بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته هفدهم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته هفدهم بارداری است.

برجسته ترین اتفاقی که در هفته هفدهم بارداری رخ می دهد، عرق کردن جنینتان است. غدد عرق او در این هفته توسعه یافته و کاملاً کاربردی هستند. همان طور که شما به آرامی احساس توازن عاطفیتان را به دست می آورید، احساس تعادل جسمانیتان اندکی به هم می خورد. اگر چه جنین شما هنوزز خیلی کوچک است، اما شکمتان به اندازه کافی رشد کرده است تا مرکز ثقل شما را تحت تاثیر قرار دهد، لذا مراقب گام برداشتنتان باشید. سقوط یا افتادن در طول هفته هفدهم بارداری می تواند زندگی شما و جنینتان را تهدید کند. در ادامه به معرفی تغییرات مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری می پردازیم.

تغییرات مادر در هفته هفدهم بارداری

از هفته شانزدهم تا بیستم، شما می توانید در هفته حدود 450 گرم، وزن اضافه کنید. شما در طول این مدت می توانید حدود 1800 تا 2700 گرم، وزن به دست آورید. با افزایش رشد ناگهانی نوزادتان، استخوان ها، عضلات و مفاصلتان به منظور آماده شدن برای رشد جنین، شروع به تغییر می کنند. این تغییرات ممکن است به گرفتگی و تورم پاها، ظاهر شدن رگ های واریسی و کمر درد منجر شود. در ادامه به ارائه برخی از این تغییرات در هفته هفدهم بارداری می پردازیم.

1. تغییرات پوست

علائم کشیدگی دور از دسترس نیست. اما خارش و لینیا نگرا (خط عمودی تیره ای که از شکم تا ناحیه شرمگاهی کشیده شده است) ممکن است پیش از این رخ داده باشند. کشیدگی پوست سینه و شکمتان ممکن است موجب خارش شود که می تواند آزاردهنده باشد، اما مضر نیست.

2. تغییرات رحم

شکل رحم شما نیز تغییر می کند. رحم شما هم اکنون ناحیه لگن را پُر کرده و به روده هایتان فشار می آورد و ممکن است داخل شکمتان را تغییر دهند. بالای رحم شما گردتر می شود و طول آن نیز افزایش می یابد. این تغییرات ممکن است به کمر درد و سایر ناراحتی های جسمانی منجر شود. در داخل رحم شما، ضخامت جفت تقریباً 2.5 سانتی متر می باشد که به طور خستگی ناپذیری اکسیژن و مواد غذایی را به جنین منتقل کرده و مواد زائد را حذف می کند.

3. درد عصبی سیاتیک

درد عصبی سیاتیک، یکی دیگر از ناراحتی هایی است که شما ممکن است در طول هفته هفدهم بارداری تجربه کنید. این یک درد دوره ای در پاهای شما می باشد. عصب سیاتیک، بزرگ ترین عصب در بدن شما است که عملکرد حسی و حرکتی بخش پایینی بدن را بر عهده دارد. رحم و جنین در حال رشد به این عصب فشار وارد می کنند و در نتیجه شما دردی در پاهایتان احساس می کنید.

4. سرگیجه

این که شما گاهی اوقات سرگیجه داشته باشید، کاملاً طبیعی است. زیرا تنظیم شدن بدن با تغییراتی که در طول چند ماه گذشته اتفاق افتاده است، کار راحتی نیست. سعی کنید، حالت و موقعیت بدنتان را به آرامی تغییر دهید. اعمال طبیعی، مانند: ایستادن، نشستن یا خوابیدن را به آرامی و بدون هیچ حرکت ناگهانی ای انجام دهید.

5. تغییر در اشتها

اشتهای شما پس از پشت سر گذاشتن دوره بیماری تهوع آور صبحگاهی، با انتقام باز می گردد. نسبت به بیشتر غذا خوردن خود، احساس گناه نداشته باشید. علت اشتهای بیشتر شما، جهش در رشد جنین درون شکمتان می باشد.

به یاد داشته باشید که شما نباید به اندازه دو نفر غذا بخورید. غذاهای سالم بخورید و از خوردن مواد غذایی که چربی های غیر ضروری در بدن شما می سازند، اجتناب کنید.

6. حرکت جنین

اگر شما هنوز لرزش یا تکانی را در شکم خود احساس نکرده اید، مراقب باشید، چرا که پیش از رسیدن به هفته بیستم آن را احساس خواهید کرد. برخی جنین ها در طول روز فعال تر هستند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند زمانی که شما قصد استراحت دارید، ضربه بزنند. ضربه و حرکت جنینتان، به شما می فهماند که او فردی مستقل است و ذهن خودش را دارد. این لحظه می تواند احساسات عاطفی شما را برانگیزاند.

7. آغوز

پستان های شما برای شیردهی آماده می شوند و مایع غلیظ و زرد رنگی را تولید می کنند که ممکن است از نوک پستانتان نشت کند. شما اکنون برای شیردهی به نوزادتان آماه هستید، اگر چه برای شیردهی واقعی باید چند ماه دیگر منتظر بمانید.

تغییرات جنین در هفته هفدهم بارداری

جنین شما همچنان به رشد خود ادامه می دهد. یک لایه چربی قهوه ای زیر پوست او شروع به رشد می کند. این چربی نوزادتان را پس از این که از رحم گرم و نرم شما خارج شد و وارد جهان سرد بیرون شد، گرم نگه می دارد. این لایه چربی، همچنین برای جنینتان انرژی تولید می کند. جنینتان دیگر به طور کامل برای محافظت از پوستش به کرک های نازک و مو مانند بر روی پوستش وابسته نیست.

ورنیکس کازئوزا، در پایان هفته هفدهم بارداری شروع به توسعه می کند. ورنیکس ماده ای سفید رنگ و پنیر مانند است که بر روی پوست نوزادان تازه متولد شده پوشیده شده است. تحقیقات واقعیت های شگفت انگیزی را درباره ورنیکس ثابت کرده اند. از این رو گفته می شود که نباید نوزادان را بلافاصله پس از تولد به حمام برد. به غیر از خواص ضد باکتریایی، ورنیکس حاوی مواد مرطوب کننده بسیاری است که توجه صنایع آرایشی و بهداشتی را به خود جلب کرده است. ورنیکس به طور عمده دارای خواص ضد میکروبی گوناگون است که به محافظت از نوزاد تازه متولد شده در برابر انواع عفونت های مختلف کمک می کند.

اسکلت جنین شما از غضروف نرم به استخوان قوی تغییر می کند. او هم اکنون می تواند مفاصلش را به راحتی حرکت دهد.

ماده محافظی که میلین نامیده می شود، توسعه می یابد و شروع به پیچیدن حول نخاع جنینتان می کند.

بند ناف که شاهراهی به سوی جفت است، روز به روز قوی تر و ضخیم تر می شود.

راهروهای هوایی در سیستم تنفسی جنینتان، انشعاباتش را تکمیل کرده است. شُش های جنینتان به زودی آماده مصرف اکسیژن خواهند شد.

سر، پاها و بدن جنینتان هم اکنون کامل تر از قبل شده است.

حرکات جنین در داخل رحم افزایش یافته است. اگر به این لرزیدن ها و تکان خوردن ها عادت کرده اید، از این لحظات خاص با جنینتان لذت خواهید برد.

جنینتان دهانش را به منظور تنفس باز و بسته می کند. او برای به دست آوردن مهارت های تنفس، تمرین می کند و به مکیدن ادامه می دهد.

ضربان قلب او قوی و مداوم است و به راحتی در طول سونوگرافی قابل تشخیص است.

اگر چه جنینتان هم اکنون داخل رحم شما قرار دارد، اما آن جا برای او بسیار پر سر و صدا است. او می تواند صدای شما، ضربان قلبتان، صدای شکمتان در هنگام گرسنگی یا هضم غذا را بشنود. صداهای بلند می تواند جنینتان را شگفت زده و صدای آرام شما می تواند او را آرام کند.

گفته می شود، جنین می تواند لمس کردن مادرش را حتی در این مرحله حس کند. سعی کنید هنگامی که شکمتان را به آرامی در حرکات دایره وار مالش می دهید، برای جنینتان لالایی بخوانید.

با ورود به هفته هفدهم، جنین شما تقریباً به اندازه یک پرتقال بزرگ است. طول او حدود 12 الی 14 سانتی متر و وزنش حدود 140 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته شانزدهم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته پانزدهم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته چهاردهم

رژیم غذایی مناسب در ماه چهارم بارداری چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.