پاسخ به سوالات والدین (38): چگونه دادن پول توجیبی را به کودکم مدیریت کنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به ارائه راهکارهایی جهت مدیریت پول توجیبی به کودکان می پردازیم.

با سلام

پسري 7 و نیم ساله دارم كه مدتي است از من و پدرش پول تو جيبي مي خواهد. گويي از اين طريق حس استقلال مي كند. البته پسر ما كودك مستقلي است و گاهي برايم خريد هم مي كند، اما من و همسرم نمي دانيم آيا كار درستي است كه از اين سن به او پول توجيبي بدهيم. لطفاً راهنمايي كنيد.

با سلام خدمت شما مادر عزيز

معمولاً وقتي بچه ها به سن شش سالگي مي رسند مي توانيم دادن پول توجيبي را آغاز كنيم. يعني وقتي كودك آن قدر بزرگ شده باشد كه پول را در اشكال مختلف آن (سكه، اسكناس و ...) بشناسد و مفهوم آن را متوجه شود و بتواند مسئوليت پولش را به عهده بگيرد. به طور كلي، سن دادن پول توجيبي بسته به رشد عقلي فرزند شما دارد. در ادامه راهكارهايي براي چگونگي دادن پول تو جيبي به فرزندتان ارائه خواهد شد.

1. در مورد مصرف پول توجيبي با كودكتان صحبت كنيد

بهتر است از همان ابتدا به كودكتان بگوييد با اين پول اجازه دارد چه چيزهايي بخرد و چه چيزهايي را نمي تواند بخرد. خودتان هم موارد مورد توافق براي مصرف پول توجيبي اش را براي كودك خريداري نكنيد.

2. نحوه مصرف پول توجيبي را به كودك آموزش دهيد

پول توجيبي راهي براي افزايش استقلال و مسئوليت پذيري به كودك است؛ پس نحوه مصرف آن را به كودك آموزش دهيد. مثلا به آن ها بگوييد بخشي از اين پول را داخل قلك پس انداز كنند و بخشي را صرف خريد خوراكي  و بقيه را زير نظر والدين و با حق انتخاب خودش خرج نمايد.

3. پدر مسئول دادن پول توجيبي باشد

بهتر است بچه ها پول توجيبي را به همان شكل سنتي از پدرشان دريافت كنند؛ اما در هنگام دادن آن مادر حتماً حضور داشته باشد. تا اين حس به فرزندان منتقل شود كه پدر مسئول دادن پول است، اما اين پول از طرف پدر و مادر داده مي شود.

4. پول هاي عيدي يا كادو را از كودك نگيريد

به هيچ عنوان پول هاي كادو داده شده به كودك را از وي نگيريد. باز هم مصرف درست را به آن ها ياد بدهيد. در چنين مواردي كودك حق دارد با انتخاب خودش اما با نظارت والدين چيزي را كه مي خواهد براي خودش بخرد.

5. به بچه ها ياد بدهيد خانواده ها در زمينه پول توجيبي دادن با هم متفاوتند

به كودك ياد بدهيد خانواده ها هم در روشي كه زندگي مي كنند (مثلاً چرا ليلا و مادرش هر ماه مي روند به مسافرت ولي ما نمي رويم؟)، هم در بدست آوردن پول (چرا باباي اشكان انقد پولداره و پولش از ما خيلي بيشتره؟) و هم در نحوه خرج كردن آن (چرا مهتاب هرچي ميخواد ميخره، اما تو براي من نميخري؟) با هم تفاوت دارند.

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

 

4 درس مهم برای آموزش نحوه مديريت پول به کودکان

10 راهکار برای آموزش ارزش پول به کودکان

پاسخ به سوالات والدین (36): با حسادت فرزندم به خواهر تازه متولدش چه کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (35): چگونه مشکل خواب شبانه فرزندم را رفع کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.