زردی در نوزادان تازه متولد شده: علل، علائم و راه های درمان آن

بسیاری از نوزادان تازه متولد شده، مبتلا به زردی می شوند و این اتفاق شایع و طبیعی می باشد. تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار حائز اهمیت است. از این رو، در ادامه به معرفی بیشتر بیماری زردی، علل، علائم و راه های پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

زردی در نوزادان تازه متولد شده به زردی پوست و چشم ها منجر می شود. زردی در نوزادان تازه متولد شده بسیار شایع است و هنگامی رخ می دهد که میزان بیلی روبین خونشان بالا باشد. نوزادان سلول های قرمز خون حامل اکسیژن اضافی دارند، اما کبد کوچکشان نمی تواند رنگدانه زرد یا بیلی روبینی که در طی تجزیه طبیعی سلول های قرمز خون ایجاد می شود، پردازش و از بدن خارج کند. همچنین روده ها نیز به جای دفع بیلی روبین، آن را جذب می کنند، لذا با توجه به تمامی این عوامل، زردی اتفاق می افتد. در نوزادان بزرگ تر و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را پردازش می کند و آن را از طریق دستگاه گوارش خارج می کند. خبر خوب این است که در اکثر موارد، زردی نوزادان تازه متولد شده، با توسعه و تکامل کبد و همچنین با شروع تغذیه نوزاد، بهبود می یابد و بیلی روبین از بدنش خارج می شود. در اکثر موارد، زردی در عرض 2 الی 3 هفته ناپدید می شود. زردی ای که بیش از 3 هفته باقی بماند، ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. علاوه بر این، میزان بالای بیلی روبین (معمولاً بالای 25) می تواند نوزاد را در معرض خطر ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر انواع آسیب های مغزی قرار دهد. در موارد نادر نیز، زردی ممکن است نشانه یک عفونت یا مشکل تیروئید باشد. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های پیشگیری و درمان زردی در نوزادان تازه متولد شده می پردازیم.

علل زردی در نوزادان تازه متولد شده

نوزادانی که بیشتر در معرض ابتلا به زردی هستند، عبارتند از:

 • نوزادان نارس یا نوزادانی که پیش از هفته 37 بارداری متولد شده اند.
 • نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی کنند (یا نوزادانی که به اندازه کافی شیر خشک دریافت نمی کنند)، به دلیل این که یا به سختی از شیر مادر تغذیه می کنند یا هنوز شیر مادرشان در دسترس نیست.
 • وجود ماده ای در شیر مادر که میزان بیلی روبین را افزایش می دهد و لذا از دفع بیلی روبین از طریق روده جلوگیری می کند.
 • نوزادانی که نوع خونشان با نوع خون مادرشان مطابق و سازگار نیست.

اگر نوع خون‌ نوزاد با نوع خون مادرش مطابق و سازگار نباشد، مادر نوزاد ممکن است آنتی بادی هایی تولید کند که سلول های قرمز خون نوزاد را از بین ببرند و باعث افزایش ناگهانی میزان بیلی روبین شوند.

علل دیگر زردی در نوزادان تازه متولد شده، عبارت است از:

 • کبودی در هنگام تولد یا سایر خونریزی های داخلی
 • مشکلات کبدی
 • عفونت
 • کمبود یک آنزیم
 • یک اختلال در سلول های قرمز خون نوزادتان

علائم زردی در نوزادان تازه متولد شده

اولین علامت زردی، زرد شدن پوست و چشم های نوزاد است. زرد شدن ممکن است در عرض 2 یا 4 روز پس از تولد شروع شود و ممکن است پیش از گسترش یافتن به سراسر بدنش، در صورتش ظاهر شود. میزان بیلی روبین معمولاً بین 3 الی 7 روز پس از تولد به اوج می رسد.

اگر انگشتتان را به آرامی بر روی پوست (بینی یا پیشانی) نوزادتان فشار دهید و آن ناحیه از پوست زرد شود، احتمالاً نشانه زردی است. اگر پوست نوزادتان تیره است، بهتر است قسمت سفید چشم یا لثه اش را برای یافتن زردی مشاهده کنید.

شما همچنین ممکن است متوجه مدفوع رنگ پریده نوزادتان شوید، که نشان از عدم وجود بیلی روبین می باشد.

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

در اکثر موارد، زردی طبیعی است، اما گاهی اوقات زردی می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. زردی شدید خطر انتقال بیلی روبین به مغز را افزایش می دهد و در نتیجه می تواند منجر به آسیب های مغزی شود. اگر متوجه علائم زیر شدید، به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر کمتر از 24 ساعت پس از تولد شروع به زرد شدن کرد
 • زردی گسترش یابد یا شدیدتر شود
 • نوزادتان تب بالای 38 درجه سانتی گراد داشته باشد
 • رنگ زردی نوزادتان عمیق تر شود
 • نوزادتان به طور ناکافی تغذیه کند، بی میل یا بی قرار باشد و به شدت گریه کند
 • پس از 2 هفته (یا پس از 3 هفته، اگر نوزادتان نارس بود) بهبود نیافت
 • اگر 7 روز پس از تولد یا بیشتر از آن، شروع به زرد شدن کرد
 • اگر مدفوعش سفید رنگ است

راه های درمان زردی در نوزادان تازه متولد شده

زردی خفیف معمولاً با شروع رشد و بلوغ کبد نوزاد، خودش بهبود می یابد. تغذیه مکرر (بین 8 الی 12 بار در روز) به خروج بیلی روبین از بدن نوزاد کمک می کند.

زردی شدیدتر ممکن است به سایر درمان ها نیاز داشته باشد. نور درمانی یکی از روش های رایج و بسیار موثر درمان است که از نور برای دفع بیلی روبین در بدن نوزاد استفاده می شود. در نور درمانی، نوزاد شما زیر یک طیف نور آبی قرار می گیرد، در حالی که تنها پوشک و یک عینک یا چشم بند محافظ دارد. یک پتو فیبر نوری نیز ممکن است زیر نوزادتان قرار گیرد.

در موارد بسیار حاد، ممکن است نیاز به انتقال یا تعویض خون باشد. در انتقال یا تعویض خون، نوزاد مقدار خون کمی را از یک اهدا کننده یا بانک خون دریافت می کند. در این روش خون آسیب دیده نوزاد با خون سالم جایگزین می شود. علاوه بر این، تعداد سلول های قرمز خون نوزاد نیز افزایش می یابد و میزان بیلی روبین کاهش می یابد.

پیشگیری از زردی در نوزادان تازه متولد شده

هیچ راه حل عملی برای پیشگیری از زردی نوزادان تازه متولد شده وجود ندارد. در طول بارداری، شما می توانید نوع خون خود را آزمایش کنید. پس از تولد، در صورت لزوم، نوع خون نوزاد شما مورد آزمایش قرار می گیرد تا از احتمال ناسازگاری اش با خون شما که می تواند منجر به زردی شود، جلوگیری شود. اگر نوزاد شما دچار زردی شود، راه هایی وجود دارد تا از شدیدتر شدن آن جلوگیری کند.

مطمئن شوید که نوزادتان از شیر مادر به اندازه کافی تغذیه می کند. نوزادتان را 8 الی 12 بار در روز، برای چند روز اول تغذیه کنید تا از کم آب نشدن بدن وی اطمینان حاصل کنید. این کار به بیلی روبین کمک می کند، سریع تر از بدن نوزادتان خارج شود.

اگر شما قادر به تغذیه با شیر مادر نیستید و نوزادتان را با شیر خشک تغذیه می کنید، در هفته اول، هر 2 الی 3 ساعت یک بار، 25 الی50 میلی لیتر شیر خشک به نوزادتان بدهید. نوزادان زودرس یا کوچک تر ممکن است مقادیر کمتری شیر خشک دریافت کنند، زیرا آن ها شیر مادر نیز دریافت می کنند. اگر در مورد کم خوردن یا زیاد خوردن شیر خشک نوزادتان یا در مورد بیدار نشدن وی حداقل 8 بار در 24 ساعت برای تغذیه شدن، نگران هستید، با پزشکتان گفتگو کنید.

نوزادتان را با دقت، در 5 روز اول زندگی اش برای یافتن علائم زردی، مانند: زرد شدن پوست و چشم هایش نگاه کنید. اگر متوجه شدید که نوزادتان علائم زردی را دارد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منابع:

برگرفته از وب سایت health line

برگرفته از وب سایت baby centre

برگرفته از وب سایت kids health

اینفوگراف: سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

اینفوگراف: علائم طبیعی و نگران کننده در رنگ مدفوع نوزادان

اینفوگراف: 4 موضوع مهمی که والدین نوزادان درگیر آن هستند

اینفوگراف: تفاوت نوزاد کولیکی و پُرنیاز چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.