8 راهکار موثر جهت متوقف کردن کودکتان از گاز و نیشگون گرفتن

آیا کودکتان، شما یا افراد دیگر را گاز می گیرد؟ اگر پاسختان مثبت است، به عنوان تنبیه او را گاز نگیرید. راه های بهتری برای رسیدگی به چنین رفتارهایی وجود دارد. کودکان حتی برای درک احساساتشان بسیار کوچک و نابالغ هستند. اگر می بینید که کودکتان دیگران را گاز یا نیشگون می گیرد، نباید به او برچسب قُلدر یا دردسرساز بزنید، بلکه باید به روشی سازنده این رفتار وی را متوقف کنید. در ادامه ارائه راهکارهایی جهت متوقف کردن کودکان از گاز و نیشگون گرفتن می پردازیم.

گاز گرفتن یک مشکل شایع در اکثر کودکان است و ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. کودکان اغلب از روش «آزمایش مرزی» استفاده می کنند تا بفهمند اگر به شیوه ای خاص عمل کنند، چه اتفاقی می افتد. کودکان به اندازه کافی در سخن گفتن یا به دست آوردن چیزی که واقعاً می خواهند، کارآمد نیستند، در نتیجه ناامید و دل شکسته می شوند و ممکن است به چنین رفتارهایی دست بزنند. در اکثر موارد، گاز گرفتن نشانه ای از مسائل ریشه دار عمیق در کودکان است و وظیفه شما به عنوان والدین یافتن مشکل و درمان آن است. ​اگر کودک شما، دیگران را گاز می گیرد، نمی توانید یک تماشاگر خاموش باشید. توجه فوری لازم و ضروری است و شما باید گام های مناسبی در جهت تغییر این عادت او، به شیوه ای مثبت و سازنده بردارید. در ادامه به ارائه راهکارهایی جهت توقف چنین رفتارهایی در کودکان می پردازیم.

1. واکنش نشان ندهید، همیشه عمل کنید

به عنوان پدر و مادر، بسیار احمقانه است، اگر عصبانی شوید و بر سر کودکتان فریاد بزنید. شما در ابتدا باید از سرزنش کردن و فریاد زدن بر سر کودکتان اجتناب کنید و نباید اجازه دهید که رفتارهای وی روی شما تاثیر بگذارد.

بهترین گزینه این است که ابتدا با کشیدن یک نفس عمیق خودتان را آرام کنید. سپس کودکتان را از صحنه خارج کنید و او را به یک محیط آرام ببرید. اگر شما بر سر فرزندتان فریاد بزنید، او با پرخاش بیشتری واکنش نشان می دهد.

2. ابتدا کودکتان را آرام کنید، سپس از او سوال بپرسید

به جای پرسیدن سوالاتی در مورد رفتار نامطلوب کودکتان، به او اجازه دهید آرام شود و سپس پرسیدن سوالاتتان را شروع کنید.

 او را از آن ناحیه دور کنید و از او بخواهید بنشیند. به او اجازه دهید تمام سرخوردگی و خشمش فروکش کند. سپس شما باید دلایل چنین رفتارهایی را بیابید.

3. به کودکتان آموزش دهید که همدل باشد

همیشه به کودکتان آموزش دهید که چنین رفتارهایی می تواند به دیگران آسیب برساند. از کودکتان بپرسید که اگر شخص دیگری با وی چنین رفتاری بکند، چه احساسی خواهد داشت؟ به او اجازه دهید که خودش بفهمد رفتارش اصلاً خوب نبوده است. اکنون زمان آن است که به فرزندتان بگویید اگر دوباره این رفتارش را تکرار کند، باید تحت یک درمان شدید قرار گیرد.

4. فعال باشید

بهتر است به جای احساس تاسف، آماده باشید. از محرک های گاز گرفتن کودکتان آگاه باشید. بررسی کنید که کدام اقدامات باعث بروز چنین رفتاری می شود. آیا کودکتان زمانی که مجبور است اسباب بازی هایش را به اشتراک بگذارد، گاز می گیرد؟ یا زمانی که با کودکان بزرگ تر از خود بازی می کند؟ هر زمانی که چنین شرایطی اتفاق می افتد، مطمئن باشید که با راه حل هایی جهت جلوگیری از رفتار گاز یا نیشگون گرفتن کودکتان، آماده هستید.

5. به دنبال گروه های دوستان بهتری باشید

اکثر اوقات، کودکان چنین رفتارهایی را با دیدن کودکان دیگری که این کارها را انجام می دهند، یاد می گیرند. اگر شما متوجه شدید که کودکتان رفتارهای ناخواسته را از دوستانش یاد می گیرد، او را از چنین گروهی دور نگه دارید و سعی کنید دوستان بهتری برای او پیدا کنید.

6. به دنبال توصیه های دیگران باشید

یک گروه پشتیبانی شامل والدین دیگر بیابید تا شما را در این زمینه یاری دهند. اغلب اوقات، توصیه های آن ها ممکن است به شما برای غلبه بر چنین رفتارهایی کمک کند. با به اشتراک گذاری نگرانی هایتان با دیگران، متوجه خواهید شد که شما تنها نفری نیستید که از این مشکل رنج می برید.

7. به کودکتان مهارت های حل مساله را آموزش دهید

گاهی اوقات، یک کودک به یک گفتگوی سازنده نیاز دارد تا بفهمد چرا کارهای خاصی نادرست است. به کودکتان بگویید به جای گاز گرفتن، راه های جایگزینی وجود دارد. او را در شرایط عصبانیت قرار دهید و به او نشان دهید که چگونه با رفتارهای جایگزین می تواند با آن مقابله کند. به او رفتارهای خوب را آموزش دهید و همچنین وی را متوجه کنید که گاز یا نیشگون گرفتن بد است.

8. انتظار تغییر یک شبه را نداشته باشید

این اتفاق بخشی از رشد کودکتان است، بنابراین، صبور باشید و امیدتان را از دست ندهید. اگر با توضیح دوباره یا سه باره به کودکتان، تغییری در رفتارش مشاهده نشد، مضطرب یا عصبانی نشوید. کودکان پیش از این که یاد بگیرند عادت های قدیمی را فراموش کنند و به رفتار صحیح خو بگیرند، نیاز به چندین بار تکرار دارند. در نهایت کودکتان با حمایت و هدایت شما، بر رفتارهای اشتباهش غلبه می کند.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

پاسخ به سوالات والدین (31): چگونه از صدمه زدن فرزندم به کودکان دیگر پیشگیری کنم؟

چه رفتارهایی در کودکان طبیعی و چه رفتارهایی غیر طبیعی است؟

پاسخ به سوالات والدین (33): در برابر قشقرق های فرزندم چه رفتاری باید داشته باشم؟

13 راهکار برای کنترل خشم در کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.