پاسخ به سوالات والدین (36): با حسادت فرزندم به خواهر تازه متولدش چه کنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به ارائه راهکارهایی جهت مقابله با حسادت کودکان بزرگ تر نسبت به کودکان کوچک تر می پردازیم.

 با سلام

من و همسرم يك دختر ٧ ساله داريم كه از سه ماه قبل كه فرزند جديدمان به دنيا آمده رفتارهايش تغيير كرده است. اعتراض مي كند، حسادت مي كند، فكر مي كند بين او و نوزادمان تبعيض قائل مي شويم. گاهي اوقات هم متوجه مي شويم كه سعي در آزار دادن خواهرش دارد. نمي دانيم دقيقاً براي رفع اين حسادت ها و سازگار كردن فرزندمان چه كنيم. لطفاً راهنمايي كنيد.

سلام والد گرامی

والديني كه داري فرزند دوم مي شوند پس از مدتي متوجه مي شوند كه فرزند اول به نوزاد حسادت مي كند و به روش هاي مختلف ناراحتي اش را از آمدن او ابراز مي كند. اين يك مسئله طبيعي است، به اين دليل كه فرزند اول از محور توجه بودن بيرون آمده و حالا قرار است توجه والدين بين دو نفر تقسيم شود. در واقع وي قلمرو پادشاهي اش را در خطر مي بيند و به هر قيمتي سعي در حفظ و نگهداري آن دارد. در اين چالش به اقدامتي جهت سازگاركردن فرزند اول با نوزاد جديد اشاره خواهيم كرد.

1. به فرزند اول مسئوليت بدهيد و او را كوچك نشماريد

با ورود فرزند جديد، به فرزند اول خود مسئوليت فرزند كوچك تر (البته در حد معقول و جزئي و متناسب با سن) را بدهيد. مثلاً نظر خواستن از او براي اين كه در میهماني چه لباسي بر تن نوزاد كنيد يا كمك در تهيه شير خشك، خوابانيدن، بازي و سرگرم كردن نوزاد.

2. از اشتباهات جزئي چشم پوشي كنيد

اگر فرزند بزرگتر عمداً يا سهواً باعث آزار نوازد شد، به خاطر داشته باشيد كه كتك زدن يا دعوا و بحث با او فقط باعث ازدياد حسادتش مي شود. مثلاً اگر كودك بزرگ تر دستش به چشم نوزاد خورد و او گريه كرد؛ شما مي توانيد در حال بغل كردن نوزاد به كودك بزرگ تر بگوييد حتماً حواست پرت شد، درسته؟ حالا بيا كمك كن ببينيم به چشمش آسيبي رسيده يا نه . وقتي كودك ببيند كه شما او را از خود نمي رانيد و با او منطقي هستيد احساس بهتري پيدا خواهد كرد و حسادتش كاهش خواهد يافت.

3. به هیچ وجه از تنبيه بدني استفاده نكنيد

تنبيه بدني در اكثر موارد نتيجه عكس دارد و  حتی اگر نتيجه دهد موقتي است و خاطره بدي را هم در ذهن كودك ايجاد مي كند كه گاهي سبب تنفر و انتقام از والدين مي شود. مخصوصاً زماني كه فرزند اول قبلا اصلاً تنبيه نمي شده يا موارد آن بسيار كم بوده. به جاي تنبيه بدني مي توان از تشويق كردن يا محروم سازي استفاده كرد.

4. به او توجه مثبت نشان دهيد و در مواقع آرامش اش وي را ناديده نگيريد

در جمع آشنايان و میهماني ها او را ناديده نگيريد و سعي كنيد شرايطي پيش نيايد كه همه در اطراف نوزاد جمع شوند و براي او ابراز احساسات كنند. در جمع از او شكايت نكنيد و سعي كنيد رفتارهاي مثبت اش را براي ديگران بازگو كنيد. از اطرافيان بخواهيد هنگام ورود شما به مهماني ها ابتدا براي سلام كردن و در آغوش گرفتن، سمت فرزند اول بيايند و سپس به نوزاد توجه كنند.

5. كودك را از خود دور نكنيد

والديني كه براي راحتي خود فرزند اولشان را براي مدتي نزد مادربزرگ و پدربزرگ يا هر آشناي ديگري مي فرستند، كمكي به رفتار مثبت كودك نمي كنند و فقط رفتار منفي او را افزايش مي دهند. خوب است كه شما از كمك نزديكانتان بهره مند شويد، اما كودكتان حق دارد نزد شما زندگي كند و نبايد او را از حقش محروم كنيد.

در نهايت اين كه:

شرايط جديد فرزندتان را درك كنيد و در مواقع مناسب با او همدلي كنيد .اقدامات ذكر شده را با آرامش و مهرباني انجام دهيد. صبور و پيگير باشيد.

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

 

 

پاسخ به سوالات والدین (35): چگونه مشکل خواب شبانه فرزندم را رفع کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (34): چگونه و از چه زمانی باید فرزندم را پستانک بگیرم؟

پاسخ به سوالات والدین (33): در برابر قشقرق های فرزندم چه رفتاری باید داشته باشم؟

10 اقدام موثر جهت مقابله با حسادت در کودکان

6 اشتباه فرزندپروری والدین که منجر به حسادت کودکان می شود

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.