کم آبی بدن کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

بدن انسان به دلایل مختلفی از جمله آب و هوای گرم، رژیم غذایی نادرست، فعالیت بدنی شدید و غیره دچار کم آبی می شود. در این میان کم آبی درد کودکان شایع تر از بزرگسالان است. از این رو، در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از کم آبی در کودکان می پردازیم.

کم آب شدن بدن، وضعیتی است که فرد، مایعات کافی، به اندازه آن چه که بدنش نیاز دارد، ندارد. احتمال دارد کودکان در گرمای شدید تابستان دچار کم آبی شوند. لذا شما باید از شایع ترین علائم کم آبی آگاه باشید تا بتوانید فوراً اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهید. از این رو، در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان کم آبی در کودکان می پردازیم.

کم آبی چیست؟

همه ما به طور روزانه، مایعات بدنمان را از طریق پوست و یا حتی تنفس کردن به وسیله تعریق، اشک، ادرار و مدفوع از دست می دهیم. از دست دادن آب با مقدار آب و نمکی که در رژیم روزانه ما وجود دارد، مرتبط است. با این حال، زمانی که مقدار زیادی آب به دلیل بیماری هایی مانند: تب یا اسهال و یا بازی یا ورزش های شدید از بدن کودکان خارج می شود، آن ها ممکن است دچار کم آبی شوند، زیرا از دست دادن مایعات بدن از طریق رژیم غذایی و غیره جبران نمی شود. از آن جا که کودکان از لحاظ جسمانی بسیار فعال هستند، گاهی اوقات زمان طولانی مدتی را بدون نوشیدن آّب کافی سپری می کنند. کم آبی در کودکان می تواند منجر به بد خلقی، بی حالی و سرگیجه شود.

علل کم آبی در کودکان

کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد ابتلا به کم آبی هستند. شایع ترین علل کم آبی در کودکان در ادامه می آید.

1. گرمای بیش از حد

فعالیت بدنی بیش از حد در یک روز بسیار گرم و یا بودن در یک اتاق بسیار کوچک و گرم و خفه می تواند کم آبی را در کودکتان تشدید کند.

2. اسهال یا استفراغ

اگر کودکتان از اسهال یا استفراغ شدید رنج می برد، احتمال دارد که دچار کم آبی شود. در این حالت، وی مایعات زیادی را از دست می دهد. لذا شما باید مطمئن شوید که او مایعات به اندازه کافی مصرف می کند تا آب از دست رفته بدنش را جبران کند.

3. تب

حتی تب نیز می تواند منجر به کم آبی شود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود، مطمئن شوید که کودکتان مایعات را به هر شکلی که می خواهد، مصرف می کند.

4. امتناع از خوردن هر گونه مایعات

فرض کنید که کودکتان به گلو درد حاد دچار شده است. او ممکن است به دلیل شدت گلو درد از نوشیدن مایعات امتناع کند. لذا کودکتان ممکن است به کم آبی دچار شود.

علائم کم آبی در کودکان

علائم شایع کم آبی در کودکان عبارتند از:

 • ادرار نکردن بیش از 6 ساعت
 • گریه بدون اشک
 • خستگی مفرط
 • لب و دهان خشک
 • ادرار زرد رنگ با بوی قوی

در صورت بروز علائم زیر، لازم است فوراً کودکتان را نزد پزشک ببرید:

 • چشم های گود افتاده
 • سرگیجه یا سردرد
 • احساس خواب آلودگی مفرط
 • دست ها و پاهای سرد و داشتن ظاهری لکه لکه

اگر احساس کردید، کودکتان دچار کم آبی است، فوراً به اورژانس مراجعه کنید. از طرف دیگر، اگر احساس کردید که کم آبی کودکتان خفیف است، می توانید با پزشک اطفال کودکتان جهت انجام اقدامات مورد نیاز مشورت کنید.

درمان کم آبی در کودکان

در موارد عادی، پزشک کودکتان را برای ارزیابی شدت کم آبی معاینه می کند و سپس درباره روش درمانی تصمیم گیری می کند. در کم آبی خفیف، تنها به محلول های درمانی خوراکی تجویز شده جهت تشکیل مقدار مایعاتی که کودکتان از دست داده است، نیاز می باشد. این محلول ها برای به دست آوردن نمک و آب از دست رفته مناسب هستند. میزانی که از این محلول باید مورد استفاده قرار گیرد، به وزن و شرایط کودکتان بستگی دارد. ممکن است کودکتان مزه این محلول را دوست نداشته باشد، در این صورت باید از پزشک کودکتان درمان جایگزینی را بخواهید.

پیشگیری از کم آبی در کودکان

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و از دست دادن آب بدن یکی از این موارد است. شما می توانید با انجام اقدامات زیر از وجود آب کافی در بدن کودکتان اطمینان حاصل کنید و از کم آب شدن بدن وی جلوگیری کنید.

 • مطمئن شوید که کودکتان در گرمای شدید، به میزان کافی، آب و آبمیوه می نوشد.
 • اگر کودکان از استفراغ یا تب رنج می برد، بسیار مراقب باشید و مطمئن شوید که مقدار مناسبی مایعات مصرف می کند.
 • همیشه کودکتان را تشویق کنید که آب بنوشد. این یک عادت ساده و سالم است که می توانید در کودکتان ایجاد کنید، به طوری که هرگز مجبور نباشد شرایط بی آبی را تجربه کند.
 • اگر متوجه کم آبی خفیف در کودکتان شُدید، می توانید از محلول های درمانی خوراکی استفاده کنید تا مطمئن شوید که شرایط رو به وخامت نمی رود.

در نهایت این که:

همیشه در نظر داشته باشید که احتمال کم آبی در کودکان بیشتر از بزرگسالان است و اگر آن را نادیده بگیرید، می تواند منجر به تهدید زندگی شود.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

نشانه ها و درمان اسهال در کودکان

اینفوگراف: علائم طبیعی و نگران کننده در رنگ مدفوع نوزادان

علائم طبیعی و نگران کننده در ادرار و مدفوع نوزادان

آیا نوزاد شما پس از خوردن شیر مادر دچار اسهال می شود؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.