پاسخ به سوالات والدین (45): اگر کودکم سکه یا دکمه خورد، چه کار کنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به اقدامات لازم در هنگام سکه یا دکمه خوردن کودکان می پردازیم.

با سلام

من مادر کودکی 3 ساله هستم. کودکم برای کشف اشیای کوچک، آن ها را به دهان خود می گذارد. نگرانی من این است که اگر کودکم این اجسام (سکه، دکمه و ...) را بلعید، چه اقدامی باید انجام دهم؟

با سلام خدمت شما مادر گرامی

کودکان از طریق لمس کردن و در دهان قرار دادن اشیا، دنیا را کشف می کنند. خوردن اشیای کوچکی، مانند: دکمه، باتری یا سکه یک حادثه معمول در سنین کودکی است. از آن جایی که سکه ها به راحتی در دسترس کودکان قرار دارد و آن ها ظاهری درخشان دارد، چشمان کودکان جذبشان می شود. کودکان دوست دارند همه چیز را مزه کنند، لذا این فلزهای نقره ای را در داخل دهان خود قرار می دهند. در ادامه به معرفی راهکارهایی جهت بازداشتن کودکان از قرار دادن همه چیز در دهانشان می پردازیم.

کودکان همه چیز را به عنوان مواد غذایی بالقوه تلقی می کنند و آن ها را می خورند. لمس کردن، مزه کردن، جویدن و قورت دادن. هنگامی که چیزی در دستان کودکتان قرار می گیرد، ذهن وی بدین گونه کار می کند. آن چیز ممکن است یک ماده غذایی باشد یا نباشد. اگر آن چیز کوچک و متناسب با اندازه دهانش باشد، قطعاً آن را مزه می کند و شاید ببلعد. خوردن اشیای خارجی، مانند: سکه، شن و ماسه یا قطعات کوچک اسباب بازی، رایج ترین مشکل والدن با کودکان است. یک کودک با خوشحالی و بدون نگرانی یک شیء خارجی را می خورد، در حالی که والدین از این اتفاق می ترسند و نمی دانند چه کار باید بکنند.

کودکی که سکه یا دکخه خورده است، چه علائمی دارد؟

اگر کودک شما به طور تصادفی یک سکه یا دکمه  خورده است، شما باید مراقب باشید و با دقت کودکتان را مشاهده کنید. اگر سکه بلعیده شده، به معده وارد شود، به احتمال زیاد وارد روده شده و با مدفوع خارج می شود. اما اگر سکه در راه عبور به معده گیر افتاده باشد، وضعیت خطرناکی ایجاد می کند و باید جدی گرفته شود. اگر سکه بلعیده شده در مری گیر کرده باشد، می تواند منجر به علائم زیر شود.

 • کودک به طور مداوم بزاقش را به بیرون می دهد. ترشح مداوم بزاق می تواند نشان دهنده مشکلی در کودک باشد.
 • دشواری در خوردن هر چیزی و یا امتناع از خوردن یا آشامیدن حتی هنگامی که گرسنه است.
 • استفراغ
 • کودک از درد در ناحیه گردن و سینه شکایت می کند.
 • تب ناگهانی

اگر سکه یا دکمه در روده گیر کرده باشد و دیواره روده پاره شده باشد، ممکن است علائم مختلفی مانند: خون در مدفوع که ممکن است تیره به نظر برسد، یا صداهای روده که طبیعی نیست، یا معده درد و استفراغ ظاهر شود.

گاهی اوقات سکه گیر افتاده است، اما کودک می تواند به بلعیدن ادامه دهد و بدون هیچ مشکلی غذا بخورد. در چنین وضعیتی، کودک به طور مداوم سرفه می کند. گیر کردن سکه در بدن می تواند منجر به التهاب یا ناراحتی بافت مری شود که ممکن است باعث تخریب مری و ایجاد شرایط خطرناک بالقوه شود.

چه مدت طول می کشد تا سکه بلعیده شده توسط کودکتان دفع شود؟

در 80 الی 90% موارد، سکه ای که توسط کودکتان بلعیده شده است، خود به خود و بدون آسیب به جایی، در کمتر از 4 الی 5 روز و معمولاً در روز دوم، با مدفوع، دفع می شود، زیرا گوشه ندارد و گرد است. با این وجود نباید چشم از کودک خود بر دارید. اگر علائم زیر را مشاهده کردید، وضعیت اضطراری است و باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر کودکتان نمی تواند صحبت کند، یا گریه کند و یا در تنفس مشکل دارد.
 • اگر بزاق کودکتان از دهانش بیرون می آید و نمی تواند آب یا غذا بخورد.
 • اگر کودکتان سرفه می کند و با صدا نفس می کشد.
 • اگر احساس خفگی در کودکتان می کنید.
 • اگر هوشیاری اش را از دست می دهد و به طور مداوم استفراغ می کند.

اگر کودک شما به خوبی عمل می کند و هیچ علامتی نشان نمی دهد، شما باید منتظر دفع سکه از مدفوعش باشید. اگر چه مشورت با یک متخصص اطفال توصیه می شود. از دادن مسهل یا ملین به کودکتان، به منظور تسریع فرایند دفع، خودداری کنید، زیرا ممکن است این روش کمکی نکند. کودکتان را مجبور به غذا خوردن نکنید. اگر می ترسید یا احساس درماندگی می کنید، بهترین گزینه مراجعه به پزشک است.

اگر کودکتان سکه یا دکمه خورد، باید چه کار کنید؟

اگر هیچ علامتی از گیر کردن سکه یا یک شیء خارجی در کودکتان وجود نداشت، شما نباید:

 • سعی کنید کودکتان استفراغ کند.
 • چیزی برای خوردن یا نوشیدن بدهید.

اگر کودکان سکه یا چیز دیگری که نرم، کوچک، روان یا غیر سمی است، خورده باشد، شما باید از مراحل زیر پیروی کنید:

 • مدفوع کودکتان را تا 2 الی 3 روز بررسی کنید. برای این کار می توانید مدفوع وی را از صافی رد کنید. با انجام این کار، مطمئن خواهید شد که جسم خارجی بیرون آمده است و دیگر جای نگرانی نیست.
 • در دوره زمانی بلع سکه، ضروری است که والدین به دقت فرزند خود را مشاهده کنند.
 • به کودکتان غذاهایی نرم و حاوی فیبر بدهید. هنگامی که می خواهید شیء مورد نظر سریع تر از سیستم گوارش کودکتان خارج شود، موز یک گزینه عالی است.
 • به کودکتان مقدار فراوانی آب بدهید. با بالا نگه داشتن میزان آب بدن کودکتان، او هیچ مشکلی برای دفع سکه نخواهد داشت.

چگونه سکه یا دکمه را از بدن کودکتان خارج کنید؟

اگر حتی پس از طی تمام مراحل بالا و گذشتن 48 ساعت، سکه بیرون نیامد، باید به بیمارستان مراجعه کنید، حتی اگر کودکتان هیچ علامت ناخوشایندی نشان نمی داد. پزشک ممکن است از شما بخواهدکمی بیشتر صبر کنید و چند دارو برای کمک به دفع سکه برای کودکتان تجویز کند. پزشک همچنین ممکن است، با کمک عکس برداری اشعه ایکس، مکان دقیق سکه را در بدن کودکتان پیدا کند و شما مطمئن می شوید، آن چه که کودکتان خورده، سکه است نه هیچ چیز دیگر. برای خروج سکه نیاز به روش های جراحی نیست. با این حال، اگر شیء بلعیده شده، سکه نیست و یک چیز تیز است که می تواند به دستگاه گوارش کودکتان آسیب برساند یا آن را سوراخ کند، پزشک ممکن است پیشنهاد آندوسکوپی بدهد.

اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از بلعیدن سکه یا دکمه توسط کودکتان

برای جلوگیری از بلعیدن سکه توسط کودکتان، اقدامات احتیاطی زیر پیشنهاد می شود:

 • به کودکتان اجازه ندهید، پول پرداخت کند. زیرا علاوه بر احتمال بلعیدن سکه، انواع مختلفی از باکتری ها و میکروب ها بر روی پول ها قرار دارند که موجب بیماری می شوند.
 • به کودکتان اجازه ندهید با اشیای کوچک بازی کند. اسباب بازی ها و عروسک هایی که قطعاتشان قابلیت جدا شدن دارند، احتمال بلعیده شدن توسط کودکان را افزایش می دهند.
 • اگر کودکتان را به جایی بیرون از خانه می برید، احتیاط بیشتری انجام دهید. زیرا او ممکن است چیزهایی را پیدا کند و در دهان بگذارد.
 • چیزهای کوچک را در دسترس کودکتان قرار ندهید. زیرا او با حس چشایی خود به کشف اشیا می پردازد.

پاسخ به سوال والدین (44): کودکم با اندام تناسلی خود بازی می کند، چه کار کنم؟

پاسخ به سوال والدین (43): اگر کودکم باتری خورد، چه کار کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (42): چگونه به كودكم توجه كنم كه او را راضی كند؟

پاسخ به سوالات والدین (41): با بهانه «فراموش كردم» كودكم برای انجام ندادن کارها چه كنم؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

ارسال شده توسط رحیم در تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۲۰:۴۴

سلام پسره من تیله قورت داده میشه بگین چه کنیم .ایا طی مدتی توسط کودک دفع میشه.

ارسال شده توسط سمیرا زمانی در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۱۳ - ۰۰:۴۰

سلام خسته نباشید پسرم ۱۷ماهش هست ..الان ۲ماهی هست ک پسرم یه دکمه کوچیک قورت داد..و منم تا دو روز دستشوییشو نیگاه میکردم....و دیگه ادامه ندادم بهم گفتن اون اومده تو ندیدی...بنظرم شما دکمه اومده یا نه