10 راهکار سریع و آسان برای ایجاد انگیزه در کودکتان

با ورود کودکان به سن مدرسه، والدین نیز وارد دوره جدیدی از فرزندپروری شده و وظایف جدیدی برای آن ها به وجود می آید. سن مدرسه زمان یادگیری و آموزش کودکان است، بنابر این مهم ترین وظیفه والدین در این زمان ایجاد انگیزه در فرزندانشان برای یادگیری و انجام فعالیت های آموزشی است. از این رو، در ادامه به معرفی راهکارهای ایجاد انگیزه در کودکان می پردازیم.

همان طور که کودکتان با رسیدن به سن مدرسه، وارد مرحله جدیدی از زندگی اش می شود، شما نیز به عنوان والدین، مرحله جدیدی را آغاز می کنید. از همان روز اول تا سال هایی که از پس یکدیگر می آیند، کودکتان به راهنمایی های شما در سراسر مدرسه و زندگی روزمره اش نیاز دارد. والدگری و فرزندپروری قطعاً آسان نیست، اما دشوار هم نیست. در حقیقت فرزندپروری با به یاد داشتن چند نکته اساسی در ذهن و برخی ایده ها و فعالیت های هوشمندانه، می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. در ادامه راهکارهایی جهت ایجاد انگیزه در کودکان برای یادگیری و انجام سایر فعالیت ها آمده است. به یاد داشته باشید که هر کودک با کودک دیگر متفاوت است، بنابراین از غریزه خود برای کمک به کودکتان استفاده کنید.

1. در پاداش ها تجدید نظر کنید

دانستن این که چگونه به کودکان برای درس خواندن انگیزه دهید، بسیار حیاتی است، چرا که بیشترین درگیری ها و کشمکش ها بر سر انجام تکالیف و مشق شب رخ می دهد. بسیاری از والدین برای این که کودکشان را بر سر انجام تکالیفشان بنشانند، از روش های قدیمی رشوه دادن استفاده می کنند. برای مثال: «اگر تکالیفت را تمام کنی، اجازه داری تلویزیون ببینی». در حالی که این روش وسوسه کننده به نظر می رسد، اما راه خوبی نیست، به خصوص در بلند مدت. تحقیقات نشان داده اند که اگر کودکان برای کارهایی که انجام می دهند، پاداش دریافت نکنند، علاقه شان را به انجام آن کار از دست می دهند.

نکته: پاداش را برای انجام کارهای خوب ارائه دهید، اما گاهی اوقات به صورت موردی و نه همیشه. همچنین سعی کنید کودکتان را به جای دریافت پاداش به انجام آن کار علاقه مند کنید.

2. گفتگوهای معنی دار داشته باشید

یکی از بهترین روش های انگیزه دادن به کودکتان، نشستن و صحبت کردن با وی است. کودکان کنجکاوند و عاشق کشف کردن چیزهای جدید هستند. کودکتان را در گفتگو درگیر کنید، مهم نیست وی چند ساله است. به یاد داشته باشید که یک گفتگو جذاب و متناسب با سن وی ترتیب دهید.

نکته: از کلماتی که قدرت شما را نشان می دهد، مانند: باید و نباید استفاده نکنید و بیشتر از وی سوال بپرسید.

3. عیوب و نقایصش را بپذیرید

هیچ کس کامل نیست و شما به عنوان والدین باید این حقیقت بسیار مهم را به یاد داشته باشید. عیوب و نقایص کودکتان را بپذیرید و سعی کنید به جای سرزنش کردن، وی را راهنمایی کنید تا آن ها را برطرف کند.

نکته: به یاد داشته باشید که کودکتان را به خاطر خودش دوست داشته باشید، نه به خاطر عملکردش در مدرسه.

4. کارهای خوب و بد را فهرست کنید

کودکان اغلب درباره این که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است، دچار اشتباه می شوند و این جایی است که والدین باید مداخله کنند. برای مثال اگر کودکتان دوست دارد کارتون مورد علاقه اش را در تلویزیون ببیند، اما شما می خواهید که او به بیرون برود و بازی کند، به راحتی تلویزیون را خاموش نکنید. در عوض، به او اجازه دهید، مدتی تلویزیون تماشا کند و سپس مزایای داشتن فعالیت بدنی و فعالیت های خارج از خانه را برای وی توضیح دهید.

نکته: یک روش خوب برای ترغیب کودکتان به انجام این کار این است که با وی در انجام فعالیت های خارج از خانه همراه شوید.

5. اهدافی تعیین کنید

همان طور که کودکتان بزرگ می شود، لازم است که شما اهمیت تعیین هدف را به او آموزش دهید. این یک روش محفوظ از خطا است تا کودکتان برای انجام هر کاری که در مورد آن شور و شوق دارد، تحریک شود. برای مثال اگر کودکتان به نقاشی علاقه مند است، به او یک نقاشی نشان دهید که کمی بهتر از نقاشی های وی کشیده شده است و از او بخواهید که سعی کند به همان خوبی نقاشی بکشید.

نکته: اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید و از او بخواهید تا پس از رسیدن به هر هدف، جلوی آن تیک بزند.

6. دستاوردها را جشن بگیرید

مهم نیست که کودکتان از نمره 16 به نمره 18 پیشرفت کرده باشد، مهم این است که شما پیشرفت وی را درک کنید و دستاوردهای کوچک و بزرگش را جشن بگیرید. با این کار وی انگیزه پیدا می کند و حتی می خواهد کارهای بهتری انجام دهد. این بدان معنا نیست که شما باید یکه هدیه برای هر دستاورد بخرید. صحبت کردن درباره این موضوع و ایجاد احساس خوب در وی کافی است.

نکته: پاداش های حقیقی، مانند: خریدن یک اسباب بازی مخصوص را برای دستاوردهای بزرگ نگه دارید و برای دستاوردهای کوچک تر به پختن کیک و با شور و شوق حرف زدن درباره آن موضوع بسنده کنید.

7. شور و اشتیاقتان را نشان دهید

هنگامی که کودکتان اولین نقاشی اش را کشیده است و بسیار خوشحال و هیجان زده است، شما به عنوان والدین، علی رغم تمان مشغله هایی که دارید، باید شور و اشتیاق مناسبی برای دستاورد کودکتان نشان دهید، چرا که این دقیقاً همان چیزی است که او را به ادامه دادن این راه تشویق می کند.

نکته: سعی کنید کودکتان را در کلاس های فوق العاده اش همراهی کنید و او را به تمرین کردن به منظور تقویت مهارتش تشویق کنید.

8. از اضطراب اجتناب کنید

فرزندپروری می تواند یک وظیفه باشد و در این میان زمان هایی وجود دارد که شما آرامش و خونسردی خود را از دست می دهید. اما به اضطرابتان اجازه ندهید که شما را وادار کند تا کودکتان را به انجام کاری مجبور کنید. این کار تاثیر عکسی بر کودکتان دارد، به طوری که وی در نهایت به یک فرد لجوج و مقاوم در برابر هر چیزی که به وی تحمیل شود، تبدیل می شود.

نکته: از کنترل بیش از حد کودکتان اجتناب کنید. به کودکتان مقداری فضا بدهید و به وی اجازه دهید که تصمیمات کوچکی برای خودش بگیرد. در کنار وی بمانید و در هنگام نیاز به او کمک کنید.

9. به کودکتان اجازه دهید، انتخاب کند

یک روش خوب برای این که کودکتان را با انگیزه نگه دارید و به وی کمک کنید تا از اشتباهاتش درس بگیرد، این است که به وی اجازه دهید، انتخاب های خودش را داشته باشد. این کار به او کمک می کند تا از تجربیاتش بیاموزد.

نکته: به جای این که همیشه سعی کنید، کودکتان کار درست را انجام دهد، به او اجازه دهید، بفهمد که اگر آن کار را نکند، چه اتفاقی می افتد. برای مثال: اصرار روزانه برای انجام تکالیف را متوقف کنید و به کودکتان اجازه دهید تا تکالیفش را کامل نکند و با عواقب آن مواجه شود. بدین ترتیب، دفعه بعد، کودکتان خود تکالیفش را تمام خواهد کرد.

10. الهام بخش باشید

والدین اولین الگوی کودکان هستند، به خصوص در سال های حیاتی رشد. مطمئن شوید که رفتاری ایده آل ارائه می کنید و کسی هستید که کودکتان می تواند از شما الگو بگیرد.

نکته: به عنوان والدین، به یاد داشته باشید، طوری رفتار کنید که می خواهید کودکتان همان طور رفتار کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

20 راهکار برای کمک به ایجاد انگیزه در کودکان جهت درس خواندن

اینفوگراف: چگونه فرزندتان را کتاب خوان بار بیاورید؟

اینفوگراف: فرزندتان چگونه باید درس بخواند که در مدرسه موفق شود؟

7 راه بازی گونه برای تشویق و تقویت مهارت نوشتن در دانش آموزان دبستانی

فرزندانمان را کتاب خوان بار بیاوریم: 16 راه برای تشویق دانش آموزان دبستانی به خواندن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.