش طبیعی برای افزایش شیر مادر

3 ماده ای که ممکن است، شیر مادر را بدمزه سازد

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.