چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری نوجوانتان کمک می کند؟ (11 تا 13 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 11 سال می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای نوجوانان 11 تا 13 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 11 تا 13 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • علاقه کودکتان را به خواندن و مطالعه کردن، تشویق کنید و وی را به کتابخانه ببرید.
  • با یکدیگر روزنامه و مجله بخوانید و درباره آن صحبت کنید. پیشنهاد دهید که کودکتان خودش خبرنامه یا روزنامه دیواری درست کند.
  • برای تقویت احساس مسئولیت در کودکتان، بر مبنایی اصولی، تکالیفی را برای وی تعیین کنید که قادر به انجام آن باشد. مانند: مراقبت از یک حیوان خانگی، خواندن داستان برای خواهر و برادر کوچکتر، تا کردن لباس های شسته شده، خالی کردن ماشین ظرف شویی یا آب چکان، شستن ظرف ها و جارو زدن.
  • کارتون هایی را در ابعاد و رنگ های مختلف، برای کودکتان جمع آوری کنید و او را تشویق کنید تا با آن ها سازه هایی بسازد. مانند: یک شهر کوچک، قطار، قصر، مزرعه، صحنه تئاتر با عروسک خیمه شب بازی.
  • به کودکتان کمک کنید تا بک نمایش را طرح ریزی کند. از وی بخواهید که یک نمایشنامه بنویسد، صحنه ها را طراحی کند، وسایل نمایش را بسازد و تمرین کند.
  • به کودکتان پیشنهاد کمک برای طراحی و سازماندهی یک نمایش خودمانی، رژه رفتن دسته جمعی و یا شکار جانواران وحشی را بدهید.
  • برای پیوستن به گروه های سازمان یافته یا فعالیت های ورزشی به دنبال برنامه های رایگان یا کم هزینه باشید. این برنامه ها از طریق پارک های محلی و گروه ها و انجمن های تفریحی و سرگرمی و فعالیت های فوق برنامه ارائه می شوند.
  • برای کودکتان مواد هنری گوناگونی فراهم کنید. مانند: رنگ های مختلف، آبرنگ، ماژیک، کاغذ، مجله ها و کاتولوگ های قدیمی و تکه های پارچه. کودکتان را تشویق کنید که مواد طبیعی، مانند: برگ ها، قلوه سنگ ها، شاخه های کوچک درختان، غلاف دانه ها، پرها و علف ها را برای استفاده در کلاس های هنری جمع آوری کند.

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (6 تا 7 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (7 تا 8 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (8 تا 9 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (9 تا 11 سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.