آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری امن و بی خطر است؟

بسیاری از زنان به طور معمول موهایشان را رنگ می کنند. اما آیا زنان می توانند در دوران بارداری نیز با خیال راحت و طبق روال معمول موهایشان را رنگ کنند؟ آیا این کار به جنین آسیب می رساند؟ برای دانستن پاسخ این سوالات و حقایقی در این باره مطالعه مقاله زیر توصیه می شود.

آیا شما نیز درباره رنگ کردن موها در دوران بارداری سردرگم شده اید؟ آیا شما از این که مواد شیمیایی موجود در رنگ مو بر جنینتان تاثیر منفی بگذارد، می ترسید؟ نگرانی شما قابل درک است. سلامت جنینتان، اولویت شماست و شما نمی خواهید در این دوران هیچ خطری کنید. در ادامه با برخی از افسانه ها و حقایق درباره استفاده از رنگ مو و تاثیر آن بر جنین آشنا می شوید.

آیا استفاده از رنگ مو در دوران بارداری امن است؟

معمولاً رنگ کردن موها فعالیت امنی به حساب می آید، اما زمانی که شما باردار هستید، سطح ایمنی شما کاهش می یابد. طبق نتایج تحقیقات، مقدار ناچیزی از رنگ مو از طریق منافذ پوست شما، جذب می شود. بدن شما قادر به مقابله با عناصر سمی است. با این حال، خطر تنفس مواد مضر وجود دارد و می تواند بر رشد جنین تاثیر بگذارد. برخی از رنگ موها حاوی آمونیاک هستند که عنصر اصلی سمی بودن رنگ مو به حساب می آید. آمونیاک همچنین بسیار فرّار است و احتمال استنشاق آن نیز وجود دارد.

متخصصان درباره رنگ کردن موها در دوران بارداری چه می گویند؟

متخصصان ادعا می کنند که رنگ موهای نیمه دائم و موقت در دوران بارداری نسبتاً امن تر هستند.

 • محدود کردن استفاده از رنگ مو می تواند یک راه موثر برای کاهش خطر باشد.
 • توجه به فرمول نوشته شده در بسته بندی رنگ مو بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • تولیدکنندگان رنگ مو برای ماندن در بازار رقابتی به طور مکرر مواد تشکیل دهنده رنگ مو را تغییر می دهند.
 • زمانی که مواد اضافی برای بهبود کیفیت به رنگ مو اضافه شود، استفاده از آن ها برای زنان باردار می تواند مضر باشد.
 • تحقیقات پیشین نشان می دادند که ارتباط روشنی میان رنگ موهای مبتنی بر قطران زغال سنگ و تاثیرات مضر بر جنین وجود دارد. آن ها سرطان زا بودند و بر رشد جنین تاثیر می گذاشتند. اخیراً استفاده از رنگ موهای مبتنی بر قطران زغال سنگ محدود شده است و تولیدکنندگان مواد امن تری را جایگزین آن کرده اند.

روش های جایگزین رنگ مو چیست؟

اگر بر استفاده از رنگ مو اصرار دارید، می توانید برخی روش های جایگزین را مد نظر قرار دهید. این روش های جایگزین موثر هستند و هیچ خطر و عارضه جانبی برای شما و جنینتان ندارند. شما همچنین می توانید موهایتان را در زمان صحیح در دوران بارداری نیز رنگ کنید.

1. تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید

اگر نمی توانید موهایتان را رنگ نکنید، زمان ایده آل برای انجام این کار، سه ماهه دوم بارداری است. همان طور که می دانید، سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است، چرا که جنین در رحم شما به سرعت رشد می کند. (اندام های اصلی، عضلات و فولیکول های مو، همگی در این زمان توسعه می یابند.) اگر چه هیچ مدرک علمی دال بر نفوذ مواد شیمیایی موجود در رنگ مو به بدن وجود ندارد، اما عوارض جانبی خفیفی می تواند ظاهر شود. برای جلوگیری از هر گونه خطر یا عارضه جانبی، از مصرف رنگ مو در سه ماهه اول بارداری جلوگیری کنید.

2. از رنگ های گیاهی استفاده کنید

رنگ موهای گیاهی، امن ترین روش برای رنگ کردن موها هستند. این رنگ ها حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند و به موهایتان آسیب نمی زنند و مشکلات بهداشتی و سلامتی ایجاد نمی کنند. بر خلاف رنگ های شیمیایی، رنگ های گیاهی در شما حالت تهوع ایجاد نمی کنند. حنا یک رنگ موی گیاهی و طبیعی است و امن ترین گزینه برای رنگ کردن موهایتان است. حنا حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی سرطان زا یا سمی نیست و به جنین تان صدمه نمی زند. اگر شما درباره استفاده از پودر حنا شک و تردید دارید، می توانید از برگ حنا استفاده کنید.

3. از رنگ های ملایم استفاده کنید

اگر مایلید که موهایتان را رنگ کنید، از رنگ های بدون آمونیاک استفاده کنید. آمونیاک می تواند اثرات مضری بر روی چشم های شما داشته باشد و منجر به عوارض دیگر شود. بنابراین از استفاده از رنگ های آمونیاک دار اجتناب کنید. رنگ های نیمه دائمی و موقت نیز، یکی دیگر از روش های امن برای رنگ کردن موهایتان است، چرا که آن ها به نسبت رنگ های شیمیایی، حاوی مواد سمی و شیمیایی نیستند.

چند اقدام احتیاطی

 • اگر چه تحقیقات حضور عناصر سمی را در مارک های معروف دائمی یا نیمه دائمی رنگ مو تایید نکرده اند، اما شما مصرف آن ها را به حداقل برسانید.
 • پیش از استفاده دستورالعمل را بادقت بخوانید.
 • تنها از رنگ های باکیفیت استفاده کنید و از مارک های ارزان تر چشم پوشی کنید.
 • در طول استفاده از دستکش استفاده کنید.
 • رنگ را به طور مستقیم روی تارهای مو اعمال کنید نه روی پوست سرتان. با این روش رنگ به سیستم گردش خون دسترسی پیدا نمی کند. همچنین پیش از رنگ کردن موها، رنگ را روی چند تار مو اعمال کنید.
 • رنگ را روی مژه یا ابرویتان اعمال نکنید، چرا که ممکن است منجر به عفونت یا تورم شود.
 • رنگ را مدت زیادی روی موهایتان قرار ندهید و فرایند رنگ کردن را در فضایی باز با جریان هوای مناسب انجام دهید.
 • برای جلوگیری از جذب رنگ، پوست سر خود را به طور کامل بشویید.
 • هرگز در طول رنگ کردن هیچ چیز نخورید و نیاشامید. چرا که خطر ورود رنگ به بدن شما افزایش می یابد.
 • معمولاً در دوران بارداری تغییری در کیفیت مو ایجاد می شود. به طوری که موها مجعدتر می شوند و جذب رنگ کمتر می شود. از این رو، ممکن است مجبور به تکرار فرایند باشید.
 • پیش از رنگ کردن، توصیه های پزشکی را جستجو کنید.

در نهایت این که:

استفاده مکرر از رنگ مو در دوران بارداری ممکن است مضر باشد، اما استفاده از آن در فواصل نامنظم به همراه اقدامات احتیاطی می تواند بی خطر باشد. مشورت با پزشک پیش از استفاده از رنگ مو می تواند یک اقدام خوب باشد. رنگ کردن موها در محیطی با تهویه مناسب و در حداقل زمان ممکن، از تاثیرات بلند مدت آن جلوگیری می کند. رنگ موهای باکیفیت حداقل مواد سمی را دارا می باشند، بنابراین خطر کمتری دارند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

اینفوگراف: 13 باور اشتباه درباره بارداری

به هنگام پاره شدن کیسه آب، چه باید کرد؟

چگونه به وزن پیش از بارداری خود بازگردیم؟

علائم افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.