10 ماده غذایی عالی برای رشد و توسعه کودکان

استفاده از مواد غذایی سالم، مقوی و مغذی علاوه بر این که رشد و توسعه کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، باعث طراوت و شادابی روح و جسم آن ها نیز می شود. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی 10 ماده غذایی عالی برای رشد و توسعه کودکان می پردازد.

فراهم آوردن مواد غذایی مغذی و ضروری برای اطمینان از رشد و توسعه کودکان اهمیت دارد، چرا که با دریافت این مواد، آن ها قادر به رشد و توسعه سالم مغز و بدنشان می شوند. به همین دلیل شما والدین گرامی باید از ابتدا مواد غذایی مغذی را وارد رژیم غذایی کودکتان کنید و از دریافت همه این مواد مغذی و ضروری توسط کودکتان اطمینان حاصل کنید. در ادامه به معرفی 10 ماده غذایی عالی برای رشد و توسعه کودکان می پردازیم.

1. سبزیجات

کودکان اغلب در مورد مصرف سبزیجات بهانه گیر هستند، اما اگر شما بتوانید این مواد را به کودکتان بدهید، می توانید بسیاری از نیازهای کودکتان به مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی را تامین کنید. برخی از بهترین سبزیجاتی که می توانید به کودکتان معرفی کنید، شامل اسفناج، بروکلی، هویج، فلفل قرمز، مارچوبه، کرفس و غیره هستند.

2. میوه ها

همانند سبزیجات، میوه ها نیز حاوی ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی هستند و همه آن ها به طور مساوی برای بدن خوب و مفید می باشند. سالم ترین میوه هایی که می توانید به کودکتان بدهید، شامل کیوی، پرتقال، سیب و توت ها و غیره هستند. شما همچنین می توانید به فرزندتان میوه های خشک ارائه کنید، چرا که آن ها غنی از آهن هستند و باعث افزایش انرژی و هوشیاری مغزی می شوند.

3. جو دو سر

شما می توانید روز کودکتان را با جو دو سر برای صبحانه شروع کنید. اگر کودکتان روزش را با یک صبحانه سالم آغاز کند، عملکرد تحصیلی بهتری خواهد داشت. جو دو سر غنی از فیبر است. شما می توانید عسل، انواع توت ها یا گردو خرد شده را به جو دو سر اضافه کنید تا یک وعده غذایی سالم و وسوسه برانگیز برای کودکتان تهیه کنید.

4. دانه کتان

دانه کتان غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است که یک ماده مغذی برای رشد و توسعه مغز می باشد. بهترین روش اضافه کردن دانه کتان جایگزین کردن آن به جای آرد در نان ها، شیرینی ها و پنکیک ها است.

5. توفو (پنیر سویا)

اکثر کودکان از توفو متنفر هستند. شما می توانید توفو را به اسموتی ها و دسرهای کودکتان اضافه کنید. توفو یک منبع عالی از پروتئین، ویتامین ب، آهن و کلسیم است. این مواد مغذی برای رشد کودکتان ضروری هستند.

6. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یکی دیگر از مواد مغذی برای رشد کودکان است. سیب زمینی شیرین غنی از ویتامین آ می باشد و چشمان کودکتان را سالم نگه می دارد. سیب زمینی شیرین همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

7. تخم مرغ

تخم مرغ حاوی پروتئین و دیگر مواد مغذی است. این مواد مغذی شامل ویتامین ب و ای و همچنین روی می باشد. شما می توانید تخم مرغ را به هر چیزی اضافه کنید و به خورد کودکتان بدهید.

8. آجیل

کره های آجیل، مواد غذایی مغذی عالی برای کودکان هستند. کودکان به چربی های آماده ای که روغن هیدروژنه در آن مخلوط نشده باشد، نیاز دارند.

9. ملون

ملون، سرشار از ویتامین ث و ب، بتاکاروتن، مواد معدنی و کلسیم می باشد. شما نباید دادن ملون را در زمان فراوانی و فصلش به کودکتان فراموش کنید.

10. آب پرتقال

اکثر کودکان عاشق آب میوه هستند. مصرف آب پرتقال، یکی از روش های سالم و شاد نگه داشتن کودکان است. آب پرتقال غنی از ویتامین ث و ای، فولات، پتاسیم و روی است.

مزایای مصرف مواد غذایی مغذی در کودکان

  • کودک عملکرد و تمرکز بهتری خواهد داشت.
  • خوردن وعده های غذایی کوچک تر، سوخت و ساز بدن کودک را بهبود می بخشد.
  • رشد و ترمیم بافت های کودک تضمین می شود.
  • وزن بدن متناسب باقی می ماند و از ابتلا چاقی جلوگیری می کند.
  • ایمنی بدن افزایش می یابد و خطر ابتلا به بیماری ها کاهش می یابد.
  • کودک فعال و پٌر انرژی می ماند.
  • به خواب خوب شبانه کودک کمک می کند.
  • به کودک کمک می کند، آرام بماند.
  • به رشد استخوان های قوی کودک کمک می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

10 ماده غذایی غنی از کلسیم برای کودکان

12 ماده غذایی غنی از آهن برای کودکان

10 ماده غذایی که باعث افزایش قدرت مغز کودکان می شود

10 ماده غذایی که باعث افزایش وزن کودکان می شود

10 ماده غذایی که باعث افزایش قد کودکان می شود

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.