10 ماده غذایی که به از بین بردن یبوست در کودکان کمک می کند

کودکان مبتلا به یبوست، در دفع مدفوع با سختی و دشواری مواجه هستند. بهترین روش درمان یبوست تغییر رژیم غذایی است. مواد غذایی سرشار از فیبر از ابتلا به یبوست جلوگیری کرده و در صورت ابتلا آن را درمان می کنند. از این رو، در ادامه به معرفی 10 ماده غذایی غنی از فیبر می پردازیم.

اگر کودکتان در هنگام مدفوع دچار مشکل است، از یبوست رنج می برد. معمولاً جای نگرانی نیست، چرا که یبوست مشکل بسیار شایعی در کودکان است. تمام چیزی که برای رفع یبوست نیاز دارید، تغییر رژیم غذایی و شاید داروهای ملایم است. شما برای تشخیص یبوست به مشاهده دقیق نیاز دارید، هنگامی که علت را کشف کنید، جستجوی راه حل آسان تر می شود.

چگونه یبوست را در کودکتان درمان کنید؟

اگر چه داروهای بدون نسخه به راحتی در دسترس وجود دارد، اما توصیه نمی شود که آن ها را به کودکتان بدهید، به خصوص اگر وی به طور منظم دچار یبوست نمی شود. در عوض، می توانید به او نرم کننده مدفوع یا مسهل بدهید، به طوری که حرکت روده اش طبیعی شود. اگر چه این مواد برای کودکان امن هستند، اما باید پیش از مصرف آن به طور منظم با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

10 ماده غذایی غنی از فیبر که برای کودکان دچار یبوست خوب است

فیبر یکی از اجزای مغذی اصلی در مواد غذایی است که بدن انسان برای هضم و دفع هر آن چه که خورده است، به شیوه ای بدون درد، بدان نیاز دارد. اگر فیبر کم مصرف شود، فرد دچار یبوست می شود. در جامعه ای که در رسانه هایش، به تنقلات ناسالم، مانند: چیپس و شکلات اهمیت بی مورد می دهند، ضروری است که یک فرد بزرگسال را مسئول مواد غذایی سرشار از فیبر برای خانواده تان انتخاب کنید.

مواد غذایی سرشار از فیبر و مقدار فراوان مایعات را در رژیم غذایی روزانه خانواده تان وارد کرده و آن را به یک عادت تبدیل کنید. بشقاب کودکتان باید پُر از میوه ها و سبزیجات تازه، غلات با فیبر بالا و نان کامل باشد.

در ابتدا ممکن است سخت به نظر برسد، اما مزایای بلند مدت آن بسیار بیشتر از هر ناراحتی خفیف شما یا کودکتان در ازای حذف مواد غذایی ناسالم و جایگزینی مواد غذایی سرشار از فیبر است. در ادامه 10 ماده غذایی که غنی از فیبر هستند و باید در رژیم غذایی روزانه کودکان مبتلا به یبوست وجود داشته باشد، معرفی می کنیم.

1. آلو

آلو غنی از فیبر، ویتامین آ و پتاسیم است و برای درمان یبوست خوب است. آلو حاوی سوربیتول است که یک اثر ملین طبیعی در بدن دارد. اگر به آلو تازه دسترسی ندارید، می توانید از آلوی خشک نیز که آنتی اکسیدان بالایی برای مبارزه با بیماری ها و فیبر محلول و غیر محلول دارد، استفاده کنید.

2. گلابی

گلابی یکی از بهترین مسهل های طبیعی است که حرکت مدفوع را در طول روده تسهیل می کند. یک گلابی حدود 5.5 گرم فیبر ذخیره دارد. جدا از این که گلابی یک منبع غنی از فیبر است، یک منبع عالی از ویتامین ث نیز می باشد. به جای این که به کودکتا دسرهای شیرین پُر کالری بدهید، یک گلابی آبدار، رسیده و شیرین به او بدهید.

3. بروکلی

بروکلی سرشار از فیبر است و به حرکت روده کمک می کند. بروکلی متعلق به خانواده گیاهان کلمی است و حاوی خواص ضد سرطان عالی می باشد. بروکلی بهتر است خام خورده شود، زیرا پختن می تواند فیبر آن را کاهش دهد. اما اگر شما ترجیح می دهید، سبزیجاتی مانند بروکلی پخته شوند، سالم ترین روش پخت و پز، بخار پز، آب پز و کباب است. یک پیمانه بروکلی حاوی تقریباً حاوی 5 گرم فیبر است. هر چقدر که می توانید این ماده غذایی حاوی فیبر بالا را به کودکتان بدهید.

4. تخم کتان

تخم کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و فیبر است و می توان آن ها را خام و با معده خالی مصرف کرد. اگر شما تخم کتان را به عنوان درمان یبوست انتخاب می کنید، باید به یاد داشته باشید که روغن تخم کتان از تخم کتان واقعی که به عنوان تخم کتان کامل یا خرد شده در دسترس است، متفاوت می باشد. روغن تخم کتان درمان یبوست نیست.

5. هویج

هویج خام سرشار از فیبر است که حرکت مدفوع را بهبود می بخشد. به یاد داشته باشید که هویج را خام مصرف کنید، آب هویج یا هویج پخته درمان یبوست نیست، چرا که فیبر خود را از دست می دهد.

6. لوبیاها و حبوبات

لوبیاها نه تنها حاوی فیبر هستند، بلکه منبع غنی از آهن و پروتئین هستند که رشد کودکتان را تقویت می کنند. لوبیا سیاه، لوبیا قرمز و حبوبات مغذی می تواند آزادانه در رژیم غذایی کودکتان قرار گیرد. هر پیمانه لوبیا قرمز حاوی 14 گرم فیبر است. نصف پیمانه لوبیا چشم بلبلی تقریباً 10 گرم فیبر دارد. نصف پیمانه از سایر لوبیاها، مانند: لوبیا چیتی و لوبیا سیاه  حاوی 6 الی 8 گرم فیبر هستند. نخود دارای عطر و طعم معطری است و هر پیمانه از آن حاوی 11 گرم فیبر است. لوبیاها همچنین حاوی میزان بالایی از آهن، پروتئین گیاهی و ویتامین ب6 هستند. مواد مغذی ضروری عملکرد سیستم عصبی کودکتان را افزایش می دهد. سعی کنید لوبیاها را داخل سالادها و سوپ های گیاهی اضافه کنید. لوبیاها به عنوان بهترین مواد غذایی سرشار از فیبر برای کودکان شناخته شده اند.

7. هلو

هلو تازه یا خشک، منبع خوبی از فیبر است. اگر هلو با پوست خورده شود، مزایای بیشتری دارد، چرا که پوست آن حاوی مقادیر بسیار زیای فیبر است.

8. انجیر

انجیر کمک می کند تا مدفوع نرم تر شود. اگر شما تا به حال انجیر را امتحان نکرده اید، یکی از بهترین منابع غذایی برای درمان یبوست را از دست داده اید. انجیر منبعی عالی از فیبر است.

9. نان و غلات کامل

برخی غلات کامل که باید در رژیم غذایی کودکتان گنجانده شوند، عبارت اند از: جو، جو دو سر، برنج، ذرت، ارزن. نان کامل یا نان خشک می تواند اختلال گوارش کودکتان را تنظیم کند و عملکرد روده را تقویت کند. برخی غلات کامل که برای صبحانه کودکان محبوب هستند، عبارت اند از: برنج قهوه ای، ذرت بو داده و بلغور جو دو سر. غلات کامل منابع خوبی از مواد معدنی، ویتامین ها و مواد گیاهی شیمیایی هستند.

10. آناناس

آب آناناس یک ملین طبیعی است که می تواند به حرکات بهتر روده کمک کند. آناناس همچنین سیستم گوارشی را تنظیم می کند و از یبوست جلوگیری می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

7 ماده غذایی مفید برای مغز نوزادان

10 ماده غذایی که باعث افزایش قد کودکان می شود

10 ماده غذایی که باعث افزایش وزن کودکان می شود

10 ماده غذایی که باعث افزایش قدرت مغز کودکان می شود

11 مزیت وجود بادام در رژیم غذایی کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط س.ش در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۶ - ۱۴:۰۸

واقعا عالی بود