پاسخ به سوالات والدین (42): چگونه به كودكم توجه كنم كه او را راضی كند؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به ارائه راهکارهایی جهت توجه به کودکان و راضی نگه داشتن آن ها می پردازیم.

با سلام

کودکی ٥ ساله دارم كه مُدام از من شكايت دارد كه به من توجه نمي كني. مي گويد من از چشم هات مي فهمم حواست به من نيست! در صورتي كه من هميشه فكر مي كنم تمام توجه ام براي اوست و حتي در بعضي بدرفتاري هايش، در مقابل پدر از او دفاع مي كنم و نمي گذارم حرفي به او بزند. گاهي اوقات كارهاي جديدي انجام مي دهد و چون براي خودش جالب است، من را كلافه مي كند تا همه حواسم را به او بدهم. نمي دانم چگونه بايد به او توجه كنم تا راضي شود و ديگر گله نكند. لطفاً راهنمايي ام كنيد.

سلام به شما مادر گرامي

توجه كردن يكي از مهارت هاي مهم و كليدي در تربيت كودك است و لازم است هر والدي روش صحيح اين كار را ياد بگيرد. اگر بتوانيد اين مهارت را به خوبي در مورد كودكتان ياد بگيريد باعث افزايش اعتماد به نفس، افزايش رفتارهاي مثبت، ايجاد يك رابطه مثبت بين خود و كودكتان و احساس كفايت در او خواهيد شد.

اكثر ما فكر مي كنيم توجه لازم را به كودكمان داريم، اما بارها از فرزندمان شنيده ايم كه شما هيچ توجهي به من نداريد و از اين بابت گله مند است. معمولاً شنيدن اين حرف ما را نگران و متعجب مي كند و نشان مي دهد روشي كه به كار برده ايم، نتوانسته علاقه و توجه ما را به كودك انتقال دهد.

در اين جا منظور از توجه كردن يعني توصيف رفتارهاي مناسب و كارهاي مثبت كودك و در بعضي مواقع، تقليد كردن يا تكرار آن چه كه كودكتان انجام مي دهد. با اين كارها شما موافقت خود را با رفتار مثبتي كه وي انجام داده نشان مي دهيد و او متوجه علاقه شما و توجه تان خواهد شد.

يادآوري مي كنم كه تنها به رفتارهاي مثبت كودك توجه نشان دهيد و به رفتارهاي منفي بي توجهي كنيد و آن ها را كاملاً ناديده بگيريد. در غير اين صورت رفتارهاي ناشايست هم تقويت مي شوند. البته توجه كردن شما بايد به وقايع عادي و طبيعي كه در طول روز براي كودك اتفاق مي افتد، نيز گسترش يابد. مثل اين كه كودكتان هر روز ساعاتي را در سكوت تلويزيون مي بيند و يا نقاشي مي كند؛ اما چون عادي شده ديگر مورد توجه قرار نمي گيرد.

در اين بخش، به اين مسئله مي پردازيم كه در زمان به كار گيري مهارت توجه كردن چه اقداماتي بهتر است انجام گيرد.

توجه كردن بسيار شبيه به گزارش مجريان از مسابقات ورزشي است كه صحنه وقايع را توضيح مي دهند. دقيقاً رفتاري را كه فرزندتان در حال انجام آن است بازگو كنيد و نشان دهيد كه حواستان به او هست و دركش مي كنيد. پس هرگاه موقعيتي مناسب به وجود آمد كنار او قرار بگيريد و با حوصله و دقت به رفتارش توجه كنيد. به عنوان مثال هنگام بازي كودك با لگو مي توان گفت: «آفرين آرش جان كه داري با مكعب هاي سفيد و زرد يه خونه بزرگ درست مي كني. حالا پنجره اش رو گذاشتي. الان مي خواهي ...»

روش ديگر براي توجه، تقليد كردن از كارهاي مثبت كودك است. مي توان هنگام توجه كردن كنار كودك نشست و كارهاي او را عيناً تقليد كرد. مثل كشيدن يك نقاشي يا ساختن يك مجسمه با خمير بازي. گذاشتن كفش ها مثل او در جاكفشي.

در پايان اين كه:

توجه كردن به رفتار كودك صرفاً نگاه كردن يا گفتن اين كه حواسم به توست، نمي باشد. بلكه بايد با آرامش و دور از عجله رفتارهاي مثبت فرزندتان را با در نظر گرفتن روش هاي ذكر شده مورد توجه قرار دهيد و تشويق كنيد. براي طي كردن موفقيت آميز اين مسير بايد به طور مدارم از اين روش ها استفاده كرد. زيرا به كارگيري گاه به گاه آن باعث بي اثر شدن اين روش مي شود. از هر لحظه كوتاه و مناسب براي توجه كردن به كودكتان استفاده كنيد. 

 

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 

پاسخ به سوالات والدین (41): با بهانه «فراموش كردم» كودكم برای انجام ندادن کارها چه كنم؟

پاسخ به سوالات والدین (40): در مقابل رفتارهای پر خطر نوجوانم چه كنم؟

پاسخ به سوالات والدین (39): چه كنم فرزندم از شر قلدرهای مدرسه خلاص شود؟

پاسخ به سوالات والدین (38): چگونه دادن پول توجیبی را به کودکم مدیریت کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (37): راه های مقابله با شیطنت های فرزندم در هنگام تعویض پوشک چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.