10 ماده غذایی که باعث افزایش قدرت مغز کودکان می شود

رژیم غذایی درست و اضافه کردن مواد مغذی به برنامه غذایی کودکان، نقش مهمی در رشد و پرورش آن ها دارد. اطلاع از نقش و تاثیر مواد غذایی مختلف به والدین کمک می کند تا مواد غذایی مورد نیاز فرزندانشان را در برنامه تغذیه آن ها بکار ببرند. از این رو قصد داریم در این مقاله به معرفی مواد غذایی موثر در افزایش قدرت مغز و هوش کودکان بپردازیم.

کودک شما باید چه مواد غذایی مصرف کند تا تاثیر شگرفی بر هوش و شناخت وی داشته باشد؟ کودک شما به سرعت به یک نوپای کنکجاو تبدیل می شود که می خواهد همه چیز را کشف کند و بیاموزد. سپس او آماده ورود به مدرسه می شود و فعالیت های جدیدی می آموزد. در این مرحله شما باید وی را برای آن چه که پیش روی وی قرار دارد آماده کنید. این مرحله از رشد کودک، بسیار حیاتی است و رژیم غذایی وی نقش مهمی در پرورش هوش او بازی می کند، بنابراین از دادن بهترین مواد غذایی که وی بدان ها نیاز دارد، مطمئن شوید. برای کمک به شما، در ادامه به 10 ماده غذایی که برای رشد و توسعه مغز کودکتان موثر است، اشاره می کنیم.

1. سبزیجات

سبزیجات برگ سبز، مانند: اسفناج و کلم پیچ، سرشار از فولات و ویتامین ها هستند که برای رشد و توسعه مغز مفید است. کودک شما ممکن است از سبزیجات متنفر باشد، اما شما باید راه هایی را برای این که این مواد را در وعده های غذایی وی بگنجانید، پیدا کنید. شما می توانید این سبزیجات را به اُملت اضافه کنید و یا داخل کاهو همراه با گوجه فرنگی به صورت رولی پیچانده و به کودکتان بدهید.

2. ماست

ماست منبع غنی از ویتامین ب و پروتئین ها است که عملکرد و رشد بافت مغز را بهبود می بخشد. ماست همچنین حاوی باکتری های پروبیوتیک است که موجب بهبود دستگاه گوارش می شود. یک پیمانه ماست همراه با برخی توت های تازه، یک اسموتی سریع و خوشمزه را فراهم می آورد.

3. تخم مرغ

تخم مرغ غنی از پروتئین است و همچنین حاوی مقادیر خوبی از کولین که یک ماده غذایی ضروری برای عملکرد و رشد مناسب مغز است، می باشد.

4. ماهی

ماهی بهترین ماده غذایی برای رشد مغز در کودکان است. ماهی هایی مانند سالمون، ساردین و تون، غنی از ویتامین د و اسیدهای چرب امگا 3 هستند. هر دو این مواد، مسئول محافظت از مغز در برابر از دست دادن حافظه و حافظه مرتبط با سن هستند. اسیدهای چرب امگا 3 همچنین ایمنی کودکتان را افزایش می دهد، بنابراین مطمئن شوید که رژیم غذایی کودکتان در هر هفته حداقل 2 الی 3 سهم ماهی را شامل می شود.

5. لوبیا قرمز

لوبیا قرمز برای کسانی که مبتلا به آسم هستند، عالی است و همچنین برای گیاه خواران منبع خوبی از پروتئین است. مصرف لوبیا قرمز حافظه را تقویت می کند و از اختلالات مربوط به بسیاری از سبک زندگی ها جلوگیری می کند.

6. توت ها

توت ها به معنای واقعی کلمه حاوی آنتی اکسیدان های ارزشمندی هستند که به جلوگیری از آسیب رساندن رادیکال های آزاد به مغز کمک می کند و حافظه کودکتان را در بهترین و بالاترین شکل خود نگه می دارد. توت ها همچنین مقادیر خوبی از ویتامین ث که عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد، فراهم می کنند. توت ها را به غلات یا بلغور جو دو سر یا دسر کودکتان اضافه کنید و مشاهده کنید که کودکتان چگونه آن ها را حریصانه می خورد.

7. آجیل و دانه ها

از گردو و بادام گرفته تا تخم کتان و تخم شربتی، همه را به رژیم غذایی کودکتان اضافه کنید. این مواد سرشار از پروتین و اسیدهای چرب ضروری هستند که خلق و خو و مزاج را تقویت می کند و سیستم عصبی کودکتان را سالم نگه می دارد و عملکرد آن را بهبود می بخشد.

8. جو دو سر

جو دو سر تنها برای شما مفید نیست، بلکه برای صبحانه کودکتان نیز گزینه مناسبی است. جو دو سر غنی از فیبر است که عروق قلب و مغز را باز و شفاف نگه می دارد. در حقیقت مصرف جو دو سر در عملکرد بهتر حافظه موثر است.

9. سیب

سیب یک میان وعده سالم و سریع برای کودکان است. سیب حاوی آنتی اکسیدان های حیاتی است که با زوال شناختی مبارزه می کند، اما سعی کنید نوع ارگانیک آن را خریداری نمایید تا از خطر آفت کش ها و مواد افزودنی شیمیایی موثر بر سلامت کودکتان جلوگیری کنید.

10. زردچوبه

خواص ضد التهابی زردچوبه شناخته شده است. زردچوبه یک از بهترین مواد غذایی تقویت کننده حافظه است که می توانید به رژیم غذایی کودکتان اضافه کنید. کورکومین موجود در زردچوبه به عملکرد مغز کمک می کند و با التهاب بافت های مغز مبارزه می کند و آن ها را قوی تر می کند و از آلزایمر و پلاک های مغزی جلوگیری می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

7 ماده غذایی مفید برای مغز نوزادان

10 ماده غذایی که باعث افزایش قد کودکان می شود

10 ماده غذایی که باعث افزایش وزن کودکان می شود

11 مزیت وجود بادام در رژیم غذایی کودکان

اینفوگراف: بهترین مواد غذایی سالم برای نوزادان و کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.