چگونه تفاوت‌ جنسیت دختران و پسران را به کودکان توضیح دهیم؟

کودکان به خصوص در سن 3 الی 4 سالگی در مورد بدنشان کنجکاوی نشان می دهند. این کنجکاوی به سمت اندام های جنسی نیز می رود. لذا خوب است که در این زمان آگاهی نسبت به جنسیت را به کودکان آموزش دهیم و تفاوت های جنسی بین دختر و پسر را برای کودکان توضیح دهیم. مقاله ای که در ادامه می آید، نحوه پرداختن بدین مساله را ارائه می کند.

در مقاله‌ های قبلی تلاش کردیم تا لزوم تربیت جنسی را نشان داده و رابطه‌ ای سرشار از صداقت، اعتماد و امنیت را میان والدین و فرزندان شکل دهیم. در این نوبت، نگاهی عمیق‌ تر به تفاوت‌ های جنسی دختر و پسر و کنجکاوی‌ های در پی آن ها در کودکان می اندازیم.

آگاهی به جنسیت

کودک از همان ماه‌ های اول، وقتی در حال کندوکاو بدنش است، متوجه اندام جنسی خود می‌شود. اما در 3 یا 4 سالگی به دلیل علاقه‌ مندی به کشف دنیای بیرون و ناشناخته‌ ها، کودکان کنجکاوی‌ هایی در مورد اندام جنسی دیگران (به ویژه جنس مخالف) نیز نشان می‌ دهند. برای برطرف کردن این کجکاوی‌ ها آن ها بازی‌ هایی می‌ سازند، برای نزدیک شدن به بدن دیگری؛ مثل دکتر بازی! علاوه بر این، آگاهی به وجود آمده در مورد اندام‌ های جنسی در بعضی از کودکان ترس‌ هایی را ایجاد ‌می‌ کند. برای مثال: دخترها با دیدن آلت تناسلی برادر کوچک‌ ترشان ممکن است احساس کنند، چیزی کم دارند و یا برعکس، برادرشان بیمار شده است. برای جلوگیری از این ترس‌ ها در بچه‌ ها و همچنین رفتارهای جنسی احتمالی آن ها دو راهکار کلی وجود دارد که می‌ خواهیم به شما پیشنهاد کنیم.

1.توضیح تفاوت‌ های جنسی برای کودکان

از حدود 3 سالگی که کودکان یاد می‌ گیرند به صورت گسترده از واژه‌ ها برای نام بردن چیزها استفاده کنند، می‌ توانید اندام‌ های اصلی بدن را برای فرزندتان معرفی کنید. در لا به لای این توضیحات، نام اندام‌ های جنسی را هم بگویید. برای پسرها آلت تناسلی، بیضه‌ها و باسن و برای دخترها آلت تناسلی و پستان‌ ها را معرفی کنید. اگر فکر می‌ کنید کودک شما احتیاج به جلوه‌ های بصری دارد و فرهنگ خانوادگی‌ تان نیز با آن همسوست، می‌توانید از عکس‌ های کالبدشناسی استفاده کنید. نکته دیگر این که موقع اشاره به تفاوت‌ های میان دو جنس، برای کودک از افراد مورد علاقه‌ اش مثال بزنید. مثلاً بگویید: "اندام جنسی خواهرت نیز مانند توست" یا "آلت تناسلی برادرت با تو فرق دارد و شبیه پدرت است".

باز هم تاکید می‌ کنیم، خوب است کودکان از همان سال‌ های نخستین از نام‌ های درست برای اعضای بدنشان استفاده کنند، به جای آن که بعدها از همسالان، اسم‌ های دیگری را یاد بگیرند!

2.خصوصی بودن اندام‌ های جنسی

اگر خاطرتان باشد در اولین سری از مطالب مربوط به تربیت جنسی، به مساله خصوصی بودن اندام‌ های جنسی اشاره کردیم. حالا می‌ خواهیم تاکید کنیم که به دلیل کنجکاوی‌ های طبیعی‌ ای که ممکن است برای کودکان 3 تا 7 ساله ایجاد شود، لازم است به ایشان یادآوری کنیم که اندام‌ های جنسی هر کس خصوصی است و فقط خود شخص، اجازه دسترسی به آن ها را دارد و نباید آن را به کسی نشان دهند؛ مگر در موارد استثنا مثل وقتی که والدین، کودک را حمام می‌ برند و یا برای معاینه نزد پزشک.

اگر این راهکارها کارگر نیفتاد چاره چیست؟

با ذکر داستان زیر تلاش می‌ کنیم به شما نشان دهیم که اگر با وجود انجام این کارها باز هم متوجه کنجکاوی‌ های جنسی در کودکتان شدید، چه اقدامی انجام دهید.

"علی امروز یکی از دوستان مهد کودکش -سارا- را به خانه دعوت کرده. مادر علی در آشپزخانه مشغول پختن غذاست و بچه‌ ها در اتاق بازی می‌ کنند. مادر علی به هنگام ورود به راهروی اتاق‌ ها برای سر زدن به بچه‌ ها متوجه می‌شود که در اتاق بسته است و به طوری غیر طبیعی از آن صدایی بیرون نمی‌ آید. نگران می‌ شود و در را آرام باز می‌ کند و می‌ بیند علی و سارا از کمر به پایین برهنه شده‌ اند. او اگر چه از این موضوع متعجب و مضطرب می‌ شود، اما سعی می‌ کند به خود مسلط شود، کنار آن ها می‌ نشیند، لباس‌ هایشان را بهشان می‌ دهد و می‌ گوید: بچه‌ ها هر دوی شما لباس‌ هایتان را بپوشید، چون بدن شما خصوصی است و نباید در خانه کس دیگری و جلوی فردی دیگر، لباستان را دربیاورید. خب حالا بیایید یک سرگرمی دیگر پیدا کنیم و سه تایی بازی کنیم".

توجه کنید که در این داستان، مادر، سر بچه‌ ها داد نمی‌ کشد، آن ها را سرزنش و تنبیه هم نمی‌ کند. چون در صورت عکس‌ العمل شدید ممکن است کودک، احساسی ناخوشایند نسبت به بدن و اندام‌ های جنسی‌ اش پیدا کند و این موضوع تا بزرگسالی با او خواهد بود. به جای آن، مادر موقع مواجه شدن با مساله مجدداً خصوصی بودن اندام‌ های جنسی را به بچه‌ ها یادآوری و در آخر سعی می‌ کند گزینه دیگری برای بازی پیشنهاد دهد. خوب است بدانیم صرف نهی کردن بچه‌ ها از کاری، تنها آن ها را مشتاق به انجام آن می‌ کند؛ مگر این که گزینه بهتری به آن ها پیشنهاد کنیم که برایشان جذاب‌ تر باشد.

معمولاً توصیه می‌ شود، گزارش آن چه را که در خانه شما اتفاق افتاده، به مادر بچه‌ های دیگر نیز بدهید، تا هم از وضعیت فرزندشان مطلع شوند و هم از این موقعیت برای آموزش او استفاده کنند.

با تمام این توضیحات اگر دیدید در کودک شما همچنان به بازی‌ های این چنینی ادامه می‌ دهد، شاید نشان‌ دهنده این است که کنجکاوی‌ اش هنوز ارضا نشده است. پس بنشینید و اطلاعات اساسی را دوباره با او مرور کنید، درباره شکل بدن صحبت کنید و یکی یکی اعضای مختلف بدن را نام ببرید.

منابع:

برگرفته از کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان، نوشته کریستال دفریتاس

برگرفته از کتاب والدین باید بدانند؛ نکات اساسی در روان شناسی و تربیت کودکان، نوشته ریتا مرهج

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟ (بخش اول)

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟ (بخش دوم)

اهمیت تربیت جنسی کودکان و اقداماتی که والدین باید انجام دهند

تربیت جنسی کودکان، چرا و چه وقت؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.