دیابت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

شما ممکن است حداکثر دقت خود را برای سلامت و رژیم غذایی کودکان به خرج دهید، اما گاهی اوقات، کودکان باز هم دچار بیماری می شوند. اختلالات سلامت مربوط به سبک زندگی این روزها شایع شده است، اما چیزی که در این باره نگران کننده است، این حقیقت است که بسیاری از اختلالات مربوط به سبک زندگی، بر روی کودکان نیز اثر می گذارد. یکی از اختلالات شایعی که بر کودکان تاثیر می گذارد، دیابت است. برای آشنایی بیشتر با این بیماری، در ادامه به معرفی انواع، علل، علائم، عوارض احتمالی و راه های درمان آن می پردازیم.

برای هیچ پدر و مادری کنار آمدن با این حقیقت که کودکشان نیاز به درمان و مراقبت مداوم دارد، آسان نیست. اما حقیقت این است که رسیدگی به دیابت کودکتان آسان تر از آن چیزی است که شما فکرش را می کنید. برای فهم این که چگونه باید از کودک مبتلا به دیابت مراقبت کرد، مهم است که اصول اولیه دیابت در کودکان را درک کنید. در ادامه به انواع، علل، علائم و نشانه های دیابت به همراه گزینه های تشخیصی و درمان های احتمالی، اشاره می کنیم.

انواع دیابت:

دیابت به بیماری گفته می شود که بدن قادر به تولید انسولین (هورمونی که قند و نشاسته را به انرژی مورد نیاز زندگی روزمره تبدیل می کند) کافی نباشد و یا در برابر اثرات انسولین مقاومت کند.

دیابت نوع 1:

دیابت نوع 1، یکی از شایع ترین انواع دیابت است. حدود 90 الی 95 درصد کودکان زیر 16 سالی که مبتلا به دیابت هستند، دیابت نوع 1 دارند. دیابت نوع 1، در واقع یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن به بافت ها و اندام های خود حمله می کند. این امر منجر به عدم توانایی لوزالمعده (پانکراس) برای تولید انسولین جهت پاسخ گویی به نیازهای بدن می شود.

دیابت نوع 2:

دیابت نوع 2، بیماری است که بدن در برابر انسولین مقاومت می کند. بدن به اندازه کافی انسولین تولید می کند، اما به خوبی نمی تواند کار کند و آن چه را که قرار است، انجام نمی دهد. به طوری که سلول های دیگر بدن در برابر اثرات انسولین مقاومت می کنند.

علل دیابت در کودکان:

1. وراثت

در اکثر موارد، دیابت دوران کودکی، نتیجه مشکلات ارثی و ژنتیکی است. اگر یکی از والدین مبتلا به دیابت باشد، کودک در معرض خطر بیشتری قرار دارد. با این وجود کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 همیشه سابقه خانوادگی دیابت ندارند.

2. دلایل ژنتیکی و محیطی

دلیل واقعی دیابت در کودکان و بزرگسالان به خوبی شناخته نشده است. اعتقاد بر این است که ترکیبی از ویژگی های ژنتیکی خاص و عوامل محیطی ممکن است بر وقوع این بیماری تاثیر داشته باشد. رژیم غذایی فرد و میزان فعالیت بدنی نیز ممکن است یک عامل تعیین کننده در ابتلا به دیابت باشد.

3. رژیم غذایی نامناسب

در مورد دیابت نوع 2، عادت های غذایی بد از کودکی می تواند منجر به ابتلا به این بیماری شود. همچنین سبک زندگی بی تحرک و سطوح بسیار پایین فعالیت بدنی، شانس ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

به نکات مهم زیر درباره دیابت توجه کنید:

 • هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد، دیابت تنها می تواند مدیریت و کنترل شود.
 • هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع 1 وجود ندارد.
 • شما نمی توانید با مصرف بیش از حد قند و شکر، دیابت نوع 1 را توسعه دهید.
 • دیابت یک بیماری مسری و واگیر دار نیست و از یک شخص به شخص دیگر منتقل نمی شود.

علائم دیابت:

دیابت نوع 1 و 2، هر دو در کودکان علائم معمول و مشخصی دارند که ممکن است به شما جهت در نظر گرفتن شرایط احتمالی موثر بر کودکان کمک کند.

1. گرسنگی

2. شب ادراری

3. تشنگی بیش از حد

4. تکرر ادرار

5. خستگی

6. تغییرات خلق و خو

7. کاهش وزن

8. افزایش عفونت های قارچی

9. تغییر و تیرگی رنگ پوست در مناطق خاصی از بدن

توجه داشته باشید که در دیابت نوع 1، به طور کلی، علائم خودشان را به سرعت نشان می دهند، اما در دیابت نوع 2، علائم به تدریج و در طول زمان، ظاهر می شوند. بهترین کار این است که چکاپ های معمولی را جهت تشخیص بیماری ها، ترتیب دهید.

تشخیص دیابت:

تشخیص دیابت بسیار ساده است.

 • اگر شما متوجه شدید که کودکتان علائم و نشانه های مرتبط با دیابت را داراست، می توانید او را به مطب پزشک ببرید و یک آزمایش ادرار از او بگیرید.
 • اگر میزان قند در ادرار وی بالاتر از حد طبیعی باشد، تشخیص داده می شود.
 • این نشانه روشنی از بروز این بیماری است.
 • در برخی موارد، متخصص دیابت ممکن است به یک آزمایش خون دقیق به نام آزمایش تحمل گلوکز برای تشخیص وقوع دیابت نوع 2 نیاز داشته باشد.

درمان های احتمالی:

برای دیابت نوع 1:

در مورد دیابت نوع 1، درمان با انسولین، یک گزینه درمانی است که به جایگزینی انسولینی که بدن نمی تواند تولید کنند، کمک می کند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم با مصرف منظم کربوهیدرات ها، همچنین می تواند به مدیریت و کنترل بیماری، کمک کند. ورزش منظم نیز به کنترل سطح گلوکز خون، کمک می کند.

برای دیابت نوع 2:

در مورد دیابت نوع 2، اصلاح سبک زندگی، سالم غذا خوردن و کاهش وزن با فعالیت بدنی متوسط، توصیه شده است. اکثر افراد برای مقابله با این بیماری به اقدامات اضافی، همانند قرص یا انسولین و یا ترکیبی از هر دو، در برخی دوره های زمانی، نیاز دارند.

عوارض احتمالی:

دیابت همچنین می تواند به عوارض خاصی که ممکن است به سختی درمان شود، بیانجامد. در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض دیابت اشاره می کنیم.

 • مشکلات کلیه: نفروپاتی دیابتی، یک مشکل شایع کلیه است و کسانی با آن مواجه می شوند که در یک دوره زمانی طولانی، دیابت کنترل نشده داشته باشند. غربالگری منظم و مدیریت مناسب بیماری می تواند در مقابله با این وضعیت، مفید باشد.
 • مشکلات چشم: رتینوپاتی دیابتی، یکی دیگر از عوارض مرتبط با دیابت است و به طور خاص، بر شبکیه چشم اثر می گذارد. آب مروارید و تاری دید، ممکن است شایع شود و غربالگری منظم ممکن است در به حداقل رساندن آسیب، کمک کند.
 • مشکلات عصبی: نوروپاتی دیابتی، به آسیب عصبی مرتبط با دیابت اشاره دارد و کنترل خود و غربالگری می تواند اثرات این بیماری را به حداقل برساند.
 • دیابت همچنین خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر، مانند: مشکلات پا، فشار خون بالا، کلسترول بالا، حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

در نهایت این که:

کودکان مبتلا به دیابت می توانند زندگی طبیعی و سالمی داشته باشند. برای اطمینان از این که کودکتان می تواند بیماریش را کنترل کند، از دستورالعمل ها و توصیه های پزشک درباره دیابت پیروی کنید و مطمئن شوید که کودکتان به طور منظم چکاپ هایش را انجام می دهد.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

اینفوگراف: چه زمانی باید وجود تب را در کودکتان جدی بگیرید؟

کم خونی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

نشانه ها و درمان اسهال در کودکان

اینفوگراف: 10 علت شایع سردرد در کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.