8 توصیه مهم برای والدینی که یک فرزند دارند

اکثر والدین امروزی به دلایل متعددی تنها خواهان یک فرزند می باشند. اگر شما نیز تنها یک فرزند دارید، بهتر است بدانید که کودکانی که خواهر یا برادر ندارند، در برخی مهارت ها از سایر همسالان خودشان که دارای خواهر یا برادر هستند، عقب تر می باشند. لذا برای جلوگیری از این اتفاق و توسعه مهارت های کودکتان، عمل به توصیه هایی که در ادامه می آید، خالی از لطف نخواهد بود.

در حالی که تصمیم گیری درباره تعداد فرزندان حق شماست، اما جامعه اغلب حداقل داشتن 2 فرزند را توصیه می کند. این توصیه ناشی از یک کلیشه قدیمی است که کودک بدون داشتن خواهر یا برادر لوس، خودخواه و بی مسئولیت می شود. اگر چه این یک تعمیم ناعادلانه است، اما کودک بدون داشتن خواهر یا برادر قطعاً احساس تنهایی خواهد کرد. بنابراین برای اطمینان از این که کودکتان تبدیل به کودک کلیشه ای نخواهد شد و همانند سایر کودکان دارای خواهر یا برادر مسئولیت پذیر خواهد بود، در ادامه به راهکارهایی جهت تربیت کودکان تک فرزند می پردازیم.

1. فرصت های فراوانی را جهت تعامل فرزندتان با سایر کودکان فراهم کنید

از سنین بسیار کم، فعالیت های اجتماعی متفاوتی را برای کودکتان ترتیب دهید، به طوری که کودکان دیگر در اطراف او باشند. برای مثال:

  • او را در مهد کودک ثبت نام کنید.
  • حداقل یک بار در هفته وی را به زمین بازی کودکان ببرید.
  • به او اجازه دهید دور از خانه (خانه یکی از دوستان یا آشنایان) بخوابد.
  • به همراه کودکتان به خانه اقوام و دوستانتان بروید.
  • هنگامی که به پارک یا سینما می روید، 1 الی 2 دوست کودکتان را نیز با خود ببرید، این امر موجب می شود، کودکتان نحوه رفتار در موقعیت های اجتماعی را یاد بگیرد و فقط با بزرگسالان همنشین نباشد و از همان اوایل کودکی دوستان بسیاری داشته باشد.

2. تلاش بیشتری برای آموزش مهارت های اجتماعی کنید

هنگامی که یک کودک با خواهر یا برادر بزرگ تر یا کوچک ترش تعامل می کند، به اشتراک گذاری اسباب بازی ها، نوبت را رعایت کردن، رقابت، برنده شدن، بازنده شدن، حمایت و پشتیبانی را یاد می گیرد. اما کودکان تک فرزند، ممکن است فرصت زیادی برای تجربه این احساسات و نحوه مقابله با این این احساسات را نداشته باشند. لذا شما به عنوان والدین باید برای آموزش این مسائل به کودکتان تلاش بیشتری به خرج دهید تا وی از نظر اجتماعی نادان و بی عرضه نباشد. به کودکتان یاد دهید که چگونه اسباب بازی هایش را با دیگران به اشتراک بگذارد. به او کمک کنید تا نحوه درست بروز احساساتش را در هنگام برنده شدن و بازنده شدن یاد بگیرد و هنگامی که این کار را درست انجام داد، به او جایزه بدهید.

3. کودکتان را مستقل بار آورید

هنگامی که یک فرزند دارید، آسان است که هر لحظه مراقب او باشید. اما اگر احتیاط نکنید، همه کار برای فرزندتان انجام می دهید و او را بیش از حد به خود وابسته می کنید. لذا اجازه دهید، کودکتان خودش تکالیفش را انجام دهد. اجازه دهید خودش بند کفشش را ببندد. حتی اگر وقت آزاد داشتید نیز نیازی نیست که کارهایی را که فرزندتان به تنهایی می تواند انجام دهد، برایش انجام دهید. علاوه بر این، به فرزندتان مسئولیت بدهید. برای مثال، انجام برخی از کارهای خانه را به او محول کنید، حتی اگر نیاز به کمک اضافی نداشتید.

4. انتظارات غیر واقعی نداشته باشید

داشتن تنها یک فرزند، این تصور را در شما به وجود می آورد که او می تواند همه رویاهای شما را محقق کند و به بهترین شکل پرورش یابد و لذا از او انتظارات غیر واقعی خواهید داشت. اما این رفتار بسیار ناعادلانه است. زیرا کودکان تک فرزند، معمولاً برای خوشحال کردن والدینشان سخت تلاش می کنند و از این رو، بسیار تحت فشار هستند.

5. افراط نکنید

دادن هدایای بیش از حد به فرزندتان، این حس را در وی به وجود می آورد که او می تواند و باید آن چه را که می خواهد، به دست آورد. همچنین ولخرجی نکنید. زیرا آن ها هنر صبر کردن و انتظار کشیدن را یاد نمی گیرند.

6. کودکانی خود محور تربیت نکنید

کودکان خود محور اکثراً احساسات و اعتراضاتشان را بیان می کنند و اغلب حرف دیگران را قطع می کنند و ناخواسته به دیگران صدمه می زنند. کودکتان را از همان کودکی باادب تربیت کنید و رفتارهای بد وی را نادیده نگیرید و با مثال و شفقت و مهربانی به وی آموزش دهید.

7. کودکتان را در فعالیت ها درگیر کنید

کودکتان را مشغول و سرگرم نگه دارید. وی را حداقل در یکی از فعالیت هایی که دوست دارد، (هنر، ورزش، زبان) درگیر کنید. هر فعالیتی که وی بدان علاقمند است و پتانسیل آن را دارد که درباره آن پُر از شور

و اشتیاق باشد.

8. شما می توانید یک دوست نیز باشد، اما در مرحله اول پدر یا مادر فرزندتان هستید

زمانی که شما تنها یک فرزند دارید، بیش از حد به او نزدیک می شوید و اغلب اسرارتان را با وی در میان می گذارید. در حالی که شما باید وی را ترغیب کنید تا با شما گفتگو کند، نه این که او به مشکلات شما گوش کند. این عادلانه نیست.

در نهایت این که:

به یاد داشته باشید که شما پدر و مادر فرزندتان هستید و او فقط یک کودک است. فرزندتان را تشویق کنید تا با یک بزرگسال دیگر غیر از شما، مانند: عمو یا خاله روابطی داشته باشد. شما نباید تنها بزرگسالی باشید که به وی نزدیک هستید. اخیراً زوج ها تصمیم به داشتن یک فرزند دارند. هر چند ممکن است دلیل این امر، شخصی، مالی  و یا راحتی فرزندشان باشد، اما باید از تاثیرات تک فرزندی بر روی فرزندتان آگاهی داشته باشید. البته هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و نمی توان تاثیر این پدیده را تعمیم داد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

10 قانون طلایی برای والدینی که بیش از یک فرزند دارند

با دوستان خیالی کودکتان چه کنید؟

10 چیزی که هرگز نباید به فرزندتان بگویید

10 اقدام موثر جهت مقابله با حسادت در کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.