پاسخ به سوالات والدین (41): با بهانه «فراموش كردم» كودكم برای انجام ندادن کارها چه كنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به ارائه راهکارهایی جهت مقابله با بهانه «فراموش کردن» کودکان برای انجام ندادن کارها می پردازیم.

بسياري از كودكان براي انجام ندادن كارهايي كه به آن ها محول مي شود، به فرايندهاي دروني پنهان متوسل مي شوند. مثلاً بهانه مي آورند كه سردرد دارند، بيمار هستند، ترسيده اند يا فراموش كرده اند. در اين مطلب مي خواهيم به موضوع فراموشي بپردازيم. چرا كه يكي از موضوعات اساسي در آموزش مسئوليت پذيري، پاسخ به اين پرسش است كه چه كسي مسئول يادآوري است؟ بي شك هيچ پدر، مادر، و يا معلمي نيست كه جمله «فراموش كردم» را نشنيده باشد. كودكان اغلب گمان مي كنند كه برنامه فعاليت هاي آن ها داراي بيشترين اهميت در خانواده است. اين كودكان به آساني وظايف خود را ناديده مي گيرند يا فراموش مي كنندبراي ترغيب كودكان به يادآوري، تمهيداتي وجود دارد كه در ادامه به آن ها اشاره خواهيم كرد.

1. وظايف كودكان را به تفصيل يادداشت و جايي نصب كنيد

رونوشتي از فهرست كارهاي روزمره تهيه كنيد. يك مركز پيغام داشته باشيد و فهرست را در آن جا نصب كنيد: روي كمد اتاقش. روي يخچال. روي در اتاق.

2. پس از آنكه مطمئن شديد كودكان وظايفشان را شنيده و درك كرده اند دوباره تذكر ندهيد

يادآوري مدام و تكراري وظايف به كودكان نادرست است و كودكان به آن وابسته مي شوند و عادت مي كنند.

3. تا مي توانيد نظم برقرار كنيد

برخي وظايف را مي توان به شكل روتين در آورد، به اين شكل كه در زمان معين و قابل پيش بيني انجام گيرند. اين گونه قدرت به خاطر سپردن كودكان افزايش ميابد. اين تكاليف بهتر هم انجام مي پذيرند. مثال هاي از تكاليفي كه مي توانند روتين شوند: جارو كردن، غذا دادن به حيوانات خانگي، تميز كردن باغچه.

4. گفته هاي خويش را به خاطر بسپاريد

وقتي شما حرف هاي خودتان را فراموش مي كنيد، به طور ضمني به كودكتان اجازه مي دهيد كه آن ها هم چنين كنند. آن چه را كه به كودك گفته ايد يا قول داده ايد، به هر طريقي كه مي توانيد به خاطر بسپاريد.

5. به ياد داشته باشيد كه احساس زمان در كودكان و بزرگسالان متفاوت است

در نهايت يادتان باشد كه بسياري از كودكان صرفاً در زمان حال زندگي مي كنند و به گذشته یا آينده نمي انديشند. بنابراين كودكي كه كاملاً مجذوب فعاليتي شده تمايل دارد كه از زير بار مسئوليت شانه خالي كند مثل وقتي كه در حال تماشاي كارتون مورد علاقه اش است. پس هنگام دادن مسئوليت و وظيفه به كودكتان زمان و مكان مناسب را انتخاب كنيد. 

 

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

5 راهکار برای آموزش مسئولیت پذیری به کودکان

پاسخ به سوالات والدین (39): چه كنم فرزندم از شر قلدرهای مدرسه خلاص شود؟

پاسخ به سوالات والدین (38): چگونه دادن پول توجیبی را به کودکم مدیریت کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (37): راه های مقابله با شیطنت های فرزندم در هنگام تعویض پوشک چیست؟

پاسخ به سوالات والدین (36): با حسادت فرزندم به خواهر تازه متولدش چه کنم؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.