سوء هاضمه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

کودکان حتی با وجود مراقبت های فراوان شما و داشتن رژیم غذایی و بهداشت مناسب نسبت به بیماری حساس هستند. واقعیت این است که شما تنها در دوران نوزادی کنترل کامل بر آن ها دارید. هنگامی که کودکانتان به مدرسه می روند یا خارج از خانه بازی می کنند، در معرض عناصر خارجی هستند که بر سلامتشان تاثیر قابل توجهی می گذارد. در این میان، سوء هاضمه یا ناراحتی معده شایع است. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان سوء هاضمه در کودکان می پردازیم.

سوء هاضمه اغلب با احساس سوزش پشت گلو، ناراحتی در قفسه سینه و معده همراه است. اختلالات گوارشی می تواند برای کودکان کاملاً آزاردهنده و ناتوان کننده باشد. سوء هاضمه در کودکان هنگامی اتفاق می افتد که آن ها زیاد یا با سرعت غذا می خورند و یا غذاهایی می خورند که برای بدنشان مناسب نیست. مشاهده کودکانی که درد می کشند، برای والدین دردناک ترین تجربه است. به جای احساس درماندگی، بهتر است راجع به سوء هاضمه حقایقی را بدانید و با آن مقابله کنید. از این رو، در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان سوء هاضمه در کودکان می پردازیم.

سوء هاضمه چیست؟

سوء هاضمه با درد در ناحیه فوقانی شکم یا سوزش در اطراف قفسه سینه همراه است. معمولاً سوء هاضمه و سوزش سر دل با یکدیگر رخ می دهند. علائم این بیماری با نفخ، سوزش، آروغ زدن مداوم و حالت تهوع می باشد. در اغلب موارد، سوء هاضمه یک سندرم بعد از غذا است که پس از خوردن وعده های غذایی رخ می دهد و معمولاً خفیف و جزئی است، به طوری که بدون نیاز به مداخله پزشکی از بین می رود.

سوء هاضمه زمانی اتفاق می افتد که اسیدهای معده دستگاه گوارش و اندام های داخلی، به خصوص مری را تخریب می کنند. همان طور که اشاره شد، اکثر موارد سوء هاضمه جدی نیستند و پس از چند ساعت برطرف می شوند، اما اگر این بیماری تکرار شود، لازم است برای شناسایی علت واقعی و اقدامات پیشگیرانه به پزشک مراجعه کنید.

علل سوء هاضمه در کودکان

علت اصلی سوء هاضمه، اسیدهای معده هستند که پوشش محافظ دستگاه گوارش (مخاط) را تخریب کرده و منجر به درد، تحریک و التهاب می شوند. همه این عوامل در کنار یکدیگر باعث به ناراحتی می شوند. در اکثر کودکان، التهاب به وجود نمی آید، اما حساسیت مخاطی افزایش می یابد. در این صورت، سوء هاضمه تنها چند ساعت طول می کشد. درک علل واکنش اسیدهای معده به مخاط، به مقابله با این بیماری کمک می کند. در ادامه به معرفی علل موثر در ایجاد این بیماری می پردازیم.

1. استفاده از داروهای خاص

سوء هاضمه می تواند به دلیل استفاده از داروهای خاص اتفاق بیفتد. داروهای حاوی نیترات، دریچه مری را که یک حلقه عضلانی بین مری و معده است، شُل می کنند. در نتیجه اسیدهای معده به پوشش مخاطی دستگاه گوارش نشت کرده و آن را تخریب می کنند.

داروهای دیگری، مانند: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز باعث سوزش معده و در نتیجه سوء هاضمه می شوند. این داروها بر عملکرد طبیعی دستگاه گوارش تاثیر می گذارند و باعث می شوند اسیدهای معده فوران کنند. به همین دلیل است که پزشکان پیش از تجویز این داروها، از شما می پرسند آیا مشکلات گوارشی نظیر زخم معده یا سوء هاضمه دارید یا خیر.

2. چاقی

چاقی یکی از مشکلات شایعی است که کودکان و بزرگسالان با آن درگیر هستند. سبک زندگی و عادات غذایی مدرن علت این مشکل هستند. چاقی نیز یکی از علل اصلی سوء هاضمه است. هنگامی که کودکتان چاق است، فشار داخل شکمش افزایش می یابد، این افزایش فشار، پس از صرف وعده های غذایی، منجر به رفلاکس اسید معده به مری می شود.

3. استرس و اضطراب

تاثیر فوری افزایش استرس، عادت های غذایی نادرست است که منجر به سوء هاضمه می شود. البته در میان کودکان شایع نیست، هنگامی که تحت استرس هستند، بیشتر غذا بخورند.

4. فتق هیاتوس

فتق حالتی است که یک عضو داخلی بدن به یک بافت عضلانی ضعیف فشار وارد کند. فتق هیاتوس زمانی اتفاق می افتد که بخشی از معده به دیافراگم فشار بیاورد. در نتیجه مری موقتاً مسدود شده و منجر به رفلاکس اسید معده و در نهایت سوء هاضمه می شود.

5. عفونت هلیکوباکتر پیلوری

یکی دیگر از علل شایع سوء هاضمه عفونت هلیکوباکتر است که حتی ممکن است منجر به زخم معده یا سرطان معده شود. این عفونت، معمولاً هیچ علامت دیگری ندارد. در این مورد، کودک شما به داروهایی برای رهایی از این عفونت نیاز دارد. بنابراین، اگر کودکتان به طور مداوم دچار سوء هاضمه می شود، ممکن است بدین معنی باشد که باید به دنبال بررسی عفونت های جدی در وی باشید.

6. بیماری رفلاکس معده

بیماری رفلاکس معده نیز علت سوء هاضمه است. در این بیماری، کودکتان تحریک و التهاب مکرر مری را که ناشی از رفلاکس اسیدهای معده است، تجربه می کند. درمان این بیماری نیاز به مداخله پزشک دارد.

7. زخم معده یا سرطان معده

زخم معده بیماری است که آسیب و جراحاتی بر روی دیواره داخلی معده یا روده کوچک کودکتان ایجاد می کند. افراد مبتلا به زخم معده، سوء هاضمه نیز دارند. در موارد نادر، سوء هاضمه می تواند به سرطان معده تبدیل شود.

علائم سوء هاضمه در کودکان

آشکارترین علامت سوء هاضمه در کودکان، ناراحی در ناحیه فوقانی شکم است. در موارد شدید، کودک ممکن است درد ناتوان کننده ای را که مانع از عملکرد طبیعی و روزمره وی شود، تجربه کند.

بیشتر علائم بلافاصله پس از صرف غذا رخ می دهند. با این حال مواقع دیگری نیز می توان این علائم را تجربه کرد. اگر چه سوزش سر دل، در اکثر موارد یکی از علائم سوء هاضمه است، اما در ادامه علائم دیگری را که ممکن است کودکتان تجربه کند، آورده ایم.

 • احساس نفخ (احساس ناراحتی از سیری در شکم)
 • آروغ زدن یا باد شکم دادن مداوم
 • افزایش رفلاکس اسید معده که باعث بالا آوردن غذا یا مایعات از معده به دهان کودکتان شود
 • تهوع شدید
 • استفراغ مکرر

در اکثر موارد، سوء هاضمه خفیف است و گه گاه یا زمانی که کودکتان غذاهای ناسالم و پر چرب خورده باشد، اتفاق می افتد و در این صورت کودکتان ممکن است به مداخله پزشکی نیاز نداشته باشد. اما اگر کودکتان تقریباً پس از هر وعده غذایی دچار سوء هاضمه می شود، به یک پزشک مراجعه کنید. در ادامه به برخی علائم خطری که نباید آن ها را نادیده بگیرید و باید فوراً به پزشک مراجعه کنید، اشاره می کنیم.

 • اگر کودکتان وزن از دست می دهد یا بیش از یک روز اشتها ندارد.
 • اگر کودکتان در بلعیدن غذا دچار دشواری است.
 • اگر کودکتان احساس تنگی نفس می کند یا بدون هیچ دلیلی عرق می کند.
 • اگر کودکتان به طور مداوم استفراغ می کند.
 • اگر کودکتان کم خونی یا کمبود آهن دارد.
 • اگر کودکتان در گذشته هر گونه مشکل گوارشی، مانند: زخم معده یا یک توده داشته است.
 • اگر در استفراغ یا مدفوع کودکتان خون مشاهده کردید.

پیشگیری از سوء هاضمه در کودکان

برخی کودکان دستگاه گوارش حساس تری دارند، لذا برای پیشگیری از سوء هاضمه رعایت موراد زیر توصیه می شود.

 • کودکتان را از خوردن غذاهای پر چرب منع کنید.
 • کودکتان را از خوردن شکلات منع کنید.
 • کودکتان را عادت دهید که به آرامی غذا بخورد.
 • به کودکتان اجازه ندهید که بلافاصله بعد از صرف غذا بدود یا فعالیت های بدنی انجام دهد.
 • کودکتان را شاد و به دور از استرس نگه دارید.

درمان سوء هاضمه در کودکان

پزشک متخصص اطفال ممکن است برای تشخیص به علت واقعی بیماری کودکتان آزمایش هایی انجام دهد. اگر پزشک پی ببرد که غذای خاصی علت این مشکل است، شما باید تغییراتی را در رژیم غذایی کودکتان اعمال کنید.

سوء هاضمه همیشه یک بیماری جدی نیست که نیاز به درمان توسط پزشک داشته باشد، اما اگر کودکتان بی نهایت ناراحت است و دردش غیر قابل تحمل است، شما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

پزشک سوالات زیر را درباره کودکتان از شما می پرسد.

 • آیا کودکتان داروی با نسخه یا بدون نسخه ای مصرف می کند؟
 • سبک زندگی و عادات غذایی کودکتان چیست؟

سپس پزشک به معاینه بخش های مختلف شکم کودکتان می پردازد و به آرامی شکم او را فشار می دهد. بسته به تشخیص پزشک، یک دوره درمانی تجویز می شود یا برای بررسی های بیشتر آزمایش هایی صورت می گیرد. در موارد نادر نیز پزشک برای بررسی دقیق دستگاه گوارش کودک از داخل، آندوسکوپی را پیشنهاد می کند.

 • اگر پزشک متقاعد شود که سوء هاضمه ناشی از بیماری های زمینه ای نیست، ممکن است تغییراتی را در سبک زندگی و رژیم غذایی کودکتان توصیه کند.
 • اگر سوء هاضمه گه گاه اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی کودکتان ایجاد کند.
 • اگر سوء هاضمه بیشتر در شب و قبل از خواب شایع باشد، حداقل 3 الی 4 ساعت پیش از خواب از خوردن کودکتان جلوگیری کنید. برخی کودکان عادت دارند قبل از خواب شیر بخورند، اما این عادت یکی از علل سوء هاضمه است.
 • با استرس و اضطراب کودکان نیز باید با شیوه ای سالم و ایجاد محیط شاد و خوش بینانه در خانه مقابله کرد.
 • پزشک ممکن است برای تسکین فوری سوء هاضمه، برخی آنتی اسیدها را تجویز کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

عفونت ادراری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

تب ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

نشانه ها و درمان اسهال در کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.