آیا دندان در آوردن سبب اسهال در کودکان می شود؟

یکی از باورهایی که از قدیم الایام وجود دارد این است که کودکان به هنگام دندان در آوردن دچار اسهال می شوند. مقاله ای که در ادمه می آید، به بررسی صحت این موضوع می پردازد.

با گذر زمان، شاهد مراحل مختلف رشد و توسعه کودکتان خواهید بود. یکی از این مراحل، جوانه زدن اولین دندان وی خواهد بود. کودکتان ممکن است بین 3 الی 18 ماهگی علائم دندان در آوردن را از خود نشان دهد. دندان در آوردن ناراحتی های زیادی را برای کودکتان به همراه خواهد داشت. اسهال یکی از ناراحتی های مرتبط با دندان در آوردن است. هنگامی که کودکتان شروع به دندان در آوردن می کند، چیزهایی را در دهان خود می گذارد که ممکن است حاوی میکروب باشد و معده وی را ناراحت کند. در ادامه به شما می گوییم که چگونه دندان در آوردن منجر به اسهال می شود و نکاتی را برای مقابله با آن ارائه می کنیم.

علائم دندان در آوردن

برخی از علائم دندان در آوردن در کودکان عبارت است از:

1. ترشح بزاق

یکی از مهم ترین علائم دندان در آوردن در کودکان ترشح بزاق است. در هنگام دندان در آوردن بزاق کودکان از دهان آن ها، مانند: شیر آب، به بیرون سرازیر می شود.

2. گاز گرفتن

شما خواهید دید که کودکتان در هنگام دندان در آوردن به هر چیزی که می رسد، گاز می زند. برای مثال: شستش، انگشتانش، اسباب بازی ها و حتی سینه شما.

3. نپذیرفتن غذا

کودکتان در دوران دندان در آوردن اکثراً از خوردن غذا امتناع می کند.

4. بد خلق

کودکان در این دوران به شدت بد خلق و بهانه گیر می شوند و تسلی دادن آن ها بسیار دشوار است.

5. لثه های متورم

لثه های کودکان در هنگام دندان در آوردن، متورم می شود. شما معمولاً می توانید طرح دندان را در این لثه های بر آمده مشاهده کنید.

6. اختلال در خواب

کودک شما ممکن است در این دوران در سرتاسر شب به آرامی نخوابد. او اغلب از خواب بیدار می شود و بی دلیل گریه می کند.

7. اسهال

اسهال خفیف یکی دیگر از علائم شایع دندان در آوردن در کودکان است.

8. تب خفیف

با توجه به التهاب لثه ها، برخی کودکان در هنگام دندان در آوردن، تب خفیفی را از خود نشان می دهند.

آیا دندان در آوردن منجر به اسهال در کودکان می شود؟

در واقع بسیاری از افراد بر این باورند که دندان در آوردن منجر به اسهال می شود. اما این تصور واقعیت ندارد. هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که دندان در آوردن منجر به اسهال در کودکان می شود. از آن جایی که دندان در آوردن در مرحله ای اتفاق می افتد که اکثر کودکان مستعد ابتلا به همه بیماری ها و حساسیت ها هستند، علائم اسهال با این رویداد هم زمان می شود.

هنگامی که کودکان دندان در می آورند، به طور خودکار هر چیزی را که می توانند ببینند در دهانشان می گذارند. شما باید به این واقعیت توجه داشته باشید که بسیاری از این اشیا تمیز نیستند و ممکن است حاوی باکتری باشند. این باکتری ها به طور معمول سبب بروز اسهال در کودکان می شوند و در نتیجه اسهال و دندان در آوردن این گونه به یکدیگر مرتبط می شوند. بنابراین از تمیز بودن و ضدعفونی بودن هر چیزی که کودکتان در هنگام دندان در آوردن به دهان می گذارد، اطمینان حاصل کنید تا از ابتلا به اسهال وی جلوگیری کنید.

چگونه با اسهال در هنگام دندان در آوردن کودکتان مقابله کنید؟

اگر چه نیازی به درمان اسهال در زمان دندان در آوردن کودکان وجود ندارد، اما اگر اسهال کودکتان بیش از چند روز طول کشید و بیش از 5 بار در روز بود، باید فوراً اقدامات زیر را شروع کنید.

1. تغییر رژیم غذایی کودکتان

مقدار آب میوه ای را که به کودکتان می دهید، کاهش دهید. در عوض در این دوران بیشتر بر روی شیر مادر و یا شیر خشک تمرکز کنید. همچنین مهم است که به منظور جلوگیری از کم آب شدن بدن کودکتان، مصرف مایعات را افزایش دهید. قرار دادن سبزیجاتی، از جمله، هویج، موز و سیب زمینی در رژیم غذایی کودکتان، به کنترل اسهال در زمان دندان در آوردن کمک می کند. غلاتی شامل برنج و آب برنج ساده نیز به متوقف کردن اسهال در هنگام دندان در آوردن و اثرات آن کمک می کند. متوقف کردن مصرف محصولات لبنی نیز برای کنترل اسهال در هنگام دندان آوردن مفید خواهد بود.

2. جوشاندن اشیا

همان طور که پیش از این گفته شد، کودک شما در طول دوران دندان در آوردنش همه اشیا را در دهان می گذارد و گاز می گیرد. لذا این عمل می تواند منجر به عفونت شود. برای جلوگیری از عفونت، تمام اسباب بازی های وی را بجوشانید. شما همچنین می توانید به کودکتان یک حلقه دندانی ارائه کنید تا آن را بجود.

3. مشورت با متخصص اطفال کودکتان

اگر شما متوجه شدید که علائم دندان در آوردن متوقف نمی شوند، بهتر است با متخصص اطفال کودکتان مشورت کنید تا ببنید دقیقاً چه کاری باید انجام دهید. اگر برای درمان عفونت ویروسی یا باکتریایی نیاز به دارو برای درمان باشد، وی تجویز خواهد کرد. همچنین بسیار مهم است که بدن بی آب نباشد، از این رو، اگر متوجه شدید که اسهال کودکتان حتی بعد از چند روز، بهتر نشد، فوراً به پزشک کودکتان مراجعه کنید.

جوش پوشک و دندان در آوردن

برخی کودکان نیز به دلیل اسهال در زمان دندان در آوردن دچار جوش پوشک می شوند. جوش پوشک همچنین می تواند ناشی از عفونت های ویروسی، مصرف آنتی بیوتیک یا مشکلات گوارشی باشد که سبب اسهال می شود. استفاده از کرم جوش پوشک می تواند تا حد زیادی به بهبود سریع این جوش ها کمک کند.

در نهایت این که:

ما امیدواریم تمامی نکات فوق، به شما جهت مقابله با اسهال و جوش پوشک در زمان دندان در آوردن کودکتان کمک کند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

اینفوگراف: 10 نشانه دندان درآوردن نوزادان به همراه راه حل ها

اینفوگراف: زمان و مکان دندان در آوردن نوزادان و کودکان

ویدئو: مراحل دندان در آوردن کودکان

اینفوگراف: راهنمای والدین برای بهداشت دهان و دندان کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان: علل، علائم و راه های در مان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.