آبله مرغان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

آبله مرغان، بیماری شایعی است که اکثر کودکان به آن دچار می شوند. به همین خاطر آگاهی از علل، علائم و راه های درمانی این بیماری برای هر والدینی مفید و ضروری است، چرا که به شما کمک می کند تا از همان لحظه شروع، آبله مرغان را در فرزندتان شناسایی کرده و اقدامات لازم را انجام دهید. از این رو، برای آشنایی بیشتر با بیماری آبله مرغان و راه های درمان آن در ادامه با شهروند فردا همراه باشید.

آیا شما در مورد بیماری های مختلفی که می توانند کودک شما را تحت تاثیر قرار دهند، نگران هستید؟ آیا شما دائماً خود را در ارتباط با بیماری های شایع میان کودکان، به روز نگه می دارید؟ آیا شما متوجه هر گونه جوش بر روی پوست کودکتان شده اید که وی را ناراحت کند و موجب خارش شود؟ آیا شما نگران هستید که مبادا این ها علائم آبله مرغان باشد؟ آیا شما می خواهید درباره آبله مرغان در کودکان بیشتر بدانید، به طوری که بتوانید از همان لحظه شروع بیماری، از آن جلوگیری کنید؟ پس اگر پاسخ شما به تمامی سوالات بالا، مثبت است، در ادامه با ما همراه باشید تا به ارائه نکاتی درباره آبله مرغان در کودکان بپردازیم.

آبله مرغان چیست؟

 در هنگام ابتلا به آبله مرغان، جوش های قرمزی که با خارش همراه هستند بر روی پوست ظاهر می شوند و در ادامه به تاول تبدیل می شوند. در روند بهبودی، تاول ها خشک شده و دلمه و پوسته هایی تشکیل می شوند که در نهایت از بدن جدا شده و می افتند. آبله مرغان یک بیماری ویروسی و مُسری است که می تواند به راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود.

این بیماری در برخی کودکان فقط با چند نقطه و جوش ظاهر می شود، اما در برخی دیگر همه بدن پُر از جوش می شود. مناطق شایعی که این جوش ها در کودکان ظاهر می شوند، صورت، دست ها، سینه، شکم، پاها و گوش ها است.

علل آبله مرغان در کودکان

ویروس آبله مرغان سبب بروز این بیماری می شود و کودکتان می تواند این بیماری را از شخص دیگری که آلوده شده است، بگیرد. تقریباً 90% افرادی که هرگز آبله مرغان نگرفته اند، در تماس با شخص مبتلا به آبله مرغان، این بیماری را می گیرند. در ادامه به برخی از شایع ترین علل آبله مرغان در کودکان می پردازیم.

1. کودکتان می تواند به راحتی در تماس با شخص آلوده قرار گیرد. همان طور که پیش از این گفتیم، آبله مرغان بیماری شایعی در دوران کودکی است. بسیاری از کودکان در مدرسه یا مهد حضور می یابند، پیش از این که متوجه شوند که مبتلا به آبله مرغان شده اند، بنابراین می توانند با گسترش عفونت منجر به آلودگی بچه های دیگر شوند.

2. هنگامی که کسی به آبله مرغان مبتلا می شود، تاول ها شروع به سر باز کردن کرده و سطوح و مکان های مختلف را آلوده می کنند. اگر کودکتان در تماس با این مناطق (برای مثال: میز یا صندلی مدرسه) قرار گیرد و قسمت های دیگر بدنش را بدون این که دست هایش را بشوید، لمس کند، می تواند به راحتی به این بیماری مبتلا شود.

3. هنگامی که شخص آلوده، عطسه یا سرفه می کند، ویروس می تواند از طریق ذرات کوچک گسترش یابد و سطوح مختلف را آلوده کند. اگر شخصی که عطسه کرده است، دقت نکند و جلوی دهانش را با یک دستمال نگیرد، کودک شما ممکن است در تماس مستقیم با آن ذرات قرار گیرد و بیمار شود. کودکتان همچنین ممکن است سطح آلوده به ذرات آن ویروس را لمس کند و مبتلا شود.

علائم آبله مرغان در کودکان

در اغلب موارد، دو هفته طول می کشد تا ویروس آبله مرغان واکنش نشان دهد، این بدان معنی است که کودکتان در ابتدا هیچ علامتی از آلوده شدن به این بیماری نشان نمی دهد. کودکتان بعد از 14 روز از تماس با این ویروس، علائم بیماری را نشان می دهد. در برخی کودکان علائم بیماری در 7 روز بعد از تماس با ویروس مشاهده می شود و در برخی دیگر 21 روز پس از تماس با ویروس بروز می یابد. مدت زمانی را که طول می کشد تا علائم بیماری در کودکتان ظهور پیدا کند، دوره کمون می گویند. در ادامه به برخی از علائم آبله مرغان در کودکان اشاره شده است.

1. جوش های قرمز تاول مانندی که روی پوست ظاهر می شوند.

2. جوش ها می توانند در بخش هایی از بدن و یا تمام بدن گسترش یابند.

3. جوش ها معمولاً با یکدیگر و در دسته های کوچک ظاهر می شوند.

4. شایع ترین نقاطی که جوش ها ظاهر می شوند، صورت، پشت، شکم، سینه، دست ها، پاها، گوش ها و پوست سر هستند.

5. گاهی اوقات جوش ها حتی می توانند داخل دهان یا گوش ها نیز ظاهر شوند.

6. جوش ها همچنین ممکن است روی کف دست ها و پاها و اطراف کمر نیز ظاهر شوند.

7. در ابتدا، جوش ها به صورت نقاط قرمز ریزی که به زودی موجب خارش می شوند، ظاهر می شوند. ظرف مدت چند روز، جوش ها تبدیل به تاول می شوند و حس خارش افزایش می یابد.

8. یکی دو روز بعد، تاول ها با مایعی روشن پُر می شوند. این مایع به تدریج و در روزهای آینده کدر می شود. در نهایت، تاول ها خشک شده و پوسته تشکیل می شود.

9. بعد از یک یا دو هفته، پوسته ها از تاول ها لایه برداری می کنند و از بدن جدا می شوند و می افتند.

10. کودکتان فقط یک بار از جوش ها رنج می برد، جوش های جدید بعد از 3 تا 5 روز ظاهر می شوند. در این مورد، جوش های جدید معمولاً با یکدیگر و به صورت خوشه ای مختلف از جوش ها تشکیل می شوند.

تشخیص آبله مرغان در کودکان

در ابتدا، اگر جوش ها ظاهر نشوند، تشخیص آبله مرغان در کودکتان می تواند دشوار باشد. هنگامی که جوش ها ظاهر شدند و شما متوجه تب خفیفی در کودکتان شدید، به احتمال زیاد وی دچار آبله مرغان شده است. در ادامه به چند روش تشخیص آبله مرغان اشاره می کنیم.

  • اگر کودکتان به وضوح چندین جوش و تب خفیفی داشته باشد، به معنای ابتلا به آبله مرغان است.
  • جوش ها در آبله مرغان کاملاً قابل تشخیص اند. شما قادر به شناسایی آن ها از هر نوع جوش دیگری خواهید بود.
  • اگر پزشک کودکتان هنوز درباره آبله مرغان مطمئن نیست، ممکن است برای تایید حضور ویروس و تایید آبله مرغان انجام چند آزمایش خون را توصیه کند.

آیا آبله مرغان می تواند منجر به عوارض بیشتری شود؟

بزرگ ترین مشکلی که کودکتان در آبله مرغان با آن مواجه می شود، اصرار دائمی به خاراندن است. جوش ها می توانند به شدت خارش دار باشند، این موضوع برای اطمینان شما از این که کودکتان آن ها را لمس نمی کند، نمی خاراند و خراش نمی دهد، بسیار دشوار خواهد بود. اگر کودکتان از جهات دیگر سلامت است، بعید است که ابتلا به آبله مرغان منجر به عوارض دیگری شود. در برخی موارد، ممکن است جوش های کودکتان عفونت کند، این اتفاق عمدتاً در نتیجه خاراندن و خراش دادن جوش ها اتفاق می افتد. در برخی موارد نیز کودکتان ممکن است به ذات الریه یا آنسفالیت دچار شود.

درمان آبله مرغان در کودکان

هیچ درمانی برای آبله مرغان در کودکان وجود ندارد، بنابراین منتظر باشید و بهبود عفونت را تماشا کنید. مدیریت حس خارشی که کودکتان در طول آبله مرغان دارد، بسیار دشوار است. راهکارهایی وجود دارد که شما می توانید آن ها را در خانه امتحان کنید تا به کودکتان برای راحت شدن از خارش و جلوگیری ازعفونت کمک کنید.

1. چند پَد گاز استریل بردارید و آن ها را در آب یا جوش شیرین خیس کنید. گازها را روی زخم ها و جوش های کودکتان برای تسکین موقت حس خارش قرار دهید.

2. چند برگ چریش را برداشته و به آرامی روی جوش های کودکتان قرار دهید، تا آن ها را بخاراند. شما همچنین می توانید دو مشت برگ چریش را در آب بجوشانید و آن را با آب حمام مخلوط کنید. با استفاده از این محلول کودکتان را روزانه استحمام کنید تا حس خارش را کاهش دهید یا از آن جلوگیری کنید و به خشک شدن سریع تر جوش ها کمک کنید.

3. با پزشک کودکتان درباره امنیت استفاده از کرم ها، پمادها و لوسیون های خاصی که حاوی کالامین هستند، مشورت کنید. کالامین، پوست و حس خارش را تسکین می دهد.

4. در صورتی که خارش بسیار شدید است و کودکتان قادر به کنترل خاراندن نیست، با پزشکش صحبت کنید و از او داروهای درمانی بخواهید. پزشک به احتمال زیاد یک داروی آنتی هیستامین یا قرص های کاهش دهنده خارش را تجویز می کند.

5. اگر گودکتان به همراه جوش های آبله مرغان تب نیز داشت، پزشک کودکتان ممکن است یک مقدار پاراستامول  یا قرص های مشابه را تجویز کند.

6. اگر بیماری کودکتان شدید باشد، پزشک یک داروی ضد ویروسی تجویز می کند.

پیشگیری از آبله مرغان در کودکان

هنوز هیچ درمانی برای آبله مرغان وجود ندارد، اما مهم است که شما از اقدامات پیشگیرانه خاصی که به توقف گسترش این بیماری کمک می کند، پیروی کنید. در ادامه چند اقدامی که از گسترش آبله مرغان جلوگیری می کند، آماده است. هنگامی که کودکتان آبله مرغان دارد،

  • وی را به مدرسه، مهدکودک و سایر مکان های دیگری که با سایر کودکان تماس خواهد داشت، نبرید.
  • تا زمانی که آخرین پوسته بیفتد، وی را در خانه نگه دارید.
  • اجازه ندهید او با زنان حامله یا نوزادان در تماس باشد.
  • وی را از کودکانی که به شدت بیمار هستند و یا تحت درمان سرطان به خصوص شیمی درمانی هستند، دور نگه دارید.
  • هر سطحی که وی آن را لمس کرده است، با دستگاه های تصفیه ضد باکتری تمیز کنید و اجازه ندهید او خواهر یا برادرش را لمس کند.
  • لباس ها و ملحفه های وی را روزانه، به طور جداگانه و با آب داغ بشویید.

در نهایت این که:

غذای ایده آل برای درمان آبله مرغان سوپ است. سوپ هایی همانند: سوپ مرغ، سوپ سبزیجات، سوپ گوجه، سوپ دال عدس و سبزیجات و ... .

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

کم خونی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

دیابت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

واکسن آنفلوانزا در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

واکسن فلج اطفال در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

           

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.