10 مزیت قصه گویی برای کودکان

هر چند وقت یک بار برای کودکتان قصه می گویید؟ پاسخ این سوال ممکن است با توجه به مشغله های امروزی، به ندرت یا هرگز باشد. امروزه، با توجه به فشار بسیار زیادی که بر روی والدین جوان وجود دارد، همانند: پیچیدگی های خانواده هسته، وقت آزاد کمتر و اعتیاد به تکنولوژی، هنر قصه گویی برای کودکان ناپدید شده است. از آن جایی که قصه گویی در رشد شخصیت کلی کودکتان نقشی حیاتی بازی می کند و یک سنت قدیمی است که توسط والدین از زمان های بسیار قدیم، اجرا می شده و بخش بزرگی از دوران کودکی را در بر می گرفته است، مقاله ای که در ادامه می آید به مزیت های قصه گویی برای کودکان اشاره می کند تا این سنت دیرین احیا شود و به رشد مهارت های کودکتان بیامنجامد.

قصه گویی چیست؟

این روزها برای والدین راحت تر است که کارتون مورد علاقه کودکشان را پخش کنند و سپس او را در تخت بگذارند تا این که برای او با صدای بلند قصه بخوانند. به نظر می رسد که این لذت ساده دوران کودکی مزایای بسیاری دارد و مهم است که هر شب زمانی را به قصه گفتن برای کودکتان اختصاص دهید. قصه گویی به سادگی خواندن یک قصه از یک کتاب است. اگر شما چنین زمانی را ندارید، می توانید داستانی را از حافظه خود بازیابی کنید، درباره دوران کودکی خود صحبت کنید و یا از پشت تلفن قصه بگویید. قصه گویی مزایای بیشماری برای کودکان دارد، به خصوص برای کودکان مهدکودکی، پیش دبستانی و دبستانی. در ادامه به 10 مزیت قصه گویی برای کودکان اشاره می کنیم.

1. القای فضائل اخلاقی در کودکتان

کودکان در سراسر دنیا عاشق گوش دادن به داستان ها هستند. آن ها می خواهند درباره شخصیت های مورد علاقه شان بیشتر بدانند و اغلب سعی می کنند از آن ها تقلید کنند. با گفتن داستان هایی که حاوی پیام های معنادار هستند، قطعاً می توانید به کودکتان از زمانی که او بسیار کوچک است، خصوصیاتی همچون فرزانگی، شجاعت، صداقت و ... را القا کنید.

2. آگاه کردن کودکتان از فرهنگ و ریشه هایش

گفتن داستان هایی از دوران کودکی خود و درباره فعالیت ها و جشن های مختلف گذشته، کودکتان را با آداب و رسوم و سنت های متداول خانواده تان بیشتر آشنا می کند. به اشتراک گذاری داستان هایی درباره اعضای مختلف خانواده به او کمک می کند تا درباره اصل و نسبش بهتر یاد بگیرد.

3. افزایش مهارت کلامی

قصه گویی به کودکتان کمک می کند تا با زبان آشنا شود و کلمات و عبارات جدید را یاد بگیرد. قصه گویی همچنین یک روش عالی برای آموزش کلمات جدید و نحوه تلفظ کردنشان به کودکتان است.

4. بهبود مهارت گوش دادن

اکثر کودکان معمولاً دامنه توجه کمی دارند و دشوار است که بر روی یک چیز برای مدت طولانی تمرکز کنند. آن ها صحبت را تمام می کنند، به جای آن که بدان گوش کنند. قصه گویی برای کودکان، نه تنها توجه بیشتر آن ها را تضمین می کند، بلکه آن ها را به شنیدن و درک کردن مشتاق می کند.

5. پرورش تخیل و خلاقیت

گوش دادن داستان به کودک کمک می کند تا شخصیت ها، مکان ها و ... را به جای دیدن، تصور کند. قصه گویی همچنین خلاقت را افزایش می دهد و تفکر آزاد و ایده پردازی را به روی او می گشاید.

6. ابزاری عالی برای تقویت حافظه

با استفاده از ایده های جلوه گر خاص، شما می توانید داستان سرایی کنید تا حافظه کودکتان را تقویت کنید. هنگامی که یک داستان را بلند خوانده اید، می توانید چند روز بعد از وی بخواهید که داستان را برای شما تکرار کند. این یک روش عالی برای تقویت حافظه و تمرکز است.

7. درک وسیع

کودکان ممکن است که در معرض فرهنگ های مختلف قرار نگیرند. از این رو، از طریق قصه گویی می توانید آنان را با مکان ها و فرهنگ های مختلف جهان آشنا کنید. سعی کنید داستان هایتان کشورها و فرهنگ های مختلف را در بر بگیرد تا به کودکتان درک وسیعی از جهان بدهد.

8. یادگیری ساده تر مباحث علمی

قصه گویی برای کودکان، سنگ بنای یادگیری علمی است. بسیاری از کودکان عادت به یادگیری طوطی وار دارند، بدون این که درکی از موضوع داشته باشند. قصه گویی، به عنوان یک فعالیت منظم، می تواند به کودکان کمک کند تا از آن چه که می خوانند، لذت ببرند و درک بهتری داشته باشند. این کار همچنین به درک بهتر مباحث درسی کمک می کند. گاهی اوقات تدریس مباحث درسی از طریق داستان می تواند به درک بهتر آن مبحث و تحریک کنجکاوی کمک کند.

9. ارتباط بهتر

گاهی اوقات کودکان مردد هستند که یک سوال را بپرسند یا خیر، حتی اگر ذهنشان پُر از کنجکاوی باشد. قصه گویی به کودکان کمک می کند تا هنر پرسیدن سوال درست را یاد بگیرند. قصه گویی همچنین به کودکان کمک می کند تا نحوه یک مکالمه کامل را یاد بگیرند و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. خواندن و شنیدن قصه به طور منظم می تواند کودکان را به سخنوران بهتری تبدیل کند.

10. مواجه شدن با شرایط دشوار به راحتی

داستان هایی درباره شخصیت های مختلف که با شرایط سخت مواجه شده اند، می تواند به کودکان کمک کند تا این مفهوم را بهتر درک کنند. سعی کنید برای کودکتان داستان هایی بگویید که به وی آموزش دهد که درد و رنج همانند شادی و خوشی بخشی از زندگی است. داستان های مناسب می توانند به کودکتان کمک کند تا در مواجهه با شرایط مختلف زندگی مجهز باشد.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

با دوستان خیالی کودکتان چه کنید؟

کودک من چه زمانی اولین کلمه اش را می گوید؟

چرا باید به فرزندانمان توانایی درک و تحمل تفاوت ها را آموزش دهیم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.