پاسخ به سوال والدین (43): اگر کودکم باتری خورد، چه کار کنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به اقدامات لازم در هنگام باتری خوردن کودکان می پردازیم.

با سلام

پسرم 3 ساله است و وسایل و اسباب بازی های زیادی دارد که با باتری کار می کنند. امروز ناگهان از غفلت من و پدرش سوء استفاده کرد و یک باتری دکمه ای خورد. لطفاً راهنمایی ام کنید که چه کار کنم؟

با سلام خدمت شما مادر گرامی

با پیشرفت های زیادی که در عرصه فناوری به وجود آمده است، تعداد ابزارها و سخت افزارها افزایش یافته و ابعاد آن ها نیز کاهش یافته است. یکی از این ابزارها، باتری است. باتری تقریباً در تمام وسایل خانه وجود دارد. برای مثال: در ساعت های مچی، ماشین حساب، کارت پستال، ریموت کنترل، اسباب بازی ها و ... . ما به طور ضروری در طول زندگی روزمره به باتری نیاز داریم. باتری ها در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند. باتری ها ممکن است زندگی نوزادان و کودکان را تهدید کند. باتری های دکمه ای خطرناک ترین نوع باتری ها هستند که باید کودکانمان را از آن ها محافظت کنیم. کودکان کنجکاو هستند و به طور غریزی اولین کاری که با باتری انجام می دهند، گذاشتن آن در دهانشان است.

خطرات و تهدیدات باتری های دکمه ای برای کودکان

باتری های دکمه ای بسیار کوچک و لغزنده هستند، از این رو خطر بلعیدن آن توسط کودکان افزایش می یابد و در نتیجه ممکن است منجر به خفگی شود. باتری ها بار الکتریکی تولید می کنند و رطوبت این جریان را افزایش می دهد. اگر باتری در گلوی کودکتان گیر کُند، جریان افزایش می یابد و منجر به ایجاد سوراخ یا سوزش در گلو می شود. شما نباید فقط نوزادان را از باتری ها دور نگه دارید، بلکه باید به کودکان بزرگ تر نیز درباره خطرات باتری ها آموزش دهید. کودکان، کاشفان جسور و نترس هستند. آن ها به راحتی می توانند باتری را مزه کنند تا جریان الکتریکی را احساس کنند.

اگر کودکتان باتری خورد، چه کار کنید؟

اگر کودکتان باتری بخورد، ممکن است اثراتش فوراً آشکار نشود و ممکن است در عرض کمتر از 2 ساعت، منجر به خونریزی داخلی یا عواقب کشنده شود. اگر مظنون هستید که کودکتان باتری خورده است، سعی نکنید او را وادار به استفراغ کنید و تا زمانی که پزشک توصیه نکرده است، سعی نکنید به او آب بنوشانید یا به امید دفع آن، به وی غذا بدهید. این کارها می تواند مرگبار باشد، لذا فوراً کودکتان را به بیمارستان منتقل کنید.

در این مواقع، معمولاً فوراً عکس برداری اشعه ایکس انجام می شود تا ببینند آیا باتری در مری گیر کرده است یا خیر. زیرا گیر کردن باتری در مری، عمدتاً موجب آسیب بافتی می شود. در اطراف باتری جریان الکتریکی ای تولید می شود که هیدروکسید (یک ماده شیمیایی قلیایی) تولید می کند و منجر به سوختگی بافت می شود. کودکان ممکن است سعی کنند، باتری را در بینی یا گوش خود فرو کنند، این کار می تواند منجر به آسیب دائمی شود.

پیشگیری از صدمات ناشی از باتری در کودکان

نکات زیر را برای محافظت کودکتان در برابر حوادث ناشی از باتری ها به یاد داشته باشید.

  • هر گونه قطعه شُل در اسباب بازی کودکتان و یا سایر وسایل مانند: ریموت کنترل، ساعت، ماشین حساب و ... را بررسی کنید، به خصوص درپوش باتری.
  • بهترین کار این است که محفظه باتری را با یک نوار چسب، به منظور جلوگیری از باز شدن درپوش و بیرون افتادن باتری، بپوشانید.
  • به کودکتان یاد دهید که هنگام تعویض باتری ها، همیشه علامت های مثبت و منفی را بررسی کند و باتری را به درستی در جای خود قرار دهد. زیرا در صورت نصب نادرست باتری، مواد باتری به بیرون نشت می کند و عوارض جبران ناپذیری بر پوست می گذارد و وسیله مورد نظر را نیز غیرقابل استفاده می کند.
  • باتری ها را در محل غیرقابل دسترس کودکتان نگهداری کنید.
  • باتری ها را در محلی خشک و خنک نگهداری کنید.
  • باتری ها را در کنار داروها یا وسایل فلزی نگهداری نکنید.
  • باتری های کهنه و قدیمی را جایی دور بیاندازید که کودکتان آن ها را پیدا نکند.
  • هرگز باتری ها را داخل آتش نیاندازید، زیرا ممکن است منفجر شوند.
  • سعی نکنید باتری های غیرقابل شارژ را شارژ کنید و یا باتری های تولیدکننده های دیگر را در شارژر یک باتری معین قرار ندهید، زیرا ممکن است منفجر شوند.
  • همیشه هنگامی که کودکتان با یک اسباب بازی یا سایر وسایل باتری دار بازی می کند، به وی نظارت کنید. باتری ها می توانند به راحتی بیش از حد گرم شوند. باتری های بیش از حد گرم شده بسیار خطرناک هستند و منجر به سوختگی می شوند.

با دنبال کردن نکات ساده فوق، مطمئناً می توانید خطرات ناشی از باتری ها را به حداقل برسانید. عاقلانه است که در هنگام بازی کودکتان، چشم از وی بر ندارید. اجازه ندهید اسباب بازی ها از کودکتان نگهداری کنند. در عوض با کودکتان بازی کنید، این کار نه تنها سرگرم کننده تر است، بلکه رابطه مادر فرزندی را تقویت می کند.

پاسخ به سوالات والدین (42): چگونه به كودكم توجه كنم كه او را راضی كند؟

پاسخ به سوالات والدین (41): با بهانه «فراموش كردم» كودكم برای انجام ندادن کارها چه كنم؟

پاسخ به سوالات والدین (40): در مقابل رفتارهای پر خطر نوجوانم چه كنم؟

پاسخ به سوالات والدین (39): چه كنم فرزندم از شر قلدرهای مدرسه خلاص شود؟

پاسخ به سوالات والدین (38): چگونه دادن پول توجیبی را به کودکم مدیریت کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.