پاسخ به سوالات والدین (39): چه كنم فرزندم از شر قلدرهای مدرسه خلاص شود؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به ارائه راهکارهایی جهت مقابله با قلدری کودکان در مدرسه می پردازیم.

با سلام

كودكي ٨ ساله دارم كه به تازگي متوجه شده ام كه در مدرسه از طرف بعضي بچه ها مورد زورگويي قرار مي گيرد؛ اما تا به حال، به من و پدرش هيچ شكايتي نكرده و زماني هم كه در مورد مدرسه از او مي پرسيم، هيچ اشاره اي به اين موضوع نمي كند. خيلي نگران او هستم و نمي دانم چطور كمكش كنم تا حرف هايش را در اين مورد به من بزند؟

سلام مادر گرامی

متاسفانه تعداد كودكاني كه از نظر عاطفي و جسمي مورد زورگويي و قلدري قرار مي گيرند، كم نيست. ممكن است وقتي كودك شما را مسخره يا تهديد مي كنند، اين سوالات را از خودش بپرسد: مبادا سزاوار چنين رفتاري ام!؟ مبادا ديگران فكر كنند من ضعيف ام!؟ نكند فكر كنند بچه ننه يا ترسو هستم!؟ اگر اين حالت را به ديگران بگويم شايد آن ها هم مرا اذيت كنند يا سرزنشم كنند!؟ 

در چنين شرايط سختي، كودك احساس تنهايي مي كند و نمي داند براي كمك گرفتن چه كار كند. با اين كه تحمل درد سخت است، ولي او دوست ندارد به آدم زورگو بهانه­ بيشتري بدهد. به همين خاطر از صحبت كردن در مورد آن خودداري مي كند. اما اگر اين مسئله جدي گرفته نشود، عزت نفس او نيز به تدريج آسيب خواهد ديد.

در اين چالش به معرفی روش هاي مفيدي مي پردازيم كه براي اجتناب از هر نوع قلدري، دفاع در برابر آن و خلع صلاح آن به كار گرفته مي شود.

1. موضوع را جدي بگيريد و به سرعت وارد عمل شويد

معمولاً نشانه هاي آشكاري دال بر زورگويي وجود دارد. مترصد هر نوع تغيير در رفتار و نگرش هاي او در ارتباط با مدرسه باشيد. كودكتان ممكن است صبح ها در خود فرو رفته باشد و ميل نداشته باشد به مدرسه برود. شب ها خواب او مختل شود يا ناگهان اعتماد خود را نسبت به كارش يا خودش از دست بدهد. هر يك از اين رويدادها نشان مي دهد كه زمان حرف زدن و بحث كردن با او فرا رسيده است و بايد به جستجوي مشكل بر آييد.

موضوع را به اولياي مدرسه بگوييد و درباره تجربه هاي كودكان ديگر با والدينشان گفت و گو كنيد.

2. كودكتان را به آرامش دعوت كنيد

به او قوت قلب بدهيد كه تقصير او نبوده و بگوييد كه او نبايد از چيزي شرمنده شود. به دقت به آن چه مي گويد گوش دهيد و آن را باور كنيد.

3. با كودكتان در مورد راهبرد هاي سودمند صحبت كنيد

با هم درباره اصطلاح هاي مناسب و ژست هاي بدني مفيدي كه او از كاربرد آن ها احساس راحتي مي كند و باعث تقويت روحيه اش مي شود، بحث كنيد. به عنوان مثال به او بگوييد از حرف هاي قوي و محكم استفاده كن، مثل اين جمله: «من دوست ندارم لباس مرا بكشي»؛ «مي گويم برو كنار» و بعد دور شدن از فرد قلدر. گوشه گيري، عقب نشيني و التماس فقط نشان مي دهد كه زورگوها برنده شده اند.

به او بگوييد براي اين كه موفق شود، بايد سرش را بالا نگه دارد و به بالا نگاه كند. محكم و صاف بايستد و جوري حرف بزند كه ديگران صداي او را بشنوند.

4. به كارگيري خشونت بدني را به فرزندتان توصيه نكنيد

اين كار به طور ضمني به كودك مي آموزد كه خشونت روش درستي براي حل مسائل جزئي است. همچنين اين كار، بي نتيجه خواهد بود و فقط اوضاع را بدتر مي كند.

5. پيشنهاد كنيد با افراد مختلف دوستي كند

اگر كودكتان وارد گروه هاي بيرون از مدرسه شود، مي تواند برچسب قرباني را از خودش دور كند.

در پايان اين كه:

اين روش ها را به خوبي ياد بگيريد و آن ها را به همراه ساير اعضاي خانواده با كودكتان تمرين كنيد. به ياد داشته باشيد اوضاع يك شبه رو به راه نمي شود، ولي اگر پيگير باشيد، همه چيز درست خواهد شد.

 

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

 

با کودکی که قلدری می کند، چه رفتاری داشته باشیم؟

پاسخ به سوالات والدین (38): چگونه دادن پول توجیبی را به کودکم مدیریت کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (37): راه های مقابله با شیطنت های فرزندم در هنگام تعویض پوشک چیست؟

پاسخ به سوالات والدین (36): با حسادت فرزندم به خواهر تازه متولدش چه کنم؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.