5 ترس شایع کودکان و راه های مقابله با آن

این بسیار طبیعی است که کودکان از چیزهایی بترسند و مضطرب شوند. آن ها ممکن است از بسیاری چیزها مانند: تاریکی، هیولا، ارواح، واکسیناسیون، پزشکان، آب و یا چیزهای دیگر بترسند. همراه با سایر احساسات، احساس ترس نیز رشد و توسعه پیدا می کند. در این زمینه وظیفه والدین شناخت این ترس ها و آگاهی از نحوه واکنش صحیح نسبت به ترس های فرزندشان می باشد، از این رو، در ادامه به معرفی 5 ترس شایع کودکان و راهکارهای مقابله با این ترس ها می پردازیم.

کودکان کم کم شروع به مستقل شدن می کنند و جسارت پیدا می کنند که از خانه خارج شوند و گاهی اوقات نیز می ترسند. واژگان آن ها محدود اند ولی احساساتشان بی شمار است. مغز کودکان قادر به درک همه چیزهایی که آن ها می بینند، می  شنوند، حس می کنند و لمس می کنند، نیست، بنابراین آن ها شروع به ترسیدن از افراد، اشیا و موقعیت ها می کنند. ممکن است دلایلی برای برخی از ترس های کودکان وجود داشته باشد، اما گاهی اوقات هیچ دلیلی برای ترس های کودکان وجود ندارد. کودک شما ممکن است، آشفتگی و پریشانی شما را از آب یا تاریکی دیده باشد و اکنون بترسد. گاهی اوقات ترس کودکان می تواند ناشی از احساس ناراحتی شخصی آنان با یک فرد، چیز و یا حادثه خاص باشد.

کودکان مختلف ممکن است ترس های متفاوتی داشته باشند. برخی کودکان از مکان های جدید، افراد جدید و یا صداهای بلند می ترسند. تخیل و تفکر به مرور در کودکان شکل می گیرد و آن ها از مرزها عبور می کنند. شما به عنوان والدین نباید نگران و آشفته شوید. از کودکتان حمایت کنید و با عشق و همدلی او را درک کنید. بهترین کمکی که شما می توانید به کودکتان بکنید، این است که به او آموزش دهید که چگونه ترس هایش را مدیریت کند. در ادامه به 5 ترس خاصی که در بین کودکان شایع است، می پردازیم و راهکارهایی را جهت مقابله با این ترس ها ارائه می کنیم.

1. ترس از تاریکی

بسیاری از کودکان از تاریکی می ترسند. آن ها در آن گوشه ای از خانه که تاریک است، احساس ناراحتی می کنند. برای کمک به کودکتان، شما می توانید به وی نحوه روشن کردن کلید برق را آموزش دهید. برای جلوگیری از تاریکی مطلق در اتاق خواب شما می توانید یک چراغ خواب در آن جا قرار دهید. برای آن که ترس کودکتان را از تاریکی از بین ببرید، می توانید به او چیزهایی را نشان دهید که در تاریکی مانند یک ستاره درخشان دیده می شود، مانند: یک کرم شب تاب.

2. اضطراب جدایی

کودکان چهره های آشنا و غریبه را تشخیص می دهند. اگر کودکتان شما را در اطراف خود پیدا نکند، احساس ناامنی می کند. با بازی قایم موشک و افزایش تدریجی زمان جدایی، این ترس را از بین ببرید. به او خاطر نشان کنید که همیشه در کنار او هستید و هیچ اتفاقی برای او نخواهد افتاد.

3. ترس از حیوانات و حشرات

به کودکتان اجازه دهید که حیوانات خانگی را در حضور شما لمس کند. به وی توضیح دهید که اگر به حیوانات آسیب نرساند و با آن ها بدرفتاری نکند، آن ها نیز به وی صدمه نمی زنند. اگر کودکتان به طور مشخص، برخی حشرات را دوست ندارد، به او کمک کنید که ترسش را از بین ببرد.

4. ترس از ارواح و هیولاها

اگر کودک شما احساس می کند که یک سایه در اتاق و یا هیولایی در زیر تختش وجود دارد، به تخیلات او نخندید. با ملاحظه و احتیاط رفتار کنید، برای او یک داستان بخوانید، اتاق او را با رنگ های روشن و نور تزئین کنید. به او ماسک های هیولاها را نشان دهید و توضیح دهید که آن ها واقعی نیستند.

5. ترس از صدا

اگر کودکتان از صدای جارو برقی می ترسد، شما می توانید برای او یک جارو برقی اسباب بازی با صدای کم تهیه کنید، او به آرامی به صدای جارو برقی عادت می کند.

مراقبت بیش از حد از کودکان نیز ممکن است در آینده برای آن ها مضر باشد. کودکانی که مراقبت از آن ها به اندازه بوده باشد، در مقایسه با کودکانی که والدینشان بیش از حد از آن ها محافظت کرده اند، اعتماد به نفس خواهند داشت. خلاص شدن از شر ترس های کودکان به سرعت و طی چند روز رخ نخواهد داد. این کار ممکن است، ماه ها یا سال ها زمان ببرد. ولی شما باید به حمایت کردن از کودکتان و آموزش دادن به وی ادامه دهید.

در نهایت این که:

اگر کودکتان کنترل زیادی بر احساساتش داشته باشد، ترس هایش به تدریج از بین خواهد رفت. اما اگر فرزندتان ترسی عمیق و پایدار از چیزی داشته باشد، شما باید با یک روانشناس یا مشاور در این زمینه مشورت کنید، چرا که ممکن است ترس وی ناشی از اختلال اضطراب باشد. هرگز از ترس های کودکتان در برابر سایر کودکان صحبت نکنید و فرزندتان را تمسخر نکنید و از دست انداختن وی اجتناب کنید. از ابراز ترس های خودتان در مقابل کودکتان پرهیز کنید. به یاد داشته باشید که کودکتان تغییر بزرگی را از سر می گذراند و نیاز به حمایت مداوم شما دارد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

8 راهکار برای مقابله با ترس کودکان از تزریق (آمپول)

10 راهکار برای آموزش صبر به کودکان

8 اثر منفی مقایسه کودکان با یکدیگر و روش های جایگزین آن

چگونه بدون کنترل کردن، فرزندتان را راهنمایی کنید؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.