پاسخ به سوالات والدین (37): راه های مقابله با شیطنت های فرزندم در هنگام تعویض پوشک چیست؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به ارائه راهکارهایی جهت مقابله با شیطنت کودکان در هنگام تعویض پوشک می پردازیم.

با سلام

من دختری 1ساله دارم که در هنگام تعویض پوشک خیلی شیطونی می کند و باعث می شود حسابی کلافه بشم و گهگاهی عصبانی شده و دعوایش می کنم (صدایم را برایش بلند می کنم یا کتک نه چندان محکمی به پاهایش می زنم...) آیا این کارهایم می تواند اثر سویی برایش داشته باشد؟ لطفاً مرا راهنمایی کنید که چه کار باید بکنم؟

مادر گرامی سلام

به خاطر داشته باشید که قانون طلایی فرزندپروری سلامت، صبر و آگاهی والدین است. پس از داشتن این دو بال، فرزندپروری برای شما به شیرین ترین کار دنیا بدل خواهد شد.

تنبیه بدنی و کلامی از سوی والدین آثار بسیار بدی بر روان کودک می گذارد که تا بزرگسالی ادامه می یابد و خود را به اشکال مختلف بیماری های روانی نشان خواهد داد. سوال این جاست که راهکار مواجهه با این گونه رفتارهای کودک چیست؟

اولین گام این است که رفتارهایی را که از سوی کودک صورت می گیرد، لزوماً به عنوان بدقلقی یا لجبازی تفسیر نکنیم. کودک صرفاً در حال محک زدن محیط و سنجش دایره قدرت و اختیارات خودش است و ما با صبر و مهربانی باید محدوده استقلال طلایی را به او گوشزد کنیم.

شکایت خاص شما از شیطنت های فرزند یک ساله تان حین تعویض پوشک است، برای برخورد با این چالش توجه شما را به مطلب زیر جلب می کنیم.

گام بعدی پرت کردن حواس کودک است. در سنین پیش از دبستان خصوصاً دوران شیرخوارگی به سادگی می توان حواس کودکان را از یک موضوع پرت کرد. بهترین راه برای این کار در دوران شیرخوارگی استفاده از صدا، حرکت و تصویر است. برای مثال شما می توانید ناگهان بلند بلند آواز محبوب فرزندتان را بخوانید، یک جغجغه پر زرق و برق و پر سر و صدا تهیه کنید و فقط و فقط زمان تعویض پوشک دست فرزند خود بدهید که تازگی آن از بین نرود، مطمئن باشید که او محو بازی با جغجغه خواهد شد، می توانید لپ های خود را باد کنید، یا با صورت خود شکلک درآورید و با صداهای کشیده توجه کودک خود را به خود جلب کنید تا در این میان شما با سرعت عمل خود کار پوشک کردن را به اتمام برسانید. مطمئن هستم شما شیوه های بهتری برای پرت کردن حواس فرزند دلبند خود خلق خواهید کرد.

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

 

پاسخ به سوالات والدین (36): با حسادت فرزندم به خواهر تازه متولدش چه کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (35): چگونه مشکل خواب شبانه فرزندم را رفع کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (34): چگونه و از چه زمانی باید فرزندم را پستانک بگیرم؟

پاسخ به سوالات والدین (33): در برابر قشقرق های فرزندم چه رفتاری باید داشته باشم؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.