انواع اختلالات یادگیری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

کودکان، مطالب را به روش های متفاوتی یاد می گیرند. برخی از کودکان ممکن است دچار اختلالات یادگیری باشند، اما این بدان معنا نیست که آن ها از لحاظ ذهنی ناپایدار هستند، بلکه آن ها تنها به روش های متفاوتی برای یادگیری نیاز دارند. در ادامه به تعریف اختلالات یادگیری، انواع، علل، علائم و راه های درمان آن می پردازیم.

اختلالات یادگیری، درصدی از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و فهمیدن این که آیا کودکتان دچار یکی از اختلالات یادگیری است، کار دشواری می باشد. به عنوان والدین، شما باید بهترین ها را برای کودکتان انجام دهید و هر روز او را به یادگیری چیزهای جدید در مدرسه تشویق کنید. چه اتفاقی می افتد، اگر شما ناگهان بفهمید که کودکتان عملکرد خوبی در مدرسه ندارد؟ ما در ادامه به معرفی انواع مختلف اختلالات یادگیری در کودکان و علل، علائم و راه های درمان آن می پردازیم.

اختلالات یادگیری در کودکان چیست؟

اختلالات یادگیری بر روی توانایی یادگیری، درک و به خاطر سپردن کودک تاثیر می گذارد. اگر کودک شما دچار اختلالات یادگیری است، او از لحاظ ذهنی ناپایدار نیست، او فقط به رویکردهای متفاوتی برای یادگیری نیاز دارد. مغز یک کودک مبتلا به اختلالات یادگیری، برای پردازش اطلاعات جدید، معمولاً به روشی متفاوت از دیگران کار می کند.

انواع اختلالات یادگیری در کودکان

گفته می شود که کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری، کُند و ضعیف هستند، در حالی که این گونه نیست. آن ها فقط مشکلاتی در نوشتن، خواندن و یادآوری اطلاعات دارند. سطوح دشواری این اختلال می تواند به انواع زیر طبقه بندی شود.

1. اختلال خواندن

کودک در درک مطالب نوشته شده (اعداد و کلمات) مشکل دارد.

2. اختلال نوشتن

کودک در نوشتن حروف مشکل دارد.

3. اختلال حساب کردن

کودک به طور خاص در حل مسائل ریاضی و درک مفاهیم پایه ریاضی مشکل دارد.

4. اختلال در پردازش دیدن و شنیدن

یک اختلال حسی است که توانایی کودک را برای درک زبان گفتاری و نوشتاری، تحت تاثیر قرار می دهد.

5. اختلال در یادگیری غیر کلامی

بر روی توانایی کودک برای استفاده از پردازش عملکردهای حسی، سازمانی، دیداری و خاص تاثیر می گذارد.

علل اختلالات یادگیری در کودکان

شما ممکن است تمایل داشته باشید که درباره علل اختلالات یادگیری بیشتر بدانید تا کودکتان را در فاصله امن تری محافظت کنید. اگر چه علل این اختلال به خوبی شناخته نشده است، اما دانشمندان بر این باورند که شرایط زیر ممکن است علل اختلالات یادگیری در کودکان باشد.

1. وراثت

اختلالات یادگیری در خانواده ارثی است. اگر یکی از اعضای خانواده تان مبتلا به اختلالات یادگیری باشد، به احتمال زیاد کودکتان نیز تحت تاثیر این اختلال قرار می گیرد.

2. حوادث پس از تولد

گفته می شود، آسیب به سر، در معرض مواد سمی قرار گرفتن یا سوء تغذیه پس از تولد، مسئول تعداد زیادی از اختلالات یادگیری هستند.

3. مشکلات بارداری و زایمان

زایمان طولانی مدت، زایمان زودرس، محرومیت از اکسیژن، وزن کم به هنگام تولد، بیماری، میزان مواجهه جنین با الکل یا آسیب هنگامی که در رحم است، می تواند دلایل ممکن برای وقوع اختلالات یادگیری در کودکان باشد.

علائم اختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری اغلب به سختی تشخیص داده می شوند، به خصوص در اوایل دوران کودکی. با این وجود علائم و نشانه های اندکی وجود دارد که می تواند وجود این اختلال را در کودکتان مشخص کند. در ادامه به معرفی این علائم می پردازیم.

  • کودکتان فاقد هماهنگی در راه رفتن، ورزش کردن و سایر فعالیت های پایه، مانند: گرفتن مداد در دست، بستن بند کفش و ... باشد.
  • کودکتان در درک و تفسیر دستورالعمل ها با دشواری رو به رو باشد.
  • کودکتان در تشخیص چپ و راست و معکوس شمردن اعداد یا حروف با مشکل رو به رو شود.
  • کودکتان برای درک مفهوم زمان – دیروز، امروز، فردا- مشکل داشته باشد.
  • کودکتان به راحتی کتاب ها، تکالیف و لوازم مدرسه اش گم کند.
  • کودکتان در تسلط یافتن برای خواندن، نوشتن، هجی کردن و سایر مهارت ها، شکست بخورد.

راهکارهای رسیدگی به کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری

اگر اختلال یادگیری کودکتان، قبلاً تشخیص داده شده است، اکنون شما نیاز دارید که بدانید، چگونه به مقابله با اختلال یادگیری کودکتان کمک کنید. در ادامه چند راهکار برای کمک به شما جهت مدیریت این وضعیت آمده است.

1. آرام باشید

کودک شما قطعاً نمرات خوبی می گیرد، مدرسه را تمام می کند و هر آن چیزی که شما می خواستید، می شود. ابتلا به اختلالات یادگیری، رویاهای شما را برای کودکتان متوقف نمی کند. پس آرام باشید.

2. از کودکتان حمایت کنید

کودکتان را به همه شیوه های ممکن تشویق کنید و هرگز با او مانند افراد معلول رفتار نکنید. او خاص یا غیر طبیعی نیست.

3. اگر لازم است، دوا و درمان کنید

با توجه به نوآوری های پزشکی در دهه های اخیر، مقابله با اختلالات یادگیری دشوار نیست. از دستورات پزشک پیروی کنید و به زودی خواهید دید که فرزندتان مداوا شده است.

در نهایت این که:

مراقبت از یک کودک مبتلا به اختلالات یادگیری، نیاز به قدرت و شجاعت دارد. شما به عنوان والدین، ممکن است زمانی که متوجه شوید کودکتان از اختلال یادگیری رنج می برد، استرس زیادی را تحمل کنید و یا حتی ناامید شوید، اما بدانید که کودکتان با یک روش صحیح، به زودی همانند یک کودک عادی، فعال و بازیگوش رفتار خواهد کرد.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

با کودکی که دارای مشکلات رفتاری در مدرسه است، چه رفتاری داشته باشیم؟

تست هوش ریون (Raven): نمره بهره هوشی شما چقدر است؟

پاسخ به سوالات والدیدن (27): چگونه مي توانم به پيشرفت گفتار كودكم كمك كنم؟

اینفوگراف: فرزندتان چگونه باید درس بخواند که در مدرسه موفق شود؟

20 راهکار برای کمک به ایجاد انگیزه در کودکان جهت درس خواندن

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.