واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

آیا کودک شما واکسن سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) را دریافت کرده است؟ آیا شما درباره تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون به کودکتان به دلیل این که ممکن است وی دچار ناراحتی بسیار زیادی شود، نگران هستید؟ مقاله ای که در ادامه می آید، به همه سوالات و نگرانی های شما درباره واکسن سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) پاسخ می دهد.

معمولاً استفاده از واکسن ها به عنوان یک روش ایمن سازی، به والدین جهت حفاظت کودکانشان در برابر بیماری های مضر پیشنهاد می شود. ایمن سازی احتمالاً بهترین و موثرترین روش برای جلوگیری از بیماری های بسیاری است که به طور بالقوه برای کودک شما مضر است. ایمن سازی، تعداد سلول های ایمنی بسیار ضروری بدن کودکتان را برای مبارزه در برابر هر چیز مضری، افزایش می دهد. از این رو قصد داریم تا در شهروند فردا، جهت آگاه سازی شما والدین عزیز، به معرفی مجموعه واکسن های مختلفی که مورد نیاز کودکان می باشد، بپردازیم. در ادامه به معرفی واکسن سرخک، سرخجه و اوریون پرداخته و به بهترین زمان دریافت آن در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن بر روی کودکان به تفصیل اشاره می کنیم.

واکسن سرخک، سرخجه و اوریون چیست؟

تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون که پزشک متخصص اطفال ممکن است آن را بر ران یا بالای بازوی کودک شما بزند، وی را در مقابل این سه بیماری مصونیت می بخشد. این واکسن در دو مرحله 1 سالگی و 4 یا 6 سالگی به کودکتان تزریق می شود.

واکسن سرخک، سرخجه و اوریون چه مزایای برای کودکتان دارد؟

 • این واکسن از کودکتان در برابر سرخک که یک بیماری بسیار مُسری است و منجر به التهاب پوست، سرفه، آّبریزش بینی، سوزش چشم و تب می شود، محافظت می کند. برخی از عوارض احتمالی بیماری سرخک شامل عفونت گوش، ذات الریه، تشنج، آسیب مغزی و مرگ می شود.
 • این واکسن از ابتلای کودکتان به اوریون که منجر به تب، سردرد، درد عضلانی، از دست دادن اشتها و تورم غدد می شود، جلوگیری می کند. اوریون می تواند به ناشنوایی، مننژیت و ... منجر شود.
 • این واکسن مانع از ابتلای کودکتان به سرخجه که با خارش و تب خفیف همراه است، می شود.

واکسن سرخک، سرخجه و اوریون چگونه عمل می کند؟

این واکسن شامل ویروس های زنده و ضعیف شده سرخک، سرخجه و اوریون است. این واکسن سبب می شود تا سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی در برابر این سه بیماری تولید کند. اگر بعدها کودکتان با این ویروس ها تماس داشته باشد، بدنش قادر به تشخیص فوری آن ها خواهد بود و با تولید آنتی بادی ها با عفونت مبارزه می کند.

برنامه زمانی تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون به چه صورت است؟

برای آگاهی از برنامه زمانی دریافت واکسن سرخک، سرخجه و اوریون موارد زیر را مطالعه نمایید.

 • اولین تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در 12 ماهگی انجام می شود.
 • دومین تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون بین 4 تا 6 سالگی انجام می شود.

عوارض جانبی واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در کودکان چیست؟

اکثر کودکان بعد از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون کاملاً سالم می مانند. اگر چه درصد کمی از کودکان ممکن است از عوارض جانبی زیر رنج ببرند:

 • سرخی موقت و تورم در محل تزریق
 • کج خُلقی و تب خفیف برای یکی دو روز
 • برخی کودکان بین 7 تا 11 روز پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون ممکن است سرخک بسیار خفیفی بگیرند که حدود دو یا سه روز طول بکشد.
 • از میان هر 50 کودک یک کودک، دو تا 4 هفته پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، اوریون خفیفی می گیرد که یک یا دو روز طول می کشد.
 • در موارد نادر، کودک ممکن است تقریباً دو هفته پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، جوش های کبود کوچکی بزند.
 • احتمال کمی وجود دارد که کودکتان، 6 تا 11 روز پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، به تشنج دچار شود.
 • در موارد حاد، کودک ممکن است بلافاصله پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، از ابتلا به آنافیلاکسی رنج ببرد.

در نهایت این که:

به یاد داشته باشید که عوارض جانبی این واکسن، خفیف تر از تهدید این سه بیماری است. تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون برای حفظ سلامتی کودکتان ضروری است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

واکسن فلج اطفال در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

واکسن آنفلوانزا در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

8 راهکار برای مقابله با ترس کودکان از تزریق (آمپول)

اینفوگراف: چه زمانی باید وجود تب را در کودکتان جدی بگیرید؟

دیابت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط اناهیتا در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/ ۲ - ۰۲:۴۳

سلام متشکر از مطلبتون دختر منم ده روز بعد تب کرد اونم سی و نه درجه