7 راهکار ساده جهت اصلاح عادات بد در کودکان

اکثر ما از اعتراف به عادت های بدمان، مانند: ناخن جویدن، دست در بینی کردن، انگشت شکستن و ... متنفریم. احتمالش وجود دارد که عادت های بد در تمام طول عمر با ما باقی بمانند. این عادت های ناسالم، عموماً ریشه در کودکی دارند و در سراسر زندگی ادامه پیدا می کنند. اگر می خواهید عادات بد فرزندتان را از بین ببرید، از همان کودکی دست به کار شوید. در ادامه 7 راهکار را جهت از بین بردن عادت های بد کودکتان معرفی می کنیم.

کودکان بی گناه، ساده و بی تکلف هستند و عموماً از اعمال خود آگاه نیستند. از این رو، آن ها در برابر رشد و توسعه عادات ناسالم به راحتی آسیب پذیر هستند. اگر این اعمال در مراحل اولیه کنترل نشود، به عادات بد و سفت و سختی تبدیل می شوند که به سختی ترک می شوند. به همین دلیل، ما به عنوان والدین، هنگام دیدن عادت های ناسالم کودکمان نگران می شویم.​ ترک عادت های بد ممکن است دشوار باشد، اما غیر ممکن نیست. با کمی صبر، مراقبت، مشاهده و تلاش های آگاهانه می توانید رفتارهای بد کودکتان را کاهش داده و از بین ببرید. در ادامه به چند راهکار که به شما جهت ترک عادت های بد کودکتان کمک می کند، اشاره می کنیم.

1. نادیده بگیرید

توجه بیش از حد به عادت بد و تنبیه کودک، ممکن است اثرات منفی داشته باشد. زمانی که شما به او توجه داشته باشید، کودکتان تشویق می شود که رفتارش را تکرار کند. از این رو، در ابتدا بهتر است از توجه به عادت آزاردهنده اجتناب کنید و به کودکتان اجازه دهید تا در زمان خودش این عادت را متوقف کند.

2. تحسین کنید و پاداش بدهید

تحسین و تشویق کودکتان زمانی که به انجام عادت های خوب می پردازد و به طور آگاهانه از عادت های بد اجتناب می کند، یک راهکار عالی است. به کودکتان اجازه دهید بفهمد که متوجه رفتارهای خوبش می شوید. قدردانی کردن از کودکتان به افزایش اخلاق های خوب در وی کمک می کند و به او دلیلی برای ترک عادت های بد می دهد.

3. آموزش بدهید

کودک شما تنها زمانی می تواند از عادت های بدش اجتناب کند که خودش به طور آگاهانه بخواهد. پس مهم است که به کودکتان آموزش دهید و به وی دلیلی را که یک عادت ناسالم نامیده می شود، بفهمانید. کودکتان با بزرگ شدن این دلایل را می فهمد و به طور طبیعی علاقه اش را نسبت به عادت های بد از دست می دهد و آن ها را ترک می کند.

4. هر دفعه یک عادت بد را از بین ببرید

کودکان ممکن است عادت های بد بسیاری را با هم توسعه دهند. شما نباید سعی کنید که همه آن ها را با هم از بین ببرید، بلکه ابتدا باید مخرب ترین و پُر دردسرترین عادت را اولویت بندی کنید و روی همان کار کنید. عجله نکنید. والدین باید خیلی کم به طور شدید از دست کودکشان عصبانی می شوند. هرگز کودکتان را در جمع شرمنده نکنید. با کودکتان درباره مشکلش به طور خصوصی گفتگو کنید.

5. ریشه مشکل را شناسایی کنید

کودکان عموماً به دلیل استرس این الگوهای رفتاری ناخواسته را تکرار می کنند. مهم است که با کودکتان صحبت کنید و دلیل استرس وی را مشاهده و شناسایی کنید. در حین گوش دادن به مشکل کودکتان، صبور باشید، محبت و حمایتتان را نشان دهید و به وی کمک کنید تا با استرسش مقابله کند، چرا که این کارها برای خلاص شدن از شر عادت های آزاردهنده ضروری است. درک علت مشکل همچنین به یافتن جایگزین های خلاقانه برای آن عادت و منحرف کردن ذهن کودتان و کاهش استرسش کمک می کند.

6. قوانینی تعیین کنید

تعیین کردن قوانین اهمیت دارد. به کودکتان اجازه دهید عواقب نقض قوانین را بداند. اجرای یکسان و با قدرت قوانین کمک می کند تا کودکتان عادت های بدش را در کنترل درآورد. در حالی که حمایت گری از کودکتان مهم است، قاطع و ثابت قدم بودن نیز اهمیت دارد.

7. اعتماد به نفس و احساسات مثبت را تقویت کنید

حس اعتماد را در کودکتان تقویت کنید. حمایت و محبت به کودتان با صبر و حساسیت، ثبات عاطفی را در وی تقویت می کند. به کودکتان فرصت تصمیم گیری بدهید، این کار به وی کمک می کند تا اعتماد به نفس و مهارت های تصمیم گیری اش را توسعه دهد.

در نهایت این که:

فهماندن این مساله به کودکتان که چه چیز درست است، چه چیز غلط، چه چیز خوب است، چه چیز بد، در همان اوایل کودکی به وی کمک می کند تا ارزش ها، عادات و رفتارهای مناسب را در خود توسعه دهد. تلاش های صبورانه شما، به عنوان والدین، به ترک عادت های بد کودکتان کمک می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

با بد دهنی کودکم چه کنم؟

چگونه عادت دست در بینی کردن کودکم را متوقف سازم؟

آیا کودکتان برای رسیدن به خواسته هایش شما را کنترل می کند؟

8 راهکار برای مقابله با کودکان بی ادب

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.