به هنگام پاره شدن کیسه آب، چه باید کرد؟

جنین در طول دوران بارداری و تا زمان فرا رسیدن لحظه تولد در محفظه ای به نام کیسه آب قرار دارد. کیسه آب تا زمان زایمان نباید پاره شود، ولی اگر زودتر از زمان زایمان کیسه آب پاره شد، باید بدانید که چه اقداماتی را باید انجام دهید. مقاله ای که در ادامه می آید، به راهکارهایی که به هنگام پاره شدن کیسه آب لازم است، انجام دهید، می پردازد.

تجربه زایمان برای هر شخص، منحصر به فرد است. برای برخی ممکن است 6 ساعت به طول بیانجامد و برای برخی دیگر ممکن است 37 ساعت، طول بکشد. همچنین ممکن است برخی زایمان اپی دورال (تزریق داروی بی حسی به قسمتی از گودی کمر) و برخی دیگر زایمان اپی زیوتومی (برش فاصله میان مهبل و مقعد) داشته باشند. در فرایند زایمان متغیرهای فراوانی وجود دارد که تجربه زایمان را برای هر شخص منحصر به فرد می کند.

فرایند زایمان معمولاً با ترشح مایع آمنیوتیک آغاز می شود، اما همیشه شاهد این فرایند نیستیم. کیسه آب برخی از زنان پیش از شروع انقباضات، پاره می شود. انقباضات شما ممکن است پیش از پاره شدن کیسه آب، شروع شود، یا ممکن است کیسه آب شما هرگز پاره نشود. شما ممکن است شاهد ترشح مایع آمنیوتیک باشید و یا حتی ممکن است، قطرات ادرار را با ترشحات کیسه آب، اشتباه بگیرید.

هنگامی که کیسه آب پاره شد، باید چه کار کنید؟

اگر شما به پاره شدن کیسه آبتان مظنون هستید و از وقوع این اتفاق مطمئن نیستید، ما شما را به مراجعه به پزشکتان تشویق می کنیم. پزشکتان ممکن است، قدم زدن در اطراف خانه با پای برهنه را به شما توصیه کند. اگر ترشح مایع همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است کیسه آب پاره شده باشد. اگر شما هنوز قادر به تشخیص وضعیتتان نیستید، ماما یا پزشک شما می تواند با انجام یک آزمایش در مطبش حضور مایع آمنیوتیک را در مهبل شما بررسی کند.

اگر ماما یا پزشکتان از پاره شدن کیسه آبتان مطمئن شدند، شماره معکوس برای زایمان را شروع خواهند کرد. چرا که این عمل به جلوگیری از عفونت و اطمینان از سلامت جنین کمک می کند.

اگر انقباضات شروع نشد، چه کار باید کرد؟

اگر کیسه آب پاره شد ولی انقباضات شروع نشد، در این شرایط زایمان در دستور کار قرار می گیرد، چرا که پاره شدن کیسه آب خطر عفونت را افزایش می دهد. در ادامه اقدام ایمنی مهمی را که در این شرایط بایستی انجام دهید، می آید:

  • رابطه جنسی نداشته باشید.
  • از تامپون استفاده نکنید.
  • حمام نکنید مگر این که پزشکتان اجازه داده باشد.
  • معاینه خانگی نکنید و تا بررسی دهانه رحمتان توسط پزشکتان صبر کنید.
  • ناحیه مربوطه را پس از مراجعه به دستشویی از جلو به عقب تمیز و پاکیزه نگه دارید.

اگر شما احساس کردید که پس از پاره شدن کیسه آب، چیز دیگری از درون مهبل شما ترشح می شود، با اورژانس تماس بگیرید. در موارد نادری نیز هنگامی که کیسه آب پاره می شود، بند ناف جنین به مهبل مادر فشار می آورد که این امر برای مادر و نوزاد خطرناک است.

به یاد داشته باشید که

تجربه زایمان هر زنی منحصر به فرد است و اگر شما هر گونه نگرانی ای درباره پاره شدن کیسه آبتان دارید، به ماما یا پزشکتان مراجعه کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت pregnancy magazine

اینفوگراف: 15 روش موثر برای جلوگیری از دردها و گرفتگی عضلات در دوران بارداری

چه چیزی باعث گرفتگی شبانه عضلات پا در طول دوران بارداری می شود؟

5 راه برای کاهش سوزش سر دل در طول دوران بارداری

علائم افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.