5 اثر جانبی طلاق بر کودکان

طلاق یکی از معضلات جدی خانواده های امروزی است. کودکان بیشترین ضربه را از طلاق والدین متحمل می شوند. مقاله ای که در ادامه می آید، شما را با اثرات منفی طلاق بر روی کودکان بیشتر آشنا می کند.

تجربه طلاق نه تنها برای زوجین بلکه برای کودکان که اغلب از معرکه بیرون گذاشته می شوند، می تواند دردناک باشد. احتمال طلاق گرفتن در کودکان طلاق بیشتر است. یک علت آن، این است که والدین با طلاق خود این پیام را به طور غیر مستقیم به کودکان خود منتقل می کنند که طلاق قابل قبول است. برخی کودکان علی رغم این که فرزند طلاق هستند، به نحوی رشد یافته اند که افراد شادی باشد. از این رو، طلاق ممکن است بسته به هوش عاطفی کودک، بر سلامت ذهنی اش تاثیر بگذارد. در ادامه به 5 اثر منفی طلاق بر کودکان اشاره می کنیم.

1. اضطراب

این شرایط برای کودک جدید است. با تغییر ناگهانی شرایط، اضطراب و استرس اجتناب ناپذیر است. در حالی که ممکن است نتوانید بحث های مربوط به طلاق را کنترل کنید، اما بهتر است که جلوی کودکتان از این بحث ها اجتناب کنید. بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که کودکان طلاق در نهایت مضطرب می شوند و این امر بر روی روابط آینده آن ها نیز تاثیر می گذارد.

2. بدبینی

مشاهده از هم پاشیدن یک ازدواج می تواند یک تجربه تکان دهنده باشد، به خصوص برای کودکانی که با وخامت شرایط آشنا نیستند. این تجربه ممکن است نگرش بدبینانه نسبت به روابط و حتی زندگی را در آن ها توسعه دهد. متخصصان اعتقاد دارند که اگر شما با همسر سابق خود با عزت و احترام رفتار کنید، به کودکتان کمک می کنید تا یاد بگیرد که اختلافات لزوماً منجر به فروپاشی کامل یک رابطه نمی شود.

3. بی اعتمادی

اگر طلاق نتیجه خیانت یا هر رابطه زناشویی اضافی باشد، بسیار مهم است که بحث ها به دور از چشم کودکان صورت گرفته شود. بی اعتمادی در میان کودکانی که شاهد جدایی والدینشان به دلیل روابط مختلف هستند، رایج است. اگر شما به دلیل رابطه با فرد دیگری در حال جدا شدن از همسرتان هستید، این موضوع را با حساسیت به کودک خود توضیح دهید.

4. معضلات اجتماعی

کودکانی که طلاق والدینشان را تجربه کرده اند، با مشکلات اجتماعی شناخته می شوند و ممکن است نگران و خجالتی باشند، حتی هنگامی که به مدرسه می روند. رفتار چنین کودکانی از حالت طبیعی خارج می شود. آن ها اغلب به سختی وارد رابطه می شوند و حتی اگر رابطه ای را شروع کنند، احساس رضایت و شادی نمی کنند.

5. عملکرد

مطالعات نشان داده اند، کودکانی که شاهد طلاق و فروپاشی بوده اند، به احتمال زیاد در فعالیت های علمی و سایر فعالیت ها عملکرد از هم گسیخته ای نشان می دهند. چنین کودکانی همچنین ممکن است مشکلات تکاملی داشته باشد که مغایر با کودکانی است که در یک خانواده شاد زندگی می کنند.

سایر مشکلات

مطالعات نشان داده اند، کودکانی که طلاق را تجربه کرده اند، همچنین ممکن است مشکلات جسمی و روانی شدید و خاصی را تجربه کنند. کودکی که شاهد طلاق والدینش بوده است، به احتمال زیاد موارد زیر را تجربه می کند:

  • ترک تحصیل
  • خودکشی
  • گرایش به جرم و جنایت
  • افزایش حساسیت به بیماری
  • رنج بردن از استرس مزمن
  • در معرض خطر بالای سکته مغزی
  • توسعه عادت سیگار کشیدن
  • مهارت های اجتماعی ضعیف
  • افزایش استفاده از ریتالین (در صورت استفاده بیش از حد نوعی ماده مخدر است)
  • افزایش خطر مرگ زودرس

در نهایت این که:

آمارها درباره این که طلاق چگونه تاثیرات مضری بر سلامت کودکان دارد، به طور تکان دهنده ای درست است. اگر چه طلاق اجتناب ناپذیر است، اما همیشه راه های بهتری برای رسیدگی کردن به مشکلات روابط وجود دارد.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

چالش های تربیتی و راه حل ها(1): دغدغه یک مادر در رابطه با ناخن جویدن فرزندش

زبان نقاشی کودکان(3): تفسیر نقاشی ترسیم خانواده از یک پسر بچه 8 ساله (چپ برتر)

چرا نباید در حضور فرزندانمان مشاجره کنیم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.