آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (شش تا هفت سالگی)

در فرایند رشد کودکان، در هر بازه سنی انتظار انجام برخی افعال و اعمال از سوی کودکان وجود دارد. عدم توانایی آن ها در انجام این رفتار ها می تواند زنگ خطری برای ما بوده که انجام اقدامات پیشگیرانه لازم جهت جلوگیری از وقوع اتفاقات بعضا جبران ناپذیر برای فرزندانمان را گوش زد می کند. پیش از این زنگ های خطر تحولی بازه سنی تولد تا شش سالگی را مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی زنگ های خطر تحولی سنین شش تا هفت سالگی بپردازیم.

اگر در سال روز تولد هفت سالگی فرزندتان در اغلب مواقع شاهد هر یک از موارد زیر نبودید، باید در اسرع وقت به متخصصین برای ارزیابی و بررسی بیشتر مراجعه نمایید.

  • برخی از رفتارها که نشان دهنده وجود تنش در فرد هستند و ممکن است باورود به مدرسه یا حضور در فعالیت­ های سازمان یافته مرتبط باشند، به تدریج کاهش می­ یابند، یعنی باید کاهش میزان این رفتارها را به طور مداوم مشاهده نمایید (از جمله این نوع رفتارها می­ توان به این موارد اشاره کرد: تیک­ های صورت یا شکلک درآوردن­ های تکراری، پریدن پلک، دندان قروچه، ناخن جویدن، از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع، دل دردهای دائمی، یا خودداری از مدرسه رفتن).
  • دنبال کردن دستورالعمل­ ها و کامل کردن تکالیف ساده (ظرف­ ها را در ظرفشویی قرار بده، لباس­ هایت را جمع کن، یا پازل را تمام کن). توجه داشته باشید که همه کودکان ممکن است کارهایی را فراموش کنند. ناقص انجام دادن وظایف تا زمانی که به طور مکرر شاهد نیمه­ کاره رها کردن کارها نیستید، به عنوان یک مشکل به حساب نمی­ آیند.
  • از دستورات ساده چندین مرحله­ ای پیروری می­ کند. مانند: خواندن کتابت را تمام کن، آن را در کتابخانه بگذار و بعد کیفت را جمع کن.
  • به خواندن و نوشتن واژه ­ها علاقه نشان می د­هد، به خصوص نام خودش.
  • رشد قد و وزن به صورت مداوم ادامه دارد و تحول حرکتی مثلاً دویدن، پریدن و حفظ تعادل ادامه پیدا می­ کند و پیچیده­ تر می شود.
  • به جای استفاده از برخی رفتارهای نامناسب، اشکال جایگزین آن را به تدریج استفاده می­ کند (مثلاً به جای گریه کردن و قشقرق راه انداختن برای رسیدن به یک خواسته، نیاز خود را به شیوه ­های کلامی مناسب ­تر بیان می­ کند).

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (پنج تا شش سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (چهار تا پنج سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (سه تا چهار سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (دو تا سه سالگی)

آیا زنگ های خطر تحولی کودکانتان را می شناسید؟ (يك تا دو سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.