پوسیدگی دندان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

دندان یکی از با ارزش ترین اعضای بدن انسان است که باید به خوبی از آن ها مراقبت کرد. در صورت بی توجهی به آن ها، علاوه بر خرابی و پوسیدگی دندان ها، در عملکرد سایر اندام ها و اعضای بدن اختلال ایجاد می شود و احتمال آسیب نیز وجود دارد. عدم رسیدگی والدین و خود کودکان به دندان ها، موجبات پوسیدگی آن ها را فراهم می آورد. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به فرایند پوسیدگی دندان، علل، علائم، راه های درمان و پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان می پردازد.

یکی از لذت بخش ترین و شادی آورترین لحظه ها در زندگیتان، دیدن مروارید های سفید و درخشان در دهان کودکتان است. اما زرق و برق این مرواریدهای کوچک می تواند به سرعت محو شود، اگر دندان ها شروع به پوسیدگی کنند.

فرزند کوچک شما، اولین دندان شیری خود را در همان مراحل اول نوزادی به دست می آورد. این فرایند در 6 ماهگی آغاز می شود و حدود 3 سالگی پایان می یابد. هنگامی که فرزند شما شروع به دندان در آوردن می کند، ممکن است احساس ناراحتی بکند و احتمالاً تب کند. با این وجود، این ناراحتی در مقایسه با درد پوسیدگی دندان، هیچ است. در ادامه اطلاعاتی درباره علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان ارائه می کنیم.

اهمیت دندان های شیری

شما ممکن است فکر کنید که دندان های شیری خوب هستند، اما در نهایت می افتند. بنابراین چرا باید آن ها را تمیز نگه داریم؟ دندان های شیری فرزندتان برای رشد و توسعه او اهمیت دارند. این دندان ها به صحبت کردن، توانایی غذا خوردن و ظاهر صورت کمک می کنند. دندان های شیر همچنین فضایی را در دهان برای دندان های دائمی ایجاد می کنند. دندان های شیری اجازه می دهند، دندان های دائمی به طور سالم و طبیعی رشد کنند. اگر یک کودک، دندان شیری اش را خیلی زود از دست بدهد، دهان پُر از دندان های دائمی می شود، در حالی که فضای لازم برای آن ها وجود ندارد. در نتیجه هزینه زیادی را باید صرف درمان ارتودنسی کودکتان کنید.

پوسیدگی دندان در کودکان

هنگامی که یک حفره در دندان کودکتان مشاهده می کنید، خودتان را سرزنش می کنید و ممکن است فکر کنید که دندان های کودکتان را به درستی مسواک نزدید و نخ دندان نکشیدید. بله این موضوع تا حدی درست است، اما آیا می دانید که میکروب هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند، از دهان شما به دهان کودکتان شیوع می یابند؟ هنگامی که شما قاشق یا لیوانتان را با کودکتان به اشتراک می گذارید، میکروب ها را از دهان خود به دهان کودکتان انتقال می دهید، بنابراین به پوسیدگی دندان کودکتان کمک می کنید.

امروزه پوسیدگی دندان در کودکان، از هر بیماری مزمن دیگری، مانند: آسم و دیابت، شایع تر است. این روزها شکر در رژیم غذایی کودکان بسیار بیشتر از گذشته موجود است و این امر موجب پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین نوشیدن آب های معدنی فاقد فلوراید نیز به سهم خود به مشکل افزایش پوسیدگی دندان در کودکان کمک می کند.

پوسیدگی دندان یک بیماری است که در آن اسیدهای تولید شده توسط باکتری های دهان، به مینای دندان آسیب می رساند. این باکتری ها در پلاک دندان ساکن هستند. این اسید، مینای دندان و عاج زیرین را نرم کرده و منجر به پیشرفت آسیب شده و در نتیجه یک حفره یا سوراخ در دندان ایجاد می کند.

هر روز یک جنگ در درون دهان کودک شما اتفاق می افتد. از یک طرف، پلاک دندان، مواد غذایی و نوشیدنی ها و از طرف دیگر، بزاق دهان و فلوراید خمیر دندان وآب.

پلاک دندان، یک غشا چسبنده روی دندان است. این غشا چیزی نیست جز باکتری هایی که از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که کودکتان خورده است، استفاده و اسید تولید می کنند. این اسیدها مینای دندان و سطح خارجی دندان را  می خورند.

بزاق حاوی مواد معدنی است که در کنار فلوراید به ترمیم مینای دندان آسیب دیده کمک می کند. به این فرایند رمینرالیزاسیون می گویند. به دست آوردن و از دست دادن مواد معدنی هر روزه و در تمام طول روز اتفاق می افتد. با این حال، هنگامی که حملات اسیدها بیشتر از مواد معدنی باشد، لکه های سفیدی روی دندان شکل می گیرد. این اولین نشانه پوسیدگی دندان است. در این مرحله، شما می توانید پوسیدگی را متوقف کنید. اما اگر شما نتوانید مانع آن شوید، پوسیدگی پیشرفت کرده و مینای دندان، مواد معدنی بیشتری از دست می دهد. با گذشت زمان، مینای دندان تخریب شده و یک حفره در دندان ایجاد می شود. این حفره دائمی است و تنها دندانپزشک می تواند آن را ترمیم کند. اگر حفره ایجاد شده ترمیم نشود، پوسیدگی می تواند بر روی مغز دندان تاثیر بگذارد و منجر به عوارض بیشتر گردد.

اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، می تواند منجر به عفونت باکتریایی، سوء تغذیه، مشکلاتی در یادگیری، صحبت کردن و غذا خوردن، بیماری های قلبی، دیابت، جنون، سکته مغزی، ذات الریه، جراحی اورژانسی و حتی مرگ شود.

علل پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان چندین علت دارد که در ادامه بدان ها اشاره می کنیم.

1. مواد غذایی

آبنبات ها نقش مهمی در پوسیدگی دندان کودکان بازی می کنند. در حقیقت هر چیزی که کودکتان بخورد، می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. کودکانی که به طور مکرر خرده خواری می کنند و در سراسر طول روز دهانشان می جنبد، بیشتر از کودکان دیگر دچار پوسیدگی دندان می شوند.

2. نوشیدنی ها

آب میوه ها، نوشیدنی های ورزشی، نوشابه ها و حتی شیر می توانند در دندان حفره ایجاد کنند. از این رو، اگر کودکتان به طور مکرر آن ها را می نوشد، این مواد روی دندان هایش جا خوش می کنند و در نتیجه اسیدهای تولید شده توسط باکتری های دهان، در شیارهای دندان قرار می گیرند و دندان را سوراخ کرده و منجر به پوسیدگی می شوند.

3. بیماری ها

برخی بیماری ها می توانند خطر پوسیدگی را افزایش دهند. برای مثال، اگر کودکتان از آلرژی (حساسیت) مزمن رنج می برد، او ممکن است به تنفس دهانی که جریان بزاق را کاهش می دهد، متوسل شود. هنگامی که جریان بزاق کاهش می یابد، احتمال پوسیدگی افزایش می یابد. اسپری های آسم نیز می توانند موجب پوسیدگی دندان شوند.

علائم پوسیدگی دندان در کودکان

علائم پوسیدگی دندان هر کودکی متفاوت است. شما به عنوان والدین باید بدانید که چه علائمی نشانه وجود مشکلی در دندان کودکتان است. در ادامه به برخی از علائم شایع پوسیدگی دندان اشاره می کنیم.

 • تغییر در رنگ دندان (ممکن است لکه سیاهی روی دندن باشد)
 • درد در هنگام خوردن یا گاز زدن به چیزی
 • بوی بد دهان

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان از دوران نوزادی آغاز می شود. شما نمی توانید از کودکتان انتظار داشته باشید که دندان های پوسیده نداشته باشد، اگر گام هایی را از مراحل ابتدایی بر نداشته باشید.

1. پیشگیری از پوسیدگی دندان در نوزادان

 • یک گاز پانسمان مرطوب بردارید و بعد از هر بار تغذیه لثه های نوزادتان را پاک کنید.
 • اولین مراجعه به دندانپزشک نباید بعد از تولد یک سالگی کودکتان باشد.
 • هنگامی که اولین دندان فرزندتان ظاهر می شود، از یک مسواک نرم مو مانند برای مسواک زدن دندانش استفاده کنید.
 • برای نتایج مطلوب دندان های نوزادتان را روزی دو بار مسواک بزنید.
 • به نوزادتان اجازه ندهید که در حال غذا خوردن بخوابد. دندان های او را پیش از خواب تمیز کنید.
 • هنگامی که نوزادتان می خواهد بخوابد، به او آب میوه، شیر خشک، شیر مادر و آب قند ندهید.
 • از تغذیه نوزادتان برای دوره های طولانی مدت اجتناب کنید.

2. پیشگیری از پوسیدگی دندان در نوپایان

 • به کودکتان اجازه ندهید، در حالی که به خواب می رود، آبمیوه یا شیر را با شیشه یا لیوان از شیر گرفتن بخورد.
 • کودکتان را تشویق کنید تا شیر یا آبمیوه را به آرامی از لیوان بنوشد، چرا که خطر پوسیدگی دندان ها کاهش می یابد.
 • دندان های کودکتان را با مقدار کمی خمیردندان (به اندازه یک نخود سبز)، روزی دو بار مسواک بزنید. همچنین دندان هایش را بعد از هر با مصرف شیرینی مسواک بزنید.
 • اکنون بهترین زمان برای آموزش اهمیت نخ دندان کشیدن به کودکتان است. این کار باعث می شود از شر مواد غذایی که بین دندان هایش قرار گرفته، خلاص شود.
 • از دادن مواد غذایی و میوه های شیرینی که حاوی اسید بالا هستند، به کودکتان اجتناب کنید.
 • تا پیش از 2 سالگی کودکتان از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده نکنید و به او یاد دهید که خمیر دندان را به جای فرو دادن، به بیرون تف کند.
 • حداقل برای 2 دقیقه دندان های کودکتان را مسواک بزنید.
 • کودکتان را تشویق کنید تا در هنگام صرف غذا به جای آبمیوه و نوشابه، آب بنوشد.

3. نکاتی دیگر برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

 • از فلوراید استفاده کنید
 • بر مواد غذایی که کودکتان می خورد، نظارت کنید
 • کودکتان از نوشیدنی های شیرین دور نگه دارید
 • اسنک های بین وعده های غذایی کودکتان را محدود کنید
 • کودکتان بعد از مسواک زدن نخورد و نیاشامد
 • از سیلانت ها (مواد پلاستیکی بی رنگ یا سفید که محافظ سطوح دندان هایی است که دارای شیارهای عمیق و منافذ هستند) استفاده کنید
 • هرگز از معاینات دندانپزشکی غفلت نکنید

درمان پوسیدگی دندان در کودکان

شما ممکن است احساس کنید که درمان دندان های شیری کودکتان لازم نیست، چرا که آن ها دیر یا زود می افتند و دندان های دائمی شان در می آید.

یک افسانه قدیمی وجود دارد که می گوید: دندان شیری مهم نیست. اما حقیقت این است که آن ها حیاتی هستند، چرا که به قرارگیری دندان های دائمی در موقعیتشان کمک می کنند. عفونت های دائمی می تواند برای سلامت عمومی کودک مضر باشد و از دست دادن زود هنگام دندان شیری می تواند منجر به بروز مشکلاتی در دندان های دائمی در مراحل بعدی زندگی شود.

دندان های شیری، نگهدارنده فضا برای دندان های دائمی هستند. اگر کودکتان دندان شیری اش را زودتر از موعد از دست دهد، دندان های کناری به فضای خالی فشار می آورند و آن را پُر می کنند. این اتفاق از رویش دندان دائمی جلوگیری می کند. همچنین دندان شیری پوسیده می تواند آبسه کند که یک اتفاق دردناک است و شما نمی خواهید کودکتان آن را تجربه کند. در ادامه به معرفی روش های درمانی پوسیدگی دندان در کودکان می پردازیم.

1. رمینرالیزاسیون

اگر تنها یک نقطه سفید بر روی دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک کودکتان درمان با فلوراید را پیشنهاد می کند. در این روش، ژل فلوراید روی سطح دندان اعمال می شود تا مواد معدنی دندان تجدید شود. دندانپزشک همچنان ممکن است خمیردندان حاوی فلوراید را برای ترمیم قسمت آسیب دیده دندان تجویز کند و پوسیدگی را متوقف کند.

2. پُر کردن

پُر کردن بر روی سوراخ ها یا حفره های دندان اعمال می شود. در این روش، بخش پوسیده دندان برداشته می شود و سپس با آمالگام یا رزین سرامیک پُر می شود. معمولاً از آمالگام برای دندان های آسیا استفاده می شود، جایی که زیبایی دندان مد نظر نیست. از طرف دیگر، اگر دندان های جلویی دهان نیاز به پُر کردن داشته باشند، دندانپزشک سرامیک همرنگ دندان را برای پُر کردن انتخاب می کند.

3. سیلانت

اگر کودکتان یک حفره کوچک روی سطح دندان آسیایش داشته باشد، دندانپزشک آن را تمیز می کند و حفره را پُر می کند. سپس آن را با سیلانت پوشش می دهد تا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری کند.

در نهایت این که:

اهمیت محافظت از دندان ها را به کودکتان آموزش دهید. شما می توانید این کار را با الگوی خوب بودن، حفظ بهداشت دهان و دندان و خوردن مواد غذایی که رشد باکتری ها را در دهان افزایش نمی دهد، انجام دهید. پوسیدگی دندان لذت بخش نیست، اما به لطف سبک زندگی مدرن و عادات غذایی، بسیار متداول شده است. هیچ جایگزینی برای بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی مغذی وجود ندارد. اگر هر دوی این موارد را رعایت کنید، احتمال پوسیدگی دندان به حداقل می رسد.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

ویدئو: نحوه مراقبت از دندان های کودکان

اینفوگراف: زمان و مکان دندان در آوردن نوزادان و کودکان

ویدئو: مراحل دندان در آوردن کودکان

اینفوگراف: راهنمای والدین برای بهداشت دهان و دندان کودکان

اینفوگراف: 10 نشانه دندان درآوردن نوزادان به همراه راه حل ها

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.