چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (13 تا 15 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان و نوجوانان بازه سنی 0 تا 13 سال می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای نوجوانان 13 تا 15 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 13 تا 15 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • نوجوانتان را به کشف موضوعات علمی گوناگون و فعالیت های فوق برنامه تشویق کنید و اگر او تصمیم گرفت یکی از این فعالیت ها را انتخاب کند، پس از ارائه بهترین تلاشش، از انتقاد و ایجاد احساس گناه در وی خودداری کنید.
  • از علایق نوجوانتان در حوزه مسئولیت مدنی حمایت کنید و به وی برای شناسایی فرصت هایی برای انجام کارهای داوطلبانه، مانند: پناهگاه حیوانات، کتابخانه محلی، باغ محله، یا  جمع آوری اعانه برای یک علت محلی، یا مشارکت در پروژه های خدمات اجتماعی، کمک کنید.
  • یک شب در هفته را به عنوان «شب خانوادگی» تعیین کنید. برنامه ریزی کنید و یک وعده غذایی بپزید، پاپ کرن درست کنید، یک فیلم تماشا کنید، بازی های رایانه ای انجام دهید، قدم بزنید، شنا کنید، دوچرخه سواری کنید و یا در فعالیت های دیگری با یکدیگر مشارکت کنید. صرف وقت با یکدیگر به تقویت ارتباطات و روابط خانوادگی منجر می شود.
  • علایق نوجوانتان را در حوزه محیط زیست و مسئولیت های اجتماعی ارتقا بخشید. نوجوانتان را برای طراحی دستگاه های انرژی جایگزین به چالش بکشید. برای مثال، اجاق گاز خورشیدی، ژنراتور بادی یا آب گرم کن.
  • خلاقیت نوجوانتان افزایش دهید. به وی کمک کنید یک رمان کوتاه بنویسد، یک نمایشنانه بنویسد و اجرا کند، یک فیلم بسازد و آن را ویرایش کند و یا یک خبرنامه محلی بنا نهد.
  • نوجوانتان را به تحقیق و سازماندهی کلکسیون، علاقه مند کنید. کلکسیون سکه، صدف، مداد، نقشه، حشرات و ... .
  • نوجوانتان را با امتحان کردن یک ورزش جدید به چالش بکشید. برای مثال: شنا، بسکتبال، تنیس روی میز، فوتبال، هندبال، بولینگ، والیبال. اهمیت داشتن فعالیت جسمانی روزانه برای حفظ تناسب اندام و سلامت را برای فرزندتان بیان کنید.
  • وظایفی را برای نوجوانتان تعیین کنید تا وی به طور منظم مسئول تکمیل آن ها باشد. برای مثال: غذا دادن به حیوان خانگی، تا کردن لباس های شسته شده، بازیافت زباله، جارو کردن، چمن زدن.

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (6 تا 7 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (7 تا 8 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (8 تا 9 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (9 تا 11 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری نوجوانتان کمک می کند؟ (11 تا 13 سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.