تنبلی چشم در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

بینایی یکی از حواس مهم انسان می باشد. یکی از بیماری های چشم که در کودکان بروز پیدا می کند، تنبلی چشم است. تشخیص به موقع این بیماری اهمیت بسزایی دارد، چرا که در صورت درمان زود هنگام آن، بینایی کودک به طور دائم آسیب می بیند. از این رو، در ادامه به معرفی این بیماری، علل، علائم و راه های درمان آن می پردازیم.

والدین اغلب درباره رشد و نمو کودکانشان، به خصوص در سنین رشد، نگران هستند. نگرانی درباره بینایی و اهمیت دید مناسب، یکی از برجسته ترین مسائلی است که ذهن والدین را به خود مشغول می کند. کودکان درباره مسائل بینایی، به خصوص درباره تنبلی چشم یا آمبلیوپی که می تواند کیفیت بینایی آن ها را مختل کند، شکایت نمی کنند. لذا والدین باید در مورد تنبلی چشم دقت و توجه داشته باشند و علائم و نشانه های آن را در کودکشان جستجو کنند. این بیماری، هر چه زودتر درمان شود، شانس موفقیت بیشتر است. در ادامه به معرفی این بیماری و علل، علائم و راه های درمان آن می پردازیم.

تنبلی چشم در کودکان چیست؟

تنبلی چشم یک بیماری چشمی در کودکان است که دید چشم به طور مناسبی رشد نمی کند و معمولاً در یک چشم اتفاق می افتد. اگر تنبلی چشم، زود درمان نشود، بینایی به طور دائم آسیب می بیند. اگر این بیماری برای طولانی مدت درمان نشود، مغز کودک بالغ شروع به نادیده گرفتن تصاویری که از چشم معیوب می آیند، می کند و در نتیجه منجر به نقص دائمی دید می شود.

علل تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم زمانی توسعه می یابد که یکی از چشم های کودک، نسبت به دیگری، تمرکز بیشتری داشته باشد. اگر این بیماری برای مدت طولانی درمان نشود و بیماری رو به وخامت برود، چشم شروع به نادیده گرفتن تصاویر تار می کند. برخی از عوامل موثر در ایجاد تنبلی چشم عبارتند از:

1. استرابیسم

هنگامی که چشم ها به درستی تراز نیستند، در نتیجه منجر به انحراف چشم یا لوچی می شود. تمرکز روی یک چشم، آن را ضعیف می کند. مغز تصاویر تاری را که توسط چشم لوچ گرفته شده است، سرکوب می کند و به زودی بینایی چشم تقریباً از بین می رود.

2. آستیگماتیسم

دوربینی یا نزدیک بینی شدید می تواند منجر به بی نظمی تمرکز هر دو چشم شود. تصویر چشم متمرکز برجسته می شود و تاری دید چشم نزدیک بین یا دوربین توسط مغز سرکوب شده و منجر به تنبلی چشم در کودک می شود.

3. افتادگی پلک

مسائلی مانند: تغییر شکل ساختار و آناتومی چشم می تواند منجر به تنبلی چشم شود. اگر پلک یکی از چشم ها، دچار افتادگی شود، بینایی چشم مسدود و در نتیجه منجر به تنبلی چشم می شود.

4. آب مروارید

تشکیل آب مروارید بر روی شبکیه از هر دو چشم کودک نیز می تواند باعث انسداد دید شود. مغز تصاویر تار و خارج از مرکز را در چشم دارای آب مروارید نادیده می گیرد و در نتیجه منجر به تنبلی چشم می شود.

5. عدم تقارن

کودک ممکن است در چشم هایش قدرت دید متفاوتی داشته باشد که در نتیجه منجر به تنبلی چشم شود.

6. وراثت

سابقه خانوادگی و ژن ها نقش مهمی در توسعه تنبلی چشم در کودکان بازی می کنند. تنبلی چشم در خانواده ها ارثی است. کودکانی که سابقه خانوادگی تنبلی چشم دارند، به احتمال زیاد دچار تنبلی چشم می شوند.

علائم تنبلی چشم در کودکان

در اکثر موارد، کودک با تنبلی چشم از دید ضعیف شکایت نمی کند، چرا که مغز دید خوب در یک چشم و دید ضعیف در چشم دیگر را تنظیم می کند. برخی از علائم و نشانه های برجسته ای که می تواند تنبلی چشم در کودکان را اطلاع دهند، عبارتند از:

  • کودکی که برای درست دیدن تقلا می کند
  • انحراف چشم یا لوچی چشم
  • دوبینی چشم
  • کج کردن سر برای دیدن چیزها
  • درک ضعیف از عمق در نوزادان
  • ناتوانی در تشخیص اشیای 3 بعدی توسط نوزادان

درمان تنبلی چشم در کودکان

برای درمان تنبلی چشم در کودکان، مغز مجبور به تشخیص تصاویر تولید شده توسط چشم تنبل می شود، تا زمانی که دید قوی تر و طبیعی تر شود. برای این کار از عینک، چشم بند، قطره آتروپین و جراحی استفاده می کنند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

انواع اختلالات یادگیری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

انواع هپاتیت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

آبله مرغان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.