بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و چهارم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته بیست و چهارم بارداری است.

شما اکنون وارد هفته بیست و چهارم بارداری خود شده اید. اگر چه بارداری یک تجربه فوق العاده است، اما می تواند چالش برانگیز نیز باشد، چرا که تغییرات جسمانی، ذهنی، عاطفی بسیاری درون شما به وقوع می پیوندد. اما نگران نباشید، زیرا شما برای رسیدگی به این چالش ها به اندازه کافی محکم آفریده شده اید. در ادامه به معرفی برخی از تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری می پردازیم.

تغییرات مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

شما نمی توانید بسیاری از تغییراتی را که در بدنتان اتفاق می افتد، پیش بینی کنید. تمام تغییرات جسمانی و عاطفی از یک زن به زن دیگر متفاوت است. بنابراین در مورد تغییرات منفی بدن خود، مانند: علائم کشیدگی، خارش شکم و غیره نگران نباشید. زیرا اگر خوش شانس باشید، دچار آن ها نمی شوید. اگر چه ممکن است بزرگ شدن شکم یک تغییر زیبا باشد، اما برخی از تغییرات خوشایند شما نیست. در ادامه به معرفی برخی تغییرات مادر در هفته بیست و چهارم بارداری می پردازیم.

1. تغییر قدرت بینایی

زنان زیادی از تغییرات چشم و قدرت بیناییشان در دوران بارداری آگاه نیستند. در طول بارداری بینایی شما به دلیل تغییرات هورمونی و جسمانی که در بدنتان اتفاق می افتد، تحت تاثیر قرار می گیرد. احتباس آب نیز که یکی از علائم شایع بارداری است، ضخامت و انحنای قرنیه در چشمان شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این اتفاق چیزی نیست که درباره آن نگران شوید، مگر آن که دریابید، قدرت عینکتان به شما کمکی نمی کند. خشکی چشم مشکل دیگری است که ممکن است با آن مواجه شوید. خشکی چشم ها ممکن است با علائم دیگر بارداری در هفته بیست و چهارم، همانند: سوزش، خیس شدن و رطوبت بیش از حد چشم ها همراه شود. این تغییرات اغلب ناچیز است و پس از زایمان خود به خود بهبود می یابد. هرگز در دوران بارداری اقدام به لیزیک نکنید. اگر تغییر بینایی باعث ناراحتی شما می شود، به پزشکتان مراجعه کنید، چرا که می تواند نشانه پره اکلامپسی یا دیابت بارداری باشد.

2. بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید یکی از تغییرات ناخوشایند‌ در دوران بارداری است. اگر شما پیش از بارداری آن را تجربه کرده باشید، در طول بارداری یا پس از آن نیز آن را تجربه خواهید کرد و اگر آن را تجربه نکرده باشید، ممکن است برای اولین بار بدان مبتلا شوید. بواسیر می تواند هنگامی که در طول زایمان نوزادتان را به بیرون هل می دهد، رخ دهد. بواسیر همچنین می تواند در دوران شیردهی، زمانی که شما به دلیل کمبود مایعات دچار یبوست شده اید، اتفاق بیفتد. فقدان فیبر و مایعات کافی در رژیم غذاییتان ممکن است منجر به یبوست شود و در نتیجه خطر ابتلا به بواسیر افزایش می یابد. فشار وارد آمده بر رگ های زیر رحم در حال رشد نیز یکی دیگر از دلایل اصلی بواسیر یا هموروئید است.

خبر خوب این است که مشکل بواسیر اغلب پس از زایمان خود به خود از بین می رود. اگر چه در برخی موارد، این مشکل تقریباً تا یک سال پس از زایمان هم ادامه دارد، اما به ندرت اتفاق می افتد.

اگر بواسیر یا هموروئید شدید باشد، ممکن است پس از دفع مدفوع، خون مشاهده کنید. در این صورت نیازمند مداخلات پزشکی خواهید بود.

3. تغییرات روانشناختی و عاطفی

شما ممکن است در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری دچار استرس شوید و نگرانی هایی را تجربه کنید. در ادامه نگرانی ها و استرس هایی که فکر مادران باردار را به خود مشغول می کند، آورده ایم:

  • آیا پس از زایمان قادرم اضافه وزنم را از بین ببرم؟
  • آیا با وجود تغییرات بدنم کمتر جذاب هستم؟
  • درد زایمان چقدر خواهد بود؟
  • آیا قادرم زایمان طبیعی داشته باشم؟
  • آیا لازم است سزارین کنم؟
  • آیا قادرم بدون اشتباه از پس چالش های فرزندپروری برآیم؟
  • آیا فرزندم روی روابط من با همسرم تاثیر می گذارد؟
  • آیا من و همسرم به راحتی می توانیم از پس نیازهای مالی تربیت فرزندمان برآییم؟

استرس مفید نیست، اما این بدان معنا نیست که بارداری سالم، بارداری بدون استرس است. در حقیقت، اگر شما این افکار طبیعی را در دوران بارداری نداشته باشید، باید نگران باشید. تحقیقات اخیر نشان داده اند که استرس و ترشح هورمون های استرس در دوران بارداری و زایمان، تا حدی به رشد جنینتان کمک می کند و مغز مادر را برای مادر بودن آماده می کند.

در نهایت برای کاهش استرس و نگرانی هایتان، با همسر یا کسی که با او نزدیک هستید، صحبت کنید و یوگا را امتحان کنید.

4. تغییرات بدن

بدن شما در هفته بیست و چهارم بارداری شاهد تغییرات زیر خواهد بود.

رحم شما تقریباً تا 5 سانتی متر بالاتر از نافتان گسترش یافته است.

شما ممکن است مجبور به مقابله با خارش پوستی در ناحیه سینه ها و شکمتان باشید.

اگر احتباس آب در بدنتان وجود داشته باشد، شما شاهد تورم خواهید بود.

اگر مقدار کافی آب یا فیبر مصرف نکنید، دچار یبوست خواهید شد.

تکرر ادرار، سوزش سر دل و علائم کشیدگی خفیف در ناحیه سینه ها، شکم و باسن از دیگر تغییرات بدن در هفته بیست و چهارم بارداری هستند.

تغییرات جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

تنها 16 هفته تا پایان بارداری و دیدن تغییرات جنینتان باقی مانده است. در ادامه به ارائه تغییرات جنین در هفته بیست و چهارم می پردازیم.

جهش رشدی در مغز جنینتان به وجود می آید.

شُش ها بالغ می شوند و شاخه های اصلی آن شروع به تشکیل شدن می کنند.

جنینتان با استنشاق مایع آمنیوتیک به درون شُش هایش، نفس کشیدن را تمرین می کند.

پوست جنینتان خاصیت شفافیتش را از دست می دهد و مات و کدر می شود.

مویرگ های خونی کوچک شروع به تشکیل شدن می کنند.

مشت و لگد زدن های جنینتان افزایش می یابد.

چربی ها زیر پوست جنینتان قرار می گیرد، به طوری که وی می تواند گرما را حفظ کند و درجه حرارت خارج از رحم شما را پس از تولد مدیریت کند. شما همچنین می توانید چربی های کف دست کودکتان را به خوبی مشاهده کنید.

پلک های جنینتان کاملاً برجسته می شود و همه ویژگی های چهره اش توسعه یافته است.

ماهیچه ها، توده استخوانی و سایر اندام های جنینتان به سمت رشد کردن و بالغ شدن پیش می روند.

جنین شما در هفته بیست و چهارم تقریباً به اندازه یک گریپ فروت بزرگ است. طول جنینتان حدود 30 سانتی متر و وزنش حدود 600 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و سوم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و دوم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و یکم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیستم

رژیم غذایی مناسب در ماه ششم بارداری چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.